ماجرای حرکات عجیب مژگان صابری از نگاهی دیگر…

پایگاه خبری رسا نشر؛ شبنم حاجی اسفندیاری : در نشست مطبوعاتی فیلم «شعله ور» به کارگردانی حمید نعمت الله که یکی  از فیلم های شرکت کننده در سی و ششمین جشنواره فیلم فجر می باشد، حرکات خاص بازیگر جوان و تازه کار این فیلم مژگان صابری توجه همگان را به خود جلب کرد. رفتار غیر […]

پایگاه خبری رسا نشر؛ شبنم حاجی اسفندیاری : در نشست مطبوعاتی فیلم «شعله ور» به کارگردانی حمید نعمت الله که یکی  از فیلم های شرکت کننده در سی و ششمین جشنواره فیلم فجر می باشد، حرکات خاص بازیگر جوان و تازه کار این فیلم مژگان صابری توجه همگان را به خود جلب کرد. رفتار غیر معمول و عدم تعادل مژگان صابری باعث شد تا حاشیه ها و شایعاتی برای فیلم و بازیگر جوانش بوجود بیاورد. در ابتدا اعلام شد که خانم صابری مبتلا به بیماری اوتیسم است و رفتارهای وی غیر ارادی می باشد. این امر باعث شد که خیلی از کسانیکه این رفتار را به تمسخر گرفته بودند عذرخواهی نموده و یا پست هایشان را پاک کنند. این حاشیه همچنان ادامه داشت تا اینکه حمید نعمت الله کارگردان فیلم «شعله ور» اوتیسمیک بودن مژگان صابری را تکذیب کرد و به مهم شدن این موضوع و پیگیری آن اعتراض نمود. این تکذیب، خود آغاز جریان دیگری بود و عده ای را مشغول کشف حقیقت و دلایل بروز چنین رفتاری از مژگان صابری کرد. طی این چند روز پای دوستان خانم صابری هم به میان آمد و آنها هم گفتند که این رفتار طبیعی مژگان می باشد و او اساساً انسان پر تحرک و نا آرامی است و نمی تواند در مدت طولانی یکجا بنشیند. او کارهایش را بخوبی انجام می دهد، از پس تمرین هایش بدون هیچ مشکلی بر می آید و این رفتارهای واقعی مژگان است و هیچ دلیل دیگری ندارد!

با این وجود مسلما حرف ها پیرامون این بازیگر ادامه دارد و حتی بیان اینکه این حرکات، تم رفتاری مژگان صابری است و او بیماری خاصی ندارد چندان هم قانع کننده نیست! چرا که هرکسی می داند حضور در جمع و نشست ها، مخصوصا اگر نشست مطبوعاتی باشد شرایط و آداب خاصی دارد چرا که همه حرکات، رفتار و گفتار افراد در دید و کنترل خبرنگاران است و حتی از کوچکترین اتفاق جسله هم نمی شود گذشت. از اینرو هیچکس نمی تواند به خبرنگاران خرده بگیرد که چرا چنین موضوعی را مطرح کرده اند. وانگهی جشنواره فجر جایگاه نمایش فیلم هایی است که مورد ارزیابی و نظرات داوران و مردم قرار می گیرد. و این شامل حال عوامل و بازیگران آن هم می شود. هر حرف و یا حرکتی بازخوردی را به همراه دارد. و انعکاس رفتار عجیب مژگان صابری هم طبیعی است. اما همه این ها دلیل بر این نیست که کسی را تحقیر و یا مورد تمسخر قرار دهیم. اگر رفتارهای این بازیگر تم شخصیتی اش باشد و یا حتی نوعی بیماری، باید با او در کمال احترام برخورد کرد چراکه بعنوان یک بازیگر در فیلمی بازی کرده است که در جشنواره فیلم فجر، بزرگترین عرصه رقابتی فیلم های ایرانی شرکت داده شده است.

همانطور که گفته شد از لباس گرفته تا نوع حرف زدن عوامل شرکت کننده در این فستیوال ها زیر ذره بین خبرنگاران، منتقدین و مردم قرار می گیرد . و این در همه جشنواره های بین المللی هم  وجود دارد و چیز عجیب و غریبی نیست که بخواهیم آن را فاجعه و بی اخلاقی بنامیم. اما می توان نقد سالم و منصفانه کرد. پیگیر شدن چرایی حرکت های عجیب این بازیگر هم در گستره همین نگاه قرار دارد. و به نظر من اتفاقاً انعکاس این رفتار برای مژگان صابری آنچنان هم بد نبوده است و در کوتاهترین زمان مورد توجه همه قرار گرفته است. که شاید در حالت عادی به این سرعت و گستردگی امکان معروفیت وی وجود نداشت. ضمن اینکه بنظر می رسد عوامل این فیلم هم از این ماجرا بدشان نمی آید که با این حاشیه های بوجود آمده فیلم «شعله ور» بیشتر در زبان ها بچرخد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.