انتشار جزییات جدید: روس‌ها چطور ترامپ را به کاخ سفید بردند؟

گزارش ۳۷ صفحه ای جدید حاکی است روس ها از سال ۲۰۱۴ پروژه تخریب هیلاری کلینتون را کلید زده اند. ۱۳ شهروند و ۳ نهاد روسی به ظور مشخص در پروژه نفوذ به انتخابات آمریکا تحت پیگرد قضایی قرار گرفتند. کمیته تحقیق درباره نفوذ و مداخله روسیه در انتخابات سال ۲۰۱۶ آمریکا گزارشی حاوی جزییات […]

گزارش ۳۷ صفحه ای جدید حاکی است روس ها از سال ۲۰۱۴ پروژه تخریب هیلاری کلینتون را کلید زده اند. ۱۳ شهروند و ۳ نهاد روسی به ظور مشخص در پروژه نفوذ به انتخابات آمریکا تحت پیگرد قضایی قرار گرفتند.

کمیته تحقیق درباره نفوذ و مداخله روسیه در انتخابات سال ۲۰۱۶ آمریکا گزارشی حاوی جزییات اقدامات روس‌ها در مداخله در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۶ آمریکا را منتشر کرده است.

به گزارش عصر ایران به نقل از وب سایت نیویورک تایمز، گزارش جدید که توسط “رابرت مولر” رییس سابق پلیس فدرال آمریکا و مسئول کنونی کمیته تحقیق از پرونده جنجالی مداخله روسیه در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۶ آمریکا، منتشر شده ۳۷ صفحه بوده و حاوی جزییات بسیار دقیقی از اقدامات افراد و نهادهای روسی در حمایت از کمپین انتخاباتی دونالد ترامپ و ضربه زدن به رقیب اصلی او هیلاری کلینتون در انتخابات نوامبر ۲۰۱۶ است.

رابرت مولر مسوول کمیته تخقیق از پرونده جنجالی مداخله روسیه در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا

بر اساس این گزارش، وزارت دادگستری آمریکا روز جمعه ۱۳ شخص و ۳ نهاد روسی را به اتهام مداخله در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا تحت پیگرد قضایی قرار داده است. تلاش های روسیه از یک دفتر در شهر سنت پترزبورگ مدیریت شده است.

دولت روسیه و دونالد ترامپ تا کنون بارها اتهام تبانی انتخاباتی را رد کرده اند و این اتهام را به تلاشی از جانب حزب دموکرات برای تخریب وجهه ترامپ و روسیه تقلیل داده اند؛ در گزارش جدید هم اتهامی مبنی بر همکاری و تبانی کارزار انتخاباتی ترامپ و روسیه به میان نیامده و تنها شرح جزییاتی از اقدامات نفوذگران روسیه در انتخابات اخیر آمریکاست.

دونالد ترامپ پیشتر در جریان نخستین دیدارش با همتای روس خود به نقل از ولادیمیر پوتین گفت که روسیه به هیچ وجه در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا مداخله نکرده است. ترامپ اذعان کرد که شخصا شاهد این بوده که دیگر صبر پوتین از تکرار اتهام مداخله در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا به سر آمده و او از اینکه مدام این اتهام تکرار می شود، ناراحت است. ترامپ گفته بود این تاکید پوتین بر عدم مداخله در انتخابات آمریکا را صادقانه یافته است.

با این حال کمیته تحقیق از پرونده جنجالی مداخله روسیه در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۶ آمریکا همچنان در یک سال گذشته به فعالیت خود زیر نظر کنگره آمریکا ادامه داده است و شواهد و مدارک مختلفی را در زمینه این مداخله مورد بررسی قرار داده و با دهها فرد مرتبط و بلندپایه در این باره مصاحبه کرده و حتی زمزمه مصاحبه احتمالی با دونالد ترامپ نیز به میان آمده است.

بر اساس گزارش حدید ۳۷ صفحه ای نیز، جزییات بسیار دقیق‌تری از مداخله افراد و نهادهای وابسته به روسیه مورد اشاره قرار گرفته است.

در گزارش جدید کمیته آمده که ۱۳ شهروند روسی در جریان رقابت‌های انتخاباتی ۲۰۱۶ آمریکا با سفر به آمریکا خود را به جای شهروندان آمریکایی جازده اند. البته این شهروندان روسی تلاش خود را برای نفوذ در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۶ آمریکا از سال ۲۰۱۴ آغاز کرده‌اند.

تلاش این ۱۳ نفر در جریان انتخابات، تخریب وجهه هیلاری کلینتون در فضای مجازی و برعکس بالابردن محبوبیت ترامپ در این شبکه‌ها عنوان شده است. آنها همچنین گردهمایی‌هایی را نیز به نفع ترامپ در آمریکا سازماندهی و هدایت کرده اند.

این افراد از شیوه‌های اطلاعاتی همچون شنود نیز استفاده کرده‌اند.

این گزارش در حالی منتشر شده که نهادهای اطلاعاتی آمریکا هفته گذشته از احتمال تکرار مداخله روسیه در انتخابات میاندوره ای ۲۰۱۸ کنگره آمریکا ابراز نگرانی کرده اند.

با وجود این در هیچ بخش از گزارش تفصیلی منتشر شده درباره ارتباط مستقیم بین کارزار انتخاباتی ترامپ و دولت روسیه مطلبی به میان نیامده است و تصور عمومی از این گزارش چنین است که روس‌ها می‌توانسته اند بدون اطلاع و هماهنگی با کارزار انتخاباتی ترامپ از او به صورت غیر مستقیم حمایت کرده باشند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.