طوفان ریزگرد تهران را تهدید می کند

کیومرث کلانتری گفت: کانون های گردو غبار در جنوب و جنوب شرق استان و در شهرستان های ورامین و پیشوا قرار دارد که جزو منطقه حفاظت شده کویر است. دبیر کارگروه کاهش آلودگی هوای تهران با اشاره به فعال شدن کانون های تولید گرد و غبار در جنوب و جنوب شرق این استان، نسبت به […]

کیومرث کلانتری گفت: کانون های گردو غبار در جنوب و جنوب شرق استان و در شهرستان های ورامین و پیشوا قرار دارد که جزو منطقه حفاظت شده کویر است.
دبیر کارگروه کاهش آلودگی هوای تهران با اشاره به فعال شدن کانون های تولید گرد و غبار در جنوب و جنوب شرق این استان، نسبت به وقوع پدیده گرد و خاک در تهران هشدار داد.

به گزارش ایرنا کیومرث کلانتری یکشنبه در حاشیه کارگروه کاهش آلودگی هوای تهران در سالن جلسات استانداری، با تاکید بر توجه به کانون های تولید گرد و غبار در تهران اظهار کرد: این کانون ها در جنوب و جنوب شرق استان و در شهرستان های ورامین و پیشوا قرار دارد که جزو منطقه حفاظت شده کویر است.

کلانتری تاکید کرد: نه تنها وقوع پدیده گرد و غبار در تهران باید مورد توجه قرار گیرد بلکه به ترکیبات موجود در آنها هم باید توجه شود.

وی با اشاره به چهار دستور کار امروز کارگروه کاهش آلودگی هوای تهران افزود: هوشمندسازی شهر و توسعه خدمات الکترونیکی، الکترونیکی کردن خدمات دستگاه های اجرایی به مردم با هدف کاهش تردد و ترافیک و به تبع آن کاهش آلودگی هوا جزو مصوبات این جلسه بوده است.

به گفته وی، اداره کل پست و سازمان مدیریت گزارشی در زمینه ایجاد زیرساخت ها و سامانه هایی ارائه کردند که به شهروندان خدمات الکترونیک بدهد تا مجبور به تردد به شهر نشوند.

کلانتری در ادامه با اشاره به گزارش مدیرعامل کارخانه سیمان تهران در این نشست افزود: اخیرا گزارش هایی از آلایندگی این کارخانه منتشر شده است.

وی با بیان اینکه خط ۶ کارخانه سیمان تا اردیبهشت ماه کاملا استاندارد می شود افزود: خط ۴ این کارخانه نیز خارج از استاندارد است که تا زمان استانداردسازی جزو فهرست صنایع آلاینده خواهد بود و سایر خطوط استانداردسازی شده است.

۵۰۰ کیلومترمربع کانون ریزگرد در تهران
معاون مرکز پژوهش های کاربردی سازمان زمین شناسی نیز در ادامه این نشست وسعت کانون های تولید گرد و غبار در تهران را ۵۰۰ کیلومتر مربع عنوان کرد و گفت: نمونه گیری و تحلیل گرد و غبار برخی مناطق تهران نشان می دهد که این ذرات ترکیبی از رس، فلزات سنگین همچون اکسید آهن، سیمان و آلاینده های ناشی از سوختن زباله، پلاستیک و پسماندهای عفونی است.

رضا شهبازی تصریح کرد: یکی از خطرناکترین کانون های تولید ریزگرد در تهران در جنوب این استان در ۲۰ کیلومتری ورامین قرار دارد که ۲ سال پیش نسبت به فعال شدن آن هشدار داده بودیم.

وی گرد و غبار را از مهمترین چالش های منطقه دانست و نسبت به افزایش وسعت کانون های در تهران هشدار داد.

شهبازی با مقایسه تصاویر پدیده ریزگرد در هوای اهواز و گرد و خاک تهران افزود: تا ۱۰ سال پیش چالشی به عنوان رودخانه کارون و رودخانه زاینده رود نداشتیم و مشکلی به نام گرد و غبار را در تهران شاهد نبودیم، اما اکنون مشابه گرد و خاک های اهواز را در جنوب و جنوب شرق تهران داریم.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.