چرا چپ دست‌ها بیشتر تصادف می‌کنند؟

 

چرا چپ دست‌ها بیشتر تصادف می‌کنند؟|خبر فوریتحقیقات جدید نشان می‌دهد که دست چپ‌ها بیشتر از راست‌ دست‌ها دچار حوادث رانندگی می‌شوند.

بیشتر وسایل و ابزارهایی که اطراف خود مشاهده می‌کنیم برای راست دست ها طراحی شده اند، خودروها نیز از این قضیه مستثنی نیستند.

اصولا ماشین هایی که طراحی می شوند، بیشتر برای راست دست ها است و در طراحی خودرو برای چپ دست ها، تفاوتی قائل نشده اند. این طراحی باعث شده که رانندگان چپ دست در رانندگی دچار مشکلاتی شوند و به دنبال آن تصادف بیشتری داشته باشند.

یک مطالعه نشان می دهد که رانندگان چپ دست جریمه نقدی و تصادفات بیشتری نسبت به راست دست ها دارند؛ رانندگان چپ دست کسانی هستند که در اولین آزمون عملی رانندگی قبول شده و موفق به دریافت گواهینامه رانندگی می‌شوند؛ با این وجود خود عامل بسیاری از تصادفات هستند.

محققان دریافتند که چپ دست‌ها ۵۰ درصد جریمه بیشتری از رانندگان راست دست دریافت می‌کنند و معمولا در ایجاد حوادث بزرگ رانندگی نقش دارند.

بر اساس مطالعات انجام شده،چپ دست‌ها در ریاضیات موفق‌تر هستند، ضمن اینکه در تصادفات رانندگی، چپ دست‌ها ۵ برابر بیشتر از راست دست‌ها در معرض مرگ قرار دارند.

در یک نظر سنجی از رانندگان، حدود ۲۸ درصد چپ دست‌ها گفته اند که به دلیل سرعت جریمه شدند، در حالی که ۱۹ درصد راست دست ها به این دلیل جریمه شده اند.

به گفته محققان، راست دست‌ها جاده را بهتر از چپ دست ها اداره می‌کنند. افراد راست دست رانندگان بهتری نسبت به همتایان چپ دست خود هستند. همچنین به طور کلی می توان گفت، چپ دست‌ها در زمان عبور از روی دست انداز‌ها ضعیف تر از راست دست ها عمل می کنند.

رانندگان راست دست رهبری جاده را در دست دارند و قطعا از چپ دستان بهتر و قانونمندتر عمل می‌کنند.

تقریبا تمام اتومبیل‌ها برای راست دست ها طراحی شده است  به خصوص دنده خودرو که در سمت راست قرار گرفته است و همین  عامل می‌تواند در رانندگی ضعیف  چپ دست ها موثر باشد. در مقابل اصولا رانندگان راست دست از رانندگی خود نسبت به چپ دست ها راضی تر هستند.

 

نظرات بسته شده است.