رسا نشر – خبر روز

تمهیدات اتخاذ شده برای کاهش آثار آلودگی هوا روز دوشنبه

اجتماعی
, تمهیدات اتخاذ شده برای کاهش آثار آلودگی هوا روز دوشنبه, رسا نشر - خبر روزمدیرکل مدیریت بحران استانداری البرز اعلام کرد که تداوم آلودگی هوا و افزایش غلظت آلاینده ها در استان البرز مهد های کودک، پیش دبستان ها و مدارس ابتدایی استان البرز به جز شهرستان طالقان را در نوبت صبح و بعد ازظهر روز دوشنبه یازدهم دی ماه تعطیل کرد.

به گزارش ایرنا از پایگاه اطلاع رسانی استانداری البرز، مهدی مهرور روز یکشنبه گفت: کارگروه اضطرار آلودگی هوای استان البرزظهر یکشنبه در استانداری البرز برگزار شد و به دلیل افزایش غلظت آلاینده ها در هوای استان، تصمیم به تعطیلی مهد های کودک، پیش دبستانی ها و مدارس ابتدایی در شهرستان های کرج، فردیس، نظرآباد و ساوجبلاغ، اشتهارد در نوبت صبح و عصر روزدوشنبه گرفت.

مهرور تصریح کرد: بنابراین برابر پیشنهاد کمیته اضطرار کاهش آلودگی هوای البرز با موافقت استاندار محترم مقرر شد که روز دوشنبه مورخ ۱۱ دی ماه ۹۶ کلیه مهدها، مدارس پیش دبستانی و دبستان به جز شهرستان طالقان تعطیل باشند.

وی تصریح کرد: کنترل مضاعف محدودیت های نوعی و زمانی تعیین شده برای خودروها و موتورسیکلت ها در محدوده ترافیکی مصوب و یا کل محدوده شهر، جلوگیری از تردد کلیه وسایل نقلیه موتوری دارای پلاک شخصی، عمومی و دولتی فاقد بر چسب معاینه فنی معتبر در سطح شهر توسط عوامل راهنمایی و رانندگی ، با توقف و اعمال قانون اعمال تردد زوج و فرد کلیه خودروها در محدودهای مصوب که مقرر شد در این خصوص شورای ترافیک استان سریعا تشکیل جلسه دهد و تصمیم نهایی در این خصوص اعلام گردد.

شهرداری ها و ادارات کل حمل و نقل پایانه ها موظف هستند از تردد وسایل حمل و نقل (مینی بوس، اتوبوس، ون ، تاکسی)که آلایندگی قابل رویت دارند از محل توقفگاه (مانند پارگینگ های شبانه اتوبوس های شرکت واحد و پایانه های حمل و نقل برون شهری خودداری نمایند.

گشت انتظامی، گشت اتوبوس رانی و تاکسی رانی، موسسات تاکسی سرویس، خودروهای فوریت های پژشکی و پزشکان جانبازان و بیماران خاص، خودروهای امداد(آتش نشانی، امداد آب ، برق، گاز ، پست و مخابرات )و خودروهای حمل زباله شهرداری ها از محدودیت های اعمل شده در این شرایط مستثنی می باشند.

هماهنگی برای تعطلیلی موقت واحدهای صنعتی، کارخانه ها و مراکز موٍثر در تشدید آلودگی هوا
تطبیق ساعات کار حمل و نقل همگانی با ساعات کار اداری و مراکز آموزشی تعیین شده توسط کارگروه شرایط ویژه آلودگی هوا
به کارگیری حداکثر توان ناوگان حمل و نقل همگانی در جا به جایی مسافر (با لحاظ نمودن سلامت کامل خودرو های موجود.

اداره کل ورزش و جوانان به نحوی اطلاع رسانی نماید تا از فعالیت های ورزشی اعم از انفرادی ، همگانی و باشگاهی در محیط های باز جلوگیری شود.

جلوگیری از انجام کلیه فعالیت های عمرانی که موجب تشدید آلودگی هوا می شود؛ مانند ساخت و ساز های شهری ، پروژه های عمرانی شهرداری
استقرار پایگاه های سیار اورژانس و هلال احمر با جانمایی مناطق آلوده تر و پر تردد به منظور کاهش زمان دسترسی به پایگاه ها
تعطیلی مراکز پیش دبستانی، مقاطع ابتدایی و مهد کودک ها در کلیه شهرستان های تابع استان به جز شهرستان طالقان
موافقت مدیران با مرخصی اولیاء کودکانی که به مهد می روند و دانش آموزان مشغول به تحصیل در مراکز پیش دبستانی و دبستان
موافقت با درخواست مرخصی برای کلیه افراد دارای مشکل تنفسی و قلبی به تشخیص واحد مربوطه
استفاده کمتر از خودروهای دولتی از طریق کاهش ماموریت غیر ضروری
نظارت ویژه شهرداری ها برای جلوگیری از سوزاندن شاخ و برگ درختان و ضایعات
جلوگیری از روشن ماندن اتوبوس و مینی بوس ها در پایانه ها و ترمینال ها مسافری توسط شهرداری ها
دانشگاه علوم پزشکی موظف است توصیه های خود مراقبتی برای گروه های حساس و عموم مردم در مواجهه با آلودگی هوا ارائه نماید.

مطالب مرتبط

پیام بگذارید

پایگاه خبری تحلیلی رسانشر
تازه ترین خبرهای ایران و جهان دارای مجوز رسمی از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی