سردردهای مزمن و خستگی؛ عوارض کرونا طولانی در کودکان

بر اساس اعلام مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها (CDC) ، کودکانی که به «کووید طولانی» مبتلا می‌شوند، ممکن است از خستگی مکرر و سردرد رنج ببرند.

, سردردهای مزمن و خستگی؛ عوارض کرونا طولانی در کودکان, رسا نشر - خبر روز

مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری های آمریکا (CDC) اعلام کرد: موارد ابتلا به این بیماری در کودکان طی هفته گذشته ۳۱ درصد افزایش یافته است.

به گزارش روزنامه دیلی میل،دکتر «روشل والنسکی»، مدیر CDC در جریان یک نشست خبری گفت: این سازمان، این وضعیت را در دو تا سه درصد از کودکانی که از این ویروس بهبود می یابند، مشاهده کرده است. این اخبار در حالی منتشر می شود که موارد ابتلا به این وضعیت ها در کودکان در سراسر آمریکا افزایش یافته است و بازگشت مدارس حضوری یک نقطه احتمالی برای شیوع کووید -۱۹ است.

در حالی که بعید است کودکان بر اثر این ویروس جان خود را از دست دهند، بسیاری از مقامات بهداشتی درباره اثرات منفی احتمالی درازمدت بهبودیافتگان کووید هشدار می دهند.

والنسکی گفت: در حال بررسی کووید طولانی در کودکان هستیم و علائم طولانی کووید، بیشتر خستگی و سردرد را مشاهده می کنیم،‌ اما به نظر می رسد این علائم در کودکان با سرعت کمتر از بزرگسالان اتفاق می افتد.

کووید طولانی شرایطی است که در برخی از بهبودیافتگان کرونا پس از بهبودی ایجاد می شود. بیمار با وجود نداشتن عفونت، تا چند ماه پس از بهبودی هنوز برخی علایم را احساس می کند.

علایم شایع شامل خستگی، مشکلات شناختی و بسیاری علایم دیگر است که اغلب در بیماران مبتلا به کووید-۱۹ ظاهر می شود. اینکه چرا دقیقاً این اتفاق می افتد و چگونه می توان این بیماری را درمان کرد، در حال حاضر برای متخصصان ناشناخته است.
دکتر «آنتونی فائوچی»، متخصص بیماری های عفونی آمریکا در جلسه توجیهی گفت: مطمئن نیستیم که نوع دلتا هند باعث بروز بیماری شدیدتر در کودکان یا عوارض آن می شود.

فائوچی تاکید کرد: چندین مطالعه عمدتا بین المللی وجود دارد که نشان می دهد کرونای دلتا در بزرگسالان شدیدتر است. یعنی باعث ابتلای درصد نسبی بیشتری از بزرگسالان به این بیماری و بستری شدن آنها در بیمارستان می شود.

وی افزود: در مورد کودکان، این احتمالاً ممکن است صادق باشد، اما این را به طور قطعی نمی بینیم. تنها چیزی که با اطمینان می دانیم این است که عفونت های بیشتر به این معنی است که کودکان بیشتری در بیمارستان بستری خواهند شد.

ویروس کرونا موسوم به «کووید-۱۹» اواسط ماه دسامبر ۲۰۱۹ (۲۴ آذر ۱۳۹۸) در شهر ووهان واقع در مرکز چین گزارش شد و سازمان جهانی بهداشت ۲۱ اسفند ۹۸ همه گیری جهانی این ویروس را اعلام کرد.

جهش ویروس کرونا در انگلیس، بزریل، هند و آفریقا که موجب افزایش سرایت، بیماری‌زایی و مرگ و میر آن شده، نگرانی‌های جدیدی را در جهان به وجود آورده است.

براساس اعلام سازمان جهانی بهداشت سوی دلتا که اولین بار در هند مشاهده شد، حداقل در ۱۳۲ کشور در سراسر جهان شناسایی شده است. سازمان جهانی بهداشت سویه دلتا را “مسری‌ترین سویه از انواع شناسایی شده ویروس کرونا” اعلام کرده است.

 

منبع: ایسنا

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. پذیرفتن ادامه