آیا چاقی سبب زوال عقل می‌شود؟

محققان ژاپنی در یافته‌های اخیرشان بروز زوال عقل در افراد مسن را با چاقی سارکوپنیک مرتبط دانسته‌اند.

به گزارش اس تی دی، بیش از ۱۵ درصد از بزرگسالان ژاپنی بالای ۶۵ سال از زوال عقل رنج می‌برند. به خوبی شناخته شده است که زوال عقل کیفیت زندگی افراد مسن را به شدت کاهش می‌دهد، زیرا این وضعیت باعث عملکرد کند حافظه، تفکر و توانایی‌های اجتماعی در افراد مبتلا می‌شود.

از سوی دیگر، چاقی به عنوان یک بیماری مرتبط با سبک زندگی به طور فزاینده‌ای در حال افزایش است و اغلب در افراد با توده عضلانی ضعیف رخ می‌دهد و این وضعیتی است که با نام چاقی سارکوپنیک(sarcopenic obesity) شناخته شده و بر اساس شاخص توده بدنی(BMI) و قدرت گرفتن دست ارزیابی می‌شود. در کمال تعجب، این وضعیت با افزایش خطر اختلالات شناختی شناخته شده است. این موضوع باعث تعجب دانشمندان شده که آیا این رابطه در مورد زوال عقل نیز صدق می‌کند یا خیر؟

محققان دانشگاه جونتندو”(Juntendo University) ژاپن به سرپرستی دکتر “یوشیفومی تامورا”(Yoshifumi Tamura) در مطالعه اخیر که در مجله “Clinical Nutrition” منتشر شده است به این سوال پاسخ دادند. دکتر تامورا با تاکید بر اهمیت مطالعه‌شان گفت: در صورت اثبات ارتباط بین چاقی سارکوپنیک و زوال عقل، می‌توان اقدامات پیشگیرانه مناسبی را برای کاهش ظهور این بیماری و خطر ابتلا به زوال عقل در بیماران مسن انجام داد.

در این مطالعه محققان ۱۶۱۵ فرد مسن ژاپنی که ۶۵ تا ۸۴ سال سن داشتند و در مطالعه سلامت Bunkyo شرکت داشتند را مورد بررسی قرار دادند. با توجه به وضعیت سارکوپنیا و چاقی افراد، محققان شرکت کنندگان را به چهار گروه تقسیم کردند: افراد مبتلا به چاقی، افراد مبتلا به سارکوپنیا، آنهایی که چاقی سارکوپنیک داشتند و افرادی که چاق نبودند یا سارکوپنیا نداشتند. آنها سپس رابطه بین سارکوپنیا، چاقی و چندین عملکرد ذهنی را بررسی کردند. کم‌ماهیچگی یا سارکوپنیا(Sarcopenia) به از دست رفتن و زوال توده ماهیچه‌های اسکلتی بدن به دلیل پیری گفته می‌شود.

قدرت دست کمتر از ۲۸ کیلوگرم برای مردان و ۱۸ کیلوگرم برای زنان نشان دهنده سارکوپنیا یا قدرت عضلانی ضعیف است، در حالی که افراد با شاخص توده بدنی بیش از ۲۵ کیلوگرم بر متر مربع به عنوان چاق طبقه بندی می‌شدند. برای تعیین اینکه آیا زوال عقل و اختلال شناختی متوسط ​(MCI) وجود دارد یا خیر، محققان از دو تکنیک ارزیابی استفاده کردند. اختلال شناختی متوسط و زوال عقل به ترتیب با نمره کمتر از ۲۲ در آزمون ارزیابی شناختی مونترال و کمتر از ۲۳ در آزمون کوتاه وضعیت ذهنی تعیین شدند.

آنها دریافتند که ۵۹.۴ درصد از جمعیت نه چاق هستند و نه دچار سارکوپنیا هستند، ۲۱.۲ درصد چاق، ۱۴.۶ درصد مبتلا به سارکوپنیا و ۴.۷ درصد از جمعیت چاقی سارکوپنیک دارند. شرکت کنندگان مبتلا به چاقی سارکوپنیک بیشترین میزان اختلال شناختی متوسط و زوال عقل را داشتند و پس از آن افراد مبتلا به سارکوپنیک، چاقی و در نهایت گروه کنترل قرار گرفتند.

هنگامی که محققان تجزیه و تحلیل‌های چند متغیره را برای بررسی ارتباط‌های آماری مرتبط انجام دادند، دریافتند که چاقی سارکوپنیک به تنهایی با افزایش شیوع میزان اختلال شناختی متوسط و زوال عقل مرتبط است. این مطالعه همچنین نشان داد که سارکوپنیا به طور قابل توجهی با زوال عقل در زنان مرتبط است، اما در مردان اینگونه نیست.

دکتر تامورا گفت: از آنجایی که اکنون می‌دانیم که بین چاقی سارکوپنیک و زوال عقل ارتباط قوی وجود دارد، ممکن است روش‌های درمانی جدیدی برای مدیریت این بیماری ایجاد کنیم و در نتیجه حتی شیوع زوال عقل را کاهش دهیم.

منبع: ايسنا

نظرات بسته شده است.