فیلم‌های معناگرا کمک می‌کنند تا افراد با سختی‌های زندگی کنار بیایند

 

یافته‌های این تحقیق به یک سوال اشاره دارد که چرا افراد ممکن است فیلم‌ها را انتخاب کنند که باعث ناراحتی آن‌ها شوند یا ممکن است موضوعات دشواری را بررسی کنند که همیشه نشاط‌ آور نیستند.

محققان دریافتند وقتی مردم فیلم‌های معناداری مانند رستگاری در شاوشنک (The Shawshank Redemption) یا بالا (Up) را به یاد می‌آورند، انواع واکنش‌های مثبت را تجربه می‌کنند از جمله اینکه می‌توانند شرایط انسانی را بهتر بپذیرند و مشکلات زندگی را درک کنند.

این تجربه‌های مثبت وقتی مردم فیلم‌هایی مانند لبوفسکی بزرگ (The Big Lebowski) یا اگه می‌تونی منو بگیر (Catch Me if You Can) به یاد می‌آورند، کمتر گزارش شده است.فیلم‌های معناگرا کمک می‌کنند تا افراد با سختی‌های زندگی کنار بیایند|خبر فوری

جارد اوت، یکی از محققان این مطالعه و دانشجوی تحصیلات تکمیلی ارتباطات در دانشگاه اوهایو گفت:«فیلم‌های معنادار در واقع به مردم کمک می‌کنند تا در زندگی خود با مشکلات روبرو شوند و به آن‌ها کمک می‌کنند تا اهداف مهمتری را دنبال کنند.»

فیلم‌های معنادار در واقع به مردم کمک می‌کنند تا در زندگی خود با مشکلات روبرو شوند و به آن‌ها کمک می‌کنند تا اهداف مهمتری را دنبال کنند.

مایکل اسلاتر استاد ارتباطات دانشگاه اوهایو و یکی از محققان مطالعه در این رابطه گفت: «در حالی که بسیاری از مطالعات نحوه واکنش مردم به تماشای فیلم‌ها یا کلیپ‌های معنادار را از فیلم‌ها در محیط آزمایشگاهی بررسی کرده‌اند، این تحقیق به منظور تاثیر این فیلم‌ها بر مردم در دنیای واقعی طراحی شده است.»

اسلاتر افزود: «ما می‌خواستیم بدانیم که مردم چگونه این فیلم‌ها را در زندگی روزمره خود تجربه می‌کنند. تحقیقات زیادی در این باره انجام نشده است.»

نحوه انجام تحقیق چگونه بود؟

محققان دو فهرست از ۲۰ فیلم هالیوودی ایجاد کردند که یکی فهرست فیلم‌های معناگرا و دیگری فهرستی از فیلم‌های دیگر و کمتر معناگرا بود که همه آن‌ها پس از سال ۱۹۸۵ ساخته شده‌ و تعداد زیادی تماشاگر داشته‌اند.

فهرست فیلم‌های معناگرا شامل فیلم‌هایی مانند هتل رواندا، فهرست شیندلر، میلیونر زاغه‌نشین و … بودند که از سوی کاربران در سایت فیلم IMDB با عبارت‌هایی مانند الهام‌بخش، معناگرا، تاثیرگذار توصیف شده‌اند.

این تحقیق روی ۱۰۹۸ بزرگسالی صورت گرفت که به‌صورت آنلاین داوطلب حضور در این مطالعه شدند.

شرکت‌کنندگان به‌طور تصادفی یکی از این دو فهرست را دریافت کردند و از آن‌ها خواسته شد مشخص کنند کدام یک را دیده‌اند. سپس یکی از فیلم‌هایی که قبلا دیده بودند، به طور تصادفی برای هر شرکت‌کننده انتخاب شد تا به بقیه نظرسنجی‌ها در رابطه با آن فیلم پاسخ دهند.

این نظرسنجی سوالات مختلفی درباره نحوه واکنش هر یک از شرکت‌کنندگان، به فیلم انتخاب شده را مطرح می‌کرد.

نتایج نشان داد افرادی که یک فیلم معناگرا را به یاد می‌آوردند بیشتر از دیگران گفته‌اند که این فیلم به آن‌ها کمک کرده است تا مشکلات زندگی را درک کنند. به‌عنوان مثال این فیلم‌ها به آن‌ها کمک کرده است تا «احساس کنند مبارزه در زندگی به یک دلیل است» و «با آسودگی و شجاعت راحت‌تر شرایط سخت را اداره کنند».

نتایج نشان داد که فیلم‌های معناگرا بیشتر از فیلم‌های دیگر به بینندگان کمک می‌کنند شرایط انسانی را بپذیرند. شرکت‌کنندگان گفته‌اند با یادآوری این فیلم‌ها این احساس در آن‌ها به وجود آمد که «هم تجربه‌های شاد و هم غم‌انگیز به زندگی ما معنا می‌بخشند» و «سود و زیان بخشی از زندگی است.»

شرکت‌کنندگان در تحقیق با یادآوری فیلم‌های معناگرا اعلام کردند که این فیلم‌ها باعث انگیزه در آن‌ها می‌شود تا فرد بهتری باشند، کارهای خوبی برای دیگران انجام دهند و آنچه را که واقعا در زندگی مهم است جست‌وجو کنند.

چگونه فیلم‌های معناگرا این تاثیرات مثبت را داشته‌اند؟

نتایج یک تحقیق درباره فیلم‌های معناگراCANVA PRO

این مطالعه نشان داد عناصر اصلی این فیلم‌ها تلخی، مخلوطی از شادی و غم، دامنه عاطفی آن‌ها و توانایی‌شان در ایجاد احساس شعف و الهام گرفتن است.

به‌طور کلی، فیلم‌های معناگرا بیشتر از سایر فیلم‌ها از این تاثیرات مثبت برخوردار بوده‌اند. این تحقیق تاکید کرده که این موضوع بدان معنا نیست که مردم نمی‌توانند در فیلم‌هایی که بیشتر سرگرم‌کننده هستند معنی پیدا کنند.

محققان از شرکت‌کنندگان همچنین خواستند تا حداکثر سه ارزش از یک فهرست ۱۶ تایی از فیلم‌هایی که از آن‌ها خواسته شده بود به یاد بیاورند انتخاب کنند. برخی از این ارزش‌ها شامل «پیروزی و موفقیت شخصی»، «عشق و صمیمیت» و «شجاعت و دلیری» بود. شرکت‌کنندگان سپس اهمیت شخصی هر ارزش را ارزیابی کردند.

برخی از فیلم‌ها ممکن است به مردم کمک کند تا با دوره‌های دشوار زندگی خود کنار بیایند و رشد کنند و ممکن است مردم سال‌ها پس از دیدن فیلم خاصی این تاثیر را تشخیص دهند.

اسلاتر گفت:«ما دریافتیم هنگامی مردم فیلمی را به یاد می‌آوردند که بر ازش‌های مهم آن‌ها متمرکز است، بهتر می‌توانند مشکلات زندگی شخصی خود را درک کنند.» وی افزود:«این موضوع حتی زمانی اتفاق افتاد که فیلم به‌عنوان یکی از فیلم‌های کم‌معنا طبقه‌بندی شده بود.»

اوت نیز معتقد است این یافته‌ها نشان می‌دهد چرا بسیاری از مردم فیلم‌ها را چیزی بیشتر از یک سرگرمی می‌دانند.

وی افزود: «برخی از فیلم‌ها ممکن است به مردم کمک کند تا با دوره‌های دشوار زندگی خود کنار بیایند و رشد کنند و ممکن است مردم سال‌ها پس از دیدن فیلم خاصی این تاثیر را تشخیص دهند.»

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.