چرا تاکنون بن سلمان نتوانسته است، به طور موفقیت آمیزی تبلیغ خود را کند؟

خبرگزاری صدا و سیما نوشت: سردبیر روزنامه اینترنتی رای الیوم در گفتگو با شبکه المیادین با اشاره به مخالفت مدیر باشگاه نیوکاسل با فروش این باشگاه به ولیعهد عربستان گفت: این خبر ناکامی بزرگی برای این کشور به شمار می‌رود و نشان می‌دهد، عربستان باید در سیاست‌های خود بازنگری کند.

مجری شبکه گفت: تیم انگلیسی نیوکاسل با پیشنهاد محمد بن سلمان ولیعهد عربستان برای خرید این باشگاه مخالفت کرد. خبری که شاید عادی به نظر برسد؛ اما از شکست جدید او در تبلیغ خود خبر می‌دهد. اینک سوالی اساسی مطرح می‌شود: چرا تاکنون بن سلمان نتوانسته است، به طور موفقیت آمیزی تبلیغ خود را کند؟ چرا در این زمینه نه به عنوان چهره‌ای بارز در سیاست‌های بین المللی و رسانه‌های جهان و نه در میان افکار عمومی جهان عرب، مردم منطقه و جهان موفقیتی کسب نکرده است؟ همه این‌ها در حالی رخ می‌دهد که او با بخشندگی بسیار هزینه می‌کند تا رسانه‌ها را بخرد، آن‌ها را مصادره کند و تحت کنترل بگیرد. افزون بر آن کانال‌های تلویزیونی جدید را هم هدف قرار داده است.
مجری شبکه افزود: هر فردی برای بهبود وجه خود به دستاوردها و موفقیت‌هایی نیاز دارد که نامش با آن موفقیت‌ها ارتباط داشته باشد؛ این در حالی است که نام بن سلمان در جامعه بین الملل با مثله کردن جسد جمال خاشقچی قرین شده و تصویر او با جنگ یمن، ویرانی‌ها و کشتار غیر نظامیان پیوند خورده است و درد و رنج کودکان و روایت‌های آن‌ها پایان ندارد.
احمد عبدالله گزارشگر این شبکه درباره شکست و ناکامی بن سلمان در این خصوص گفت: بن سلمان می‌خواست این بار به فوتبال متوسل شود؛ اما تیم نیوکاسل با پیشنهاد وسوسه انگیز او برای خرید این باشگاه مخالفت کرد. این ناکامی نشان دهنده، نتایج اقدامات بن سلمان از زمانی است که سمت خود را در سال ۲۰۱۷ به دست گرفت. پس از جنگ ویرانگر عربستان علیه یمن انتقادات بسیاری علیه او به سبب نقض حقوق بشر مطرح شد و بسیاری از کشورها را واداشت، فروش سلاح به آن را متوقف کنند.
گزارشگر افزود: در این میان بحران محاصره قطر انتقادات علیه بن سلمان را افزایش داد. آنچه بیش از همه برای افکار عمومی قابل توجه بود، مسئله کشتن جمال خاشقچی روزنامه نگار سعودی بود که جسد او در کنسولگری کشورش در استانبول مثله شد و این باعث تخریب گسترده وجهه عربستان در برابر جهان گردید.
گزارشگر گفت: افزون بر آن بن سلمان برای به دست آوردن نفوذ در خاور میانه وارد درگیری با ایران و روسیه شد؛ اما شکست خورد و برای معامله قرن به عنوان مقدمه‌ای به منظور از میان بردن مسئله فلسطین تبلیغ و از آن حمایت کرد و با وجود رویارویی شدید با ترکیه نتوانست رقبای خود را کنار بزند و درباره سوریه به ائتلاف با واشنگتن دل خوش کرد و اکنون این آمریکاست که از منابع عربستان بهره برداری می‌کند.
عبدالباری عطوان سردبیر روزنامه اینترنتی رای الیوم از لندن گفت: بدون شک این خبر شکستی بزرگی برای عربستان به شمار می‌رود و پیام محکمی برای مقامات این کشور به همراه دارد. این پیام می‌گوید: در عربستان سیاست‌های غلطی وجود دارد و این سیاست‌ها بر وجهه عربستان در همه جهان تاثیر گذار بوده است. به نظر من این سیاست‌ها در چندین مورد خلاصه می‌شود. نخست: مسئله کشتن و مثله کردن جسد جمال خاشقچی به دستور ولیعهد عربستان است. 
عطوان افزود: مسئله دوم جنگ یمن است. در واقع جنگ یمن اینجا در لندن مخالفان زیادی به سبب مداخله عربستان در یمن به همراه داشته است، به ویژه آنکه این مداخله نظامی به قربانی شدن کودکان بسیاری، گرسنگی و شیوع بیماری وبا منجر شد و این باعث گردید، بسیاری با مردم یمن همدردی و چه بسا علیه عربستان انتقاد کنند.
وی گفت: موضوع سوم مسئله مقامات کنونی عربستان درباره حقوق بشر است. دیروز عبدالله الحامد در بازداشتگاه فوت کرد. همچنین لجین الزهلول و دوستانش در زندان‌ها به سر می‌برند. گزارش‌هایی وجود دارد که نشان می‌دهد، آن‌ها شکنجه می‌شوند. همه این اتفاقات تاثیر منفی بر عربستان گذاشته است. 
مجری گفت: اشتباهات بن سلمان مفتضحانه و بزرگ است. کشوری مثل عربستان نباید از این دست اشتباه‌ها داشته باشد. چه عواملی باعث شد، از عربستان چنین اشتباهات افتضاحی سر بزند؟
عطوان در پاسخ افزود: عربستان اکنون روابط مستحکمی با انگلیس از طریق قراردادهای خرید و فروش سلاح دارد؛ اما اکنون مجموعه‌ای از عوامل وجود دارد که علیه عربستان عمل می‌کند، همانند جنبش اخوان المسلمین، گروه‌های اسلامی و قطر که بسیاری قوی است، همچنین لابی‌های کشورهای خلیج (فارس) نزدیک به ایران علیه عربستان هستند و همه این عوامل بر وجهه عربستان تاثیر گذاشته است.»
عطوان اظهار داشت: در پاسخ به سوال شما باید بگویم: به نظر من جنگ یمن، حاصل ارزیابی بد مقامات عربستان از جمله ملک سلمان شاه این کشور و ولیعهد آن یعنی بن سلمان بود. آن‌ها گمان می‌کردند، این جنگ راحت خواهد بود و طی چند هفته فیصله خواهد یافت؛ زیرا یمن کشوری ضعیف و تجزیه شده است و درگیری‌های داخلی در آن وجود دارد. این اشتباه نخست عربستان بود. به نظر من اشتباه دوم داستان ربودن و کشتن جمال خاشقچی بود. این موضوع به هیچ وجه قابل پذیرش نبود، به ویژه آنکه خاشقچی در سطح جهان مشهور بود و برای یک نشریه معروف یعنی واشنگتن پست مطلب می‌نوشت و مورد حمایت لابی‌های کشورهای عربی بود.
مجری گفت: ارزیابی بد درباره جنگ یمن و کشتن خاشقچی ادامه یافت تا اکنون به جنگ قیمت نفت رسید و گفته می‌شود، ارزیابی‌های اشتباه در این خصوص هم نتایج فاجعه باری بر اقتصاد عربستان به همراه داشته است.
حسنی محلی کارشناس امور ترکیه در این خصوص گفت: علت اصلی این ناکامی‌ها شخصیت بن سلمان و امکاناتی است که در اختیار او گذاشته شده است. تصور کنیم از یک دانشجوی رشته پزشکی که سال اول را می‌گذراند، بخواهیم عمل جراحی قلب انجام دهد. نباید هیچ امکاناتی در اختیار او گذاشت تا کشوری همانند عربستان را مدیریت کند. مسئله دوم این است که شرایط تغییر کرده است، یعنی اوضاعی که عربستان در آن نقشی اساسی در همه معادلات منطقه ایفا می‌کرد، تغییر کرده است. عربستان با هماهنگی و همکاری آمریکا از سال ۱۹۴۵ در دیدار روزولت با ملک عبدالعزیز تقریبا ۳۲۵ میلیارد دلار به منظور حمایت از گروه‌های اسلامی تندرو همچون القاعده، داعش و النصره هزینه کرد. اکنون بازیگر دیگری وجود دارد که با عربستان در این راه رقابت می‌کند و آن ترکیه است و عربستان در آغاز بهار عربی مجبور شد با ترکیه هماهنگ شود، زیرا فکر می‌کرد، ترکیه می‌تواند با نقش ایران در سوریه و لبنان مقابله کند.
حسنی محلی افزود: پس از سرنگونی محمد مرسی موازنه قوا در منطقه تغییر کرد و بن سلمان روی کار آمد. با این وجود اردوغان رئیس جمهور ترکیه تلاش کرد، دوستی خود را با ملک سلمان حفظ کند.
وی گفت: ملک سلمان زمانی که محمد بن نایف و دیگران را کنار می‌زد، نمی‌دانست محمد بن سلمان در سطح مدیریت این کشور نیست. بن سلمان پس از ناکامی‌ها و شکست‌های فروان مجبور شد، وارد ائتلاف‌های راهبردی آشکار و غیر آشکار با لابی‌هایی شود که در منطقه، آمریکا، انگلیس و دیگر کشورها از او حمایت کنند.
عطوان در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه چرا عربستان با وجود هزینه‌هایی که در رسانه‌ها می‌کند، باز هم نتایج عکس می‌گیرد؟ افزود: همه چیز پول نیست. اقداماتی باید در سطح حقوق بشر صورت بگیرد. روابط منطقه‌ای و بین المللی قدرتمندی باید وجود داشته باشد. از جنگ باید فاصله گرفت. عربستان اکنون درگیر است و با یمن وارد جنگ شده است. در جنگ سوریه هم مداخله کرد و به گونه‌ای هم نقشی در مداخله نظامی در لیبی ایفا کرد.
عطوان گفت: این عوامل بر وجهه عربستان تاثیر گذاشته است. مسئله، انتشار روزنامه نیست. موضوع شبکه‌های تلویزیونی یا شبکه‌های ماهواره‌ای نیست. عربستان باید در سیاست‌ها خود در یمن بازنگری کند. این کشور باید با ایران هم گفتگو کند. چرا باید دشمنی وجود داشته باشد و این دشمنی تاثیر منفی بر عربستان بگذارد؟ عربستان باید در فاصله گرفتن از معامله قرن مواضع آشکاری داشته باشد. عربستان باید علیه طرح اسرائیل و علیه باج خواهی‌ها و قلدری‌های آمریکا اقدام کند.»
وی اظهار داشت: عربستان باید موضع خود را در قبال سوریه هم تغییر دهد. متحدان عربستان مثل امارات موضع خود را در قبال سوریه تغییر دادند. شیخ محمد بن زاید ولیعهد ابوظبی هم با بشار اسد رئیس جمهور تماس برقرار کرد. عمان، کویت و دیگر کشورهای خلیج (فارس) هم همین کار را کردند. این اقدامات و بازنگری‌های عربستان را به نقش خود در منطقه و جهان برمی گرداند. 
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.