مدارس از چه ساعتی باز می‌شوند؟

سخنگوی دولت اعلام کرده است که با توجه به استمرار سال تحصیلی ۱۴۰۱-۱۴۰۲، در دو ماه باقی مانده، شروع به کار مدارس مطابق روال گذشته هم می‌تواند باشد.

مدارس از چه ساعتی باز می‌شوند؟

ساعت رسمی آغاز فعالیت مدارس از این پس به موجب مصوبه جدید دولت برای ابتدایی‌ها ساعت ۸ و برای دبیرستانی‌ها ساعت ۷:۳۰ صبح خواهد بود؛ با این حال سخنگوی دولت اعلام کرده است که با توجه به استمرار سال تحصیلی ۱۴۰۱-۱۴۰۲، در دو ماه باقی مانده، شروع به کار مدارس مطابق روال گذشته هم می‌تواند باشد.

به گزارش ایسنا، ساعات آموزش موضوعی بوده که در مصوبات مجلس شورای اسلامی، هیئت وزیران و شورای عالی آموزش‌وپرورش به آن اشاره شده است؛ به موجب قانون بازگشایی مدارس (سال۱۳۷۶)، آغاز سال تحصیلی و زمان بازگشایی مدارس در سراسر کشور همه‌ساله اول مهرماه بوده و تا پایان اردیبهشت‌ماه ادامه می‌یابد.

اما درباره ساعت رسمی فعالیت مدارس باید گفت که در سال‌های اخیر مصوبه یا دستورالعملی به‌جز مصوبات شورای عالی آموزش‌وپرورش در این زمینه ابلاغ نشده و بعضا مبتنی بر بخشنامه‌های استانی و منطقه‌ای نیز بوده است. بااین حال بررسی‌ها نشان می‌دهد که طی سال‌های گذشته ساعات کار مدارس دوره‌های مختلف تحصیلی در مناطق مختلف کشور نیز به‌صورت یکسان و به‌صورت زیر بوده است:

ساعات شروع فعالیت مدارس نوبت صبح در همه نقاط کشور و همه دوره‌های تحصیلی عموماً از ۷:۳۰ تا ۸ صبح و ساعات پایان فعالیت مدارس، بسته به یک‌نوبته یا دو نوبته بودن مدارس، متفاوت و از ۱۲:۱۰ تا ۱۳ است. مدارس ابتدایی نوبت صبح ۷:۳۰ دقیقه تا ۱۲:۱۰ دقیقه و در نوبت عصر ۱۲:۳۰ دقیقه تا ۱۷:۰۵ دقیقه است. مدارس متوسطه یک نوبته ۷:۳۰ دقیقه تا ۱۳:۱۰ دقیقه و مدارس متوسطه دو نوبته در نوبت صبح ۷:۳۰ دقیقه تا ۱۲:۴۰ دقیقه و در نوبت عصر ۱۳ تا ۱۸ است.

با این همه در اردیبهشت ماه سالی که گذشت مجلس شورای اسلامی مصوبه‌ای را از سرگذراند که به موجب آن قانون تغییر ساعت رسمی کشور (مصوب ۱۳۸۶/۵/۳۱) نسخ و به هیئت وزیران اجازه داده شد مطابق ماده (۸۷) قانون مدیریت خدمات کشوری نسبت به تنظیم ساعات کار ادارات، سازمان‌ها و مراکز تابعه اقدام کند.

جزئیات زمان بازگشایی مدارس بر اساس مصوبه جدید هیئت وزیران

در راستای اجرایی‌سازی قانون مذکور، هئیت وزیران در روز ۲۸ اسفندماه ساعت آغاز به‌کار واحدها، ادارات و مدارس را در سال ۱۴۰۲ اعلام کرد که به موجب آن ساعت آغاز به‌ کار مدارس متوسطه ساعت ۷:۳۰ و ابتدایی ساعت ۸ صبح خواهد بود.

البته سخنگوی دولت در روز چهارم فروردین ماه اعلام کرد با توجه به اینکه ما در استمرار سال تحصیلی ۱۴۰۱-۱۴۰۲ هستیم، شروع به کار مدارس مطابق روال گذشته می‌تواند باشد و منعی از این حیث وجود ندارد.

همچنین در مصوبه هیئت وزیران به این موضوع نیز اشاره شده است که دستگاه‌های اجرایی مکلف به شناورسازی حضور یکی از والدین کارمندی که فرزند دبستانی یا پیش دبستانی دارند خواهند بود. به موجب تبصره مصوبه فوق‌الذکر و در راستای حمایت از خانواده و کاهش دغدغه والدینی که هر دو در دستگاه‌های اجرایی شاغل هستند و دارای فرزند در مقاطع پیش دبستان و دبستان هستند، دستگاه‌های اجرایی در تعامل با یکدیگر مکلف‌اند با شناور شدن ساعت شروع به کار یکی از والدین موافقت کنند.

علاوه براین، کارکنان زن سرپرست خانوار دارای شرایط بالا نیز مشمول این حکم هستند.

به گزارش ایسنا، به این ترتیب مدارس متوسطه از فردا، ساعت ۷:۳۰ و مدارس ابتدایی از ساعت ۸ صبح آغاز به کار خواهند کرد. هرچند همانگونه که سخنگوی دولت اشاره کرده استان‌هایی که ساعت شروع به کار مدارسشان را تغییر داده بودند می‌توانند سال تحصیلی جاری را به همان روال ادامه دهند و از آغاز سال تحصیلی جدید (۱۴۰۳-۱۴۰۲) و  از مهرماه نسبت به اجرای مصوبه هیئت وزیران اقدام کنند.

بازگشایی مدارس شهرستان های استان تهران، بدون تغییر و به روال قبل

به عنوان مثال، در همین راستا اداره کل آموزش و پرورش شهرستان های استان تهران امروز با صدور اطلاعیه ای تاکید کرده است که «تمامی مدارس شهرستان‌های استان تهران، مطابق با روال گذشته از ۱۴ فروردین ۱۴۰۲ میزبان دانش‌آموزان عزیز خواهند بود و فعالیت تربیتی و آموزشی مدارس در دو نوبت صبح و عصر برقرار است. با توجه به دو نوبته بودن اکثر مدارس، ساعت آغاز به کار مدارس نسبت به گذشته تغییری نخواهد داشت.»

ساعت آغاز به کار مدارس پایتخت مطابق مصوبه جدید دولت

همچنین اداره کل آموزش و پرورش شهر تهران امروز در خصوص ساعات شروع به کار مدارس در اطلاعیه ای اعلام کرده است: «از تاریخ دوشنبه ۱۴فروردین ماه ۱۴۰۲ در شهر تهران، زمان آغاز فعالیت مدارس متوسـطه ۷:۳۰ دقیقه صبح و مدارس ابتدایی ۸ صبح است. همچنین درب مدارس از نیم ساعت قبل از شروع فعالیت مدارس باز و آماده پذیرش دانش آموزان گرامی می باشد، مدیران محترم و عوامل اجرایی معزز مدارس نیز به جهت شروع پر شور و نشاط واحدهای آموزشی نیم ساعت قبل از شروع فعالیت های آموزشی و پرورشی در مدرسه حضور خواهند داشت.»

نظرات بسته شده است.