مدیرکل اتباع قم : نرخ زادو ولد در برخی از اتباع مانند افغانستانی‌ ها بیشتر از ایرانیان است

مدیرکل اتباع قم : نرخ زادو ولد در برخی از اتباع مانند افغانستانی‌ ها بیشتر از ایرانیان است

اکبر زارعی گفت: نرخ زادو ولد در برخی از اتباع مانند افغانستانی‌ ها به خاطر فرهنگ بومی و سنت‌های جاری در بین آن‌ها به صورت معمول بیشتر از ایرانیان است ولی نرخ زاد و ولد آن‌ها در استان قم کاملا حالت عادی و معمولی دارد.

مدیرکل اتباع و مهاجران خارجی استانداری قم با بیان اینکه نرخ تولد اتباع در قم جای هیچ‌گونه نگرانی ندارد، گفت: میزان زاد و ولد اتباع در قم با توجه به تعداد جمعیت ساکن آن‌ها در این استان، مساله طبیعی و عادی است.
به گزارش ایسنا، به نقل از اداره کل روابط عمومی و امور بین الملل استانداری قم، اکبر زارعی گفت در این باره گفت: نرخ زادو ولد در برخی از اتباع مانند افغانستانی‌ها به خاطر فرهنگ بومی و سنت‌های جاری در بین آن‌ها به صورت معمول بیشتر از ایرانیان است ولی نرخ زاد و ولد آن‌ها در استان قم کاملا حالت عادی و معمولی دارد.
وی با بیان اینکه برخی از حرف و حدیث‌ها در خصوص تعداد بالای زاد و ولد اتباع در قم برخلاف واقع است، اضافه کرد: نرخ زاد و ولد اتباع در قم جای هیچ‌گونه نگرانی ندارد و کاملا تابعی از تعداد و همچنین فرهنگ بومی این افراد است.
زارعی گفت: طبق مصوبه شورای تامین استان قم در سال گذشته، اجازه هیچ‌گونه افزایش جمعیت مهاجران افغانستانی در قم داده نمی‌شود و از سال گذشته جمعیت اتباع خارجی در قم کاملا کنترل و مدیریت شده‌است.
وی خاطرنشان کرد: در موضوع پر رنگ کردن تعداد بالای زاد و ولد اتباع در قم باید دست‌های پنهان دشمنان را رصد و پایش کرد؛ دشمنان به شدت مترصد فرصتی هستند که با به راه انداختن حرف‌های بی‌پایه و اساس سبب ایجاد بدبینی در بین مردم این دو کشور همسایه با اشتراکات بالای زبانی و دینی شوند.
مدیرکل اتباع و مهاجرین خارجی استانداری قم با بیان اینکه کمتر از ۲۰ درصد جمعیت استان قم را اتباع خارجی تشکیل داده‌اند، گفت: طبق آخرین سرشماری‌های اتباع در سال ۱۴۰۱، ۲۲۰ هزار تبعه از ۱۲۰ ملیت جهان در قم زندگی می‌کنند که بخش زیادی از آن‌ها را مهاجران افغانستانی تشکیل داده‌اند.
وی عنوان کرد: در برخی از مناطق استان قم مانند شهرستان جعفرآباد به خاطر کارکردهای اقتصادی آن، تراکم مهاجران افغانستانی بیشتر از سایر مناطق است و این قبیل مسائل سبب می‌شود که گاهی تصور شود تعداد اتباع در همه مناطق استان قم، بیشتر از مردم بومی است.
مدیرکل اتباع و مهاجرین خارجی استانداری قم تاکید کرد: یک مساله مهم در مورد حضور اتباع در قم این است که بخش مهمی از مساله عمرانی، اقتصادی و به ویژه کشاورزی این استان به حضور و فعالیت اتباع گره خورده و بدون حضور آن‌ها ممکن است اختلال‌های جدی در روند آن‌ها به وجود بیاید.
وی با تاکید بر اینکه حضور اتباع در قم هیچ مساله امنیتی ندارد، گفت: درصد تخلف در بین اتباع خارجی در مقایسه با تناسب جمعیتی آن‌ها، کمتر از جمعیت بومی استان است.
مدیرکل اتباع و مهاجرین خارجی استانداری قم با بیان اینکه به موازات سایر استان‌ها اتباع خارجی غیرقانونی توسط نیروی انتظامی دستگیر و به مرزهای شرقی منتقل می‌شوند، گفت: جمعیت و فعالیت‌های اتباع به صورت مستمر توسط دستگاه‌های متولی رصد و پایش می‌شود و حضور آن‌ها در قم هیچ‌گونه جای نگرانی ندارد.

نظرات بسته شده است.