ارتقای سواد بهداشتی زنان؛ راهبردی موثر برای مهار کرونا

 

ارتقای سواد بهداشتی زنان؛ راهبردی موثر برای مهار کرونا|خبر فوریعضو هیئت علمی گروه ارتقای سلامت دانشکده بهداشت و ایمنی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، در شرایط فعلی توجه به آموزش و افزایش سواد سلامت زنان را تضمین کننده پیشبرد اهداف نظام سلامت جامعه در پیشگیری و مهار کووید ۱۹ دانست.

دکتر نسترن کشاورز محمدی دانشیار دانشکده بهداشت و ایمنی ضمن گرامیداشت هفته ملی سلامت بانوان ایران، گفت:ششمین روز از هفته ملی سبا، با عنوان “نقش زنان در ترویج منابع معتبر آموزشی و اطلاعات معتبر و پیشگیری از انتشار باورهای غلط درباره پیشگیری و درمان کووید۱۹” نامگذاری شده است.

اهمیت دسترسی به اطلاعات معتبر بهداشتی در پیشگیری از بیماری‌ها

کشاورز محمدی با توجه به اهمیت بحث پیشگیری بر درمان بر ضرورت دسترسی به دانش و اطلاعات بهداشتی معتبر برای پیشبرد این هدف تاکید کرد.

این متخصص ارتقای سلامت، با بیان اینکه اطلاعات قابل اعتمادتر منجر به بروز رفتارهای بهداشتی درست‌تری از سوی افراد خواهد شد، افزود: سواد بهداشتی به معنای توانایی دسترسی به اطلاعات درست، درک آنها و توانایی تبدیل اطلاعات به رفتار درست بهداشتی است.

افزایش سواد بهداشتی جامعه؛ کاهش میزان ابتلا به بیماری

وی با تاکید بر ضرورت افزایش سواد بهداشتی جامعه گفت: مطالعات نشان داده هرچه افراد جامعه سواد بهداشتی بیشتری داشته باشند، ابتلای کمتری را شاهد هستیم. در صورت ابتلا به بیماری نیز تشخیص زودتر و در نتیجه پروسه درمان کوتاه‌تر و موفقیت آمیزتر خواهد بود.

به گفته این دانشیار دانشکده بهداشت و ایمنی، افزایش آگاهی و سطح اطلاعات در مورد فرایند تشخیص و درمان سبب موفقیت بیشتر درمان می شود و هزینه‌های درمان نیز از  نظر اجتماعی و خانوادگی کمتر خواهد بود.

 نقش مهم بانوان در سلامت خانواده و پیشگیری از کرونا

وی با توجه به این‌که نوع برخورد افراد با سلامتی خودشان به طور جدی به میزان سواد بهداشتی آنان بستگی دارد، برای شکست کرونا افزایش سواد بهداشتی افراد جامعه را یک  امر بسیار ضروری برشمرد.

کشاورز محمدی با ذکر این مطلب  که زنان نیمی از جمعیت کشور را تشکیل می‌دهند، افزود: زنان با توجه به نقش حمایتی و مراقبتی در خانواده و ارتباط بیشتر با فرزندان و والدین، نقش اثرگذار و بسیار مهمی در سلامت خانواده و جامعه ایفا می‌کنند. بنابراین افزایش سواد بهداشتی بانوان جامعه از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است.

وی بر اساس شواهد موجود یادآور شد که در شرایط یکسان اقتصادی زنانی که دارای سطح سواد بهداشتی بالاتری هستند، فرزندان سالمتری دارند.

ارتقای سواد بهداشتی بانوان جامعه راهبردی موثر برای مهار کرونا

کشاورز محمدی در ادامه تاکید کرد: در شرایط حاضر با وجود شیوع ویروس کرونا در جهان و کشور افزایش سطح اطلاعات بهداشتی بانوان بسیار حائز اهمیت است و یک الزام به شمار می آید.

این عضو هیئت علمی دانشگاه تصریح کرد: سیستم آموزشی و بهداشتی باید توجه بیشتری بر تهیه و آماده سازی منابع معتبر و قابل درک برای عامه و اطلاع رسانی در مورد چنین منابعی داشته باشد. زیرا در صورتی که زنان به اطلاعات معتبر بهداشتی و سلامت دسترسی داشته باشند، به صورت موثرتری می‌توانند باعث ارتقای سطح بهداشتی خود و سایر افراد خانواده شوند.

توجه ویژه به آموزش زنان؛ ضامن پیشبرد اهداف نظام سلامت جامعه

کشاورز محمدی آماده سازی اطلاعات معتبر و کاربردی و اطلاع رسانی آنها به عموم مردم را از وظایف نظام سلامت  برشمرد و گفت: در خلا اطلاعات صحیح، شایعات افزایش یافته  و جای اطلاعات معتبر و صحیح را می‌گیرد و  سبب بروز رفتارهای پرخطر می‌شوند.

به گفته وی، شناسایی منبع اطلاعاتی مردم و این که اطلاعات خودشان را از کجا ( سایت وزارت بهداشت و دانشگاه‌های علوم پزشکی یا دیگر صفحات مجازی) کسب می‌کنند بسیار اهمیت دارد.

این دانشیار دانشگاه افزایش سواد رسانه‌ای افراد جامعه را یکی از نکات مهمی برشمرد که می‌تواند به افراد در ارزیابی صحت و سقم اخبار و اطلاعات دریافتی کمک کند و تصریح کرد: این بخش مغفول واقع شده و نیاز به توجه ویژه دارد. باید اطلاعات معتبر و مناسب در اختیار شبکه‌های مجازی و مجاری اطلاع رسانی مختلف قرار گیرد.

به گفته وی، یکی از وظایف متخصصان این حوزه در این خصوص این است که به نشر اطلاعات معتبر و مناسب بهداشتی در کانال‌هایی که بیشترین افراد به ویژه خانم‌ها حضور دارند، بپردازند و به این ترتیب از انتشار شایعات و اخبار نادرست جلوگیری کنند.

بنابر اعلام روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی، کشاورز محمدی در خاتمه سخنان خود تاکید کرد: با توجه به این که سلامت عمومی جامعه وابسته به سلامت تک تک افراد آن جامعه است، توجه ویژه به زنان و آموزش آنها ضامن پیشبرد اهداف نظام سلامت جامعه خواهد بود.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.