مولاوردی: چهارشنبه سوری باید عاملی برای اتحاد و همبستگی ملی باشد

مولاوردی گفت: برنامه ریزی و مدیریت موضوع چهارشنبه سوری بسیار اهمیت دارد و همه باید شرایطی را فراهم کنیم تا جنبه ملی بودن و شاد و مفرح بودن این سنت دیرینه حفظ شود. دستیار رییس جمهوری در امور حقوق شهروندی گفت: چهارشنبه سوری باید عاملی برای اتحاد، انسجام و همبستگی اجتماعی و ملی باشد. شهیندخت […]

مولاوردی گفت: برنامه ریزی و مدیریت موضوع چهارشنبه سوری بسیار اهمیت دارد و همه باید شرایطی را فراهم کنیم تا جنبه ملی بودن و شاد و مفرح بودن این سنت دیرینه حفظ شود.
دستیار رییس جمهوری در امور حقوق شهروندی گفت: چهارشنبه سوری باید عاملی برای اتحاد، انسجام و همبستگی اجتماعی و ملی باشد.

شهیندخت مولاوردی امروز یکشنبه در گفت وگو با ایرنا افزود: فلسفه چهارشنبه سوری، ایجاد فضایی شاد و نمادی از وحدت میان ایرانیان است.

وی تاکید کرد: همه ما باید تلاش کنیم تا فلسفه این مناسبت ملی حفظ شود.

دستیار رییس جمهوری در امور حقوق شهروندی یادآور شد: برنامه ریزی و مدیریت موضوع چهارشنبه سوری بسیار اهمیت دارد و همه باید شرایطی را فراهم کنیم تا جنبه ملی بودن و شاد و مفرح بودن این سنت دیرینه حفظ شود.

این عضو دولت تدبیر و امید از چهارشنبه سوری به عنوان عاملی برای اتحاد، انسجام و همبستگی اجتماعی و ملی نام برد و خاطرنشان ساخت: متولیان امر باید برنامه ریزی های خوبی برای استقبال از این جشن ملی داشته باشند.

مولاوردی افزود: باید مدیریت و برنامه ریزیها به گونه ای باشد که با حقوق شهروندی مردم در شب چهارشنبه سوری منافاتی نداشته باشد.

آخرین چهارشنبه سال در سنت ایرانی، چهارشنبه سوری نام دارد. این روز در سال جاری با روز ۲۳ اسفند مصادف شده است.

چهارشنبه سوری از دیرباز تقریبا در همه نقاط ایران برگزار می شود. در این مراسم، در شب آخرین چهارشنبه سال (یعنی نزدیک غروب آفتاب روز سه شنبه)، بیرون از خانه و در فضایی مناسب آتشی می افروزند، و اهل خانه، زن و مرد و کودک از روی آتش می پرند و با گفتن «زردی من از تو، سرخی تو از من»، بیماری ها و ناراحتی ها و نگرانی های سال کهنه را به آتش می سپارند تا سال نو را با آسودگی و شادی آغاز کنند.

با این حال، بروز پاره ای انحرافات و استفاده از انواع ترقه و برافروختن آتش های مهیب از سوی برخی افراد در سالهای گذشته موجب شده است تا شاهد انواع سوختگی ها و صدمات جدی روحی و روانی به افراد شرکت کننده در این مراسم باشیم به گونه ای که عده ای از منتقدان به آن، عنوان «چهارشنبه سوزی» داده اند.

کمیته ملی پیشگیری از سوختگی که مقر آن در وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی قرار دارد، ظرف روزهای گذشته تبلیغات محیطی گسترده ای را برای آموزش و اطلاع رسانی مردم در زمینه مراقبت از خود در برابر سوختگی ها آغاز کرده است تا از این طریق بتواند از تلفات و صدمات ناشی از چهارشنبه سوری بکاهد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.