حاتمی‌کیا: داوران جشنواره فجر باید التزامشان به انقلاب را بگویند مثل انتخابات

در همین زمینه انسداد ۳ محور اصلی به دلیل بارش برف، کولاک شدید و رانش زمین اسفند ۲۲, ۱۳۹۹ گرمای بیش از ۵۰ درجه سانتیگراد در راه است! خرداد ۸, ۱۳۹۹ او گفت: نمی‌دانم نان چه کسانی را از سر سفره‌شان برداشته‌ام که اینطور غضب می‌کنند ولی معتقدم جشنواره فجر این انقلاب باید به این […]

او گفت: نمی‌دانم نان چه کسانی را از سر سفره‌شان برداشته‌ام که اینطور غضب می‌کنند ولی معتقدم جشنواره فجر این انقلاب باید به این مساله بپردازد. باید کسانی که داور این جشنواره می‌شوند التزامشان را به آرمان‌های انقلاب بگویند. تعارف نداریم. مثل شرکت در انتخابات است و وقتی زمان انتخابات می‌شود می‌پرسند شما به انقلاب و رهبری التزام دارید.

ابراهیم حاتمی‌کیا گفت: نمی‌دانم نان چه کسانی را از سر سفره‌شان برداشته‌ام که اینطور به من غضب می‌کنند. در حالی که معتقدم کسانی که داور جشنواره فجر انقلاب می‌شوند باید التزامشان را به آرمان‌های انقلاب بگویند.

به گزارش ایسنا، شامگاه یکشنبه ۲۹ بهمن‌ماه مراسمی با عنوان «حنجره سرخ» به درخواست جمعی از خانواده شهدای دفاع مقدس، شهدای هسته‌ای و مدافع حرم برای تقدیر از ابراهیم حاتمی‌کیا کارگردان فیلم «به وقت شام» در پردیس سینمایی ملت برگزار شد که در این مراسم علاوه بر صحبت‌های تعدادی از خانواده‌های شهدا، از پیام تصویری سردار قاسم سلیمانی برای حاتمی‌کیا هم رونمایی شد.

در این برنامه ابراهیم حاتمی‌کیا با اشاره به حاشیه‌هایی که پس از صحبت‌های او در اختتامیه سی‌وششمین جشنواره فیلم فجر به وجود آمده است، بیان کرد: این روزها می‌بینم که در رسانه‌ها سر و صداها خیلی شدت گرفته در حالی که کل حرف زدن من سه دقیقه شد و چه طوفانی به پا شده است. چه اتفاقی پیش آمده که یکی می‌خواهد مرا به چپ و راست وصل کند یا اینکه به انحای مختلف مرا افشا کند.

او گفت: نمی‌دانم نان چه کسانی را از سر سفره‌شان برداشته‌ام که اینطور غضب می‌کنند ولی معتقدم جشنواره فجر این انقلاب باید به این مساله بپردازد. باید کسانی که داور این جشنواره می‌شوند التزامشان را به آرمان‌های انقلاب بگویند. تعارف نداریم. مثل شرکت در انتخابات است و وقتی زمان انتخابات می‌شود می‌پرسند شما به انقلاب و رهبری التزام دارید.

کارگردان «به وقت شام» خاطرنشان کرد: اینها را به شخص خاصی نمی‌گویم چون سال‌هاست این اتفاق می‌افتد و این زخم زدن‌ها ادامه داشته است. من از این مسیر رد شده‌ام و بیشتر برای آنهایی می‌گویم که بعدها می‌آیند چون فکر می‌کنم وحشت می‌کنند از اینکه بگویند ما نیز التزام داریم و سرسپرده شهدا و انقلاب هستیم.

حاتمی‌کیا ادامه داد: والله وقتی بالای سن آن حرف‌ها را می‌زدم ۲۰ ثانیه قبلش تصوری نداشتم که آنها را بگویم ولی احساس کردم باید گفته شوند.

او خطاب به خانواده شهدا ادامه داد: عزیزان، من انرژی‌ام را از شما می‌گیرم و البته خجالت هم می‌کشم که آنقدر قدرت ندارم که سالی یک فیلم بسازم و به شما نزدیک شوم.

وی با اشاره به سفر روز گذشته اش به مشهد و دیدار با خانواده شهدا اضافه کرد: در مشهد هم زینبیون، فاطمیون و حیدریون بودند و گفتم که در این فیلم خیلی به آنها پرداخته نمی‌شود اما می‌دانم چقدر حرف‌های ناگفته دارند و من بی‌دلیل به این شکل سراغ این سوژه نرفته‌ام. خیلی تلاش کردم که فیلم طوری باشد تا گزک دست غریبه ندهد و این هم غربت ماست که باید یک چیزهایی را نگفت و الان وقت آن نیست.

حاتمی‌کیا در ادامه اظهار کرد: من به دعای خیر شما نفس می‌کشم و الهی که لحظه‌ای از این مسیر گام عقب برندارم اما واقعیت دارد که این عالم مجازی عالم وهم است و می‌ترسم از اینکه آتشی که پیش می‌آید دامن کسان دیگری را در این مسیر بگیرد. هرچند برخورد خانواده شهدا و مومنان به این مسیر را می‌بینم دلم قرص می‌شود که همچنان باید فیلم ساخت و کار کرد.

کارگردان فیلم «آژانس شیشه‌ای» گفت: من با همکاران خودم هیچ حرف و بحثی ندارم. اصرار دارم که نگاهم فارغ از نگاه‌های صنفی باشد چون مساله بزرگتر از این حرف‌هاست که بخواهم گرفتار مسائل صنفی شوم. اینجا (سینما) مسیر گذر و یک وسیله است و هر کس بماند عاقبت‌بخیری ندارد جز شهرت و کف و دست و هورا و بعد هم فراموشت می‌کنند اما خدا کند آن سوی آب دستمان را بگیرند و سرمان بالا باشد.

وی درباره فیلم «به وقت شام» هم توضیح داد: به اعتقاد شخصی‌ام این فیلم ذره‌ای است از آنچه در منطقه شام، سوریه و عراق گذشته و محبت عزیزان است که درباره فیلم اینگونه صحبت می‌کنند و بنده را به خاطرش می‌بخشند وگرنه خودم فیلم «به وقت شام» را آنقدر عجیب و غریب نمی‌دانم و هنوز در حال مشق کردن هستم.

حاتمی‌کیا با اشاره به اینکه در این فیلم صحنه‌هایی وجود دارد که برای کودکان ۱۲ یا ۱۳ سال خیلی مناسب نیست و ممکن است آنها را اذیت کند، بیان کرد: تصور نمی‌کردم روزی وقتی فیلمی می‌سازم چنین صحنه‌هایی را فیلمبرداری کنم چون جنگ ایران و عراق را می‌شناسم، ولی وقتی جنگ در عراق و سوریه آغاز شد دیدم که جنگ ما در آنجا رنگ می‌بازد.

در بخش دیگری از این مراسم کلیپی تصویری از صحبت‌های سردار قاسم سلیمانی برای اولین بار پخش شد که وی در آن با ابراز تشکر از ابراهیم حاتمی‌کیا گفته بود ساخت فیلم «به وقت شام» کار بسیار ارزشمندی است و ایشان با هنرمندی گوشه‌ای از آن وقایع را نشان داده و خدمت بزرگی کرده است.

او افزود: مردم وقتی این فیلم را ببینند خطری که اسلام و اسلامیت را تهدید می‌کرد بیشتر درک می‌کنند و به همین دلیل می‌گویم خدمت بزرگی صورت گرفته است چون این کار فیلمسازی نبود بلکه آگاه سازی بود.

سردار سلیمانی ادامه داد: به فکر متعالی ایشان تعظیم می‌کنم و نیز از کسانی که ایشان را حمایت کرده‌اند قدردانی می‌کنم. فکر می‌کنم «به وقت شام» یکی از دیدنی‌ترین فیلم‌ها است و تقریبا در بخشی از ابعاد صددرصد به واقعیت نزدیک بود و در واقع یک مستند واقعی است.

وی همچنین در بخش دیگری از صحبت‌های خود اظهار کرد: آنچه از صحنه فیلم برای من تداعی صحنه‌های گوناگون بود لحظه سربریدن‌های جمعی بود که در عراق و نیز جاهای دیگر به کرار شاهد آن بودم و صحنه دیگر هم آوارگی و مظلومیت ملت‌های عراق و سوریه بود.

سردار قاسم سلیمانی همچنین گفت: به رغم اینکه این صحنه‌ها را بارها دیده بودم اما این فیلم مرا به گریه انداخت، در حالی که صحنه‌های بسیار سخت‌تر از این دو کشور (عراق و سوریه) اکنون در افغانستان در حال انجام است.

او در پایان سخنان خود افزود: من از طرف همه مجاهدین، شهدا و رزمندگان مظلوم این صحنه از آقای حاتمی‌کیا و کسانی که او را در این مسیر کمک کردند، تشکر می‌کنم چون ایشان در واقع از مدافعان حرم دفاع کردند.

در بخش دیگری از این مراسم همچنین نادر طالب‌زاده منتقد و مستندساز با اشاره به اینکه فیلم “به وقت شام” حاتمی‌کیا جدا از پختگی‌های فنی، از جهت دیگری برای او جذابیت دارد، گفت: این جذابیت از این بابت که این فیلم دریچه جدیدی برای گفتمان با دشمنان انقلاب به ویژه در غرب است و برای محافل دانشگاهی به ویژه در ایالات متحده اثری مناسب محسوب می‌شود تا اساتید مهم در حوزه‌های مختلف که در شبکه‌های سراسری آمریکا سانسور هستند درباره آن صحبت کنند.

او با بیان اینکه دولت آمریکا ادعا می‌کند با داعش مبارزه می‌کند ولی این یک دروغ بزرگ است، افزود: باید با زبان هنر با اینها روبه‌رو شد و من این ویژگی را در فیلم «به وقت شام» دیدم چون علاوه بر گیرایی، زبانی طنز و بُرّا هم دارد.

طالب‌زاده با تشکر از کسانی که از ساخت این فیلم حمایت کرده‌اند، گفت: آنهایی را هم که تلخ‌زبان هستند از اول انقلاب تجربه کرده‌ایم که وقتی چنین کارهایی انجام می‌شود بیشتر عصبانی می‌شوند.

به گزارش ایسنا، در این مراسم که محمد خزاعی تهیه‌کننده فیلم «به وقت شام» هم حضور داشت، همسر شهید اسکندری به عنوان شهید مدافع حرمی که پیکرش هنوز باز نگشته است، نوشتاری را برای ابراهیم حاتمی‌کیا قرائت کرد و در بخشی از آن گفت: اگر گفتن از همسر بی‌سر من وابستگی است، آری شما وابسته‌اید. عمار سینمای ایران شما چه زیبا ندای مظلومیت و سرهای بی‌تن را سر دادید و کسی چه می‌داند داغ دلتنگی و غربت ما را؟

او همچنین خطاب به این فیلمساز گفت: سردار سینمای ایران تو از آماج کین، تهمت و نامردمی‌ها غمی به دل راه نده.

همچنین همسر شهید مُدِق (از شهدای هشت سال دفاع مقدس) با اشاره به اینکه روزی برای ساخت فیلم از زندگی این شهید مراجعه کردند و او بعد از خواندن فیلمنامه متوجه شده شخصیت خود و همسرش اصلا شبیه آنچه در متن نوشته شده نیست و با این پاسخ مواجه شده که پرداختن به خانواده شهدا و فیلم ساختن از آنها بیشتر مورد توجه است چون «دور، دور آنهاست» بیان کرد: هیچ‌کس نمی‌داند شب تنهایی ما چقدر سخت است و در تمام این لحظات سخت یک چیز دل ما را آرام می‌کند آن هم وجود عزیزانی مثل برادر ابراهیم است.

او خطاب به حاتمی‌کیا گفت: ما مثل کوه پشت شما ایستاده‌ایم و این را با قسم به خون شهدا ادا می‌کنیم که برادرمان را در همه حال حمایت کنیم و از شما می‌خواهیم که راهتان را ادامه دهید و باعث سربلندی شهدا شوید.

در پایان این مراسم که همسران شهدای هسته‌ای از جمله احمدی روشن و علی‌محمدی هم حضور داشتند، لوح تقدیر و هدایایی به نشان تقدیر و تشکر از ابراهیم حاتمی‌کیا به وی اهدا شد و پس از آن «به وقت شام» برای حاضران به نمایش درآمد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.