دادستان تهران: دادگاه متهمان پرونده خیابان پاسداران علنی برگزار می شود

در همین زمینه انسداد ۳ محور اصلی به دلیل بارش برف، کولاک شدید و رانش زمین اسفند ۲۲, ۱۳۹۹ گرمای بیش از ۵۰ درجه سانتیگراد در راه است! خرداد ۸, ۱۳۹۹ دادستان تهران مطالبه جدی مردم از دستگاه قضایی مبنی بر برگزاری محاکمه سریع و علنی آشوبگران خیابان پاسداران را انتظاری به جا دانست و […]

دادستان تهران مطالبه جدی مردم از دستگاه قضایی مبنی بر برگزاری محاکمه سریع و علنی آشوبگران خیابان پاسداران را انتظاری به جا دانست و گفت: پرونده های این دسته از متهمان به زودی پایان می یابد.

به گزارش ایرنا ازپایگاه اطلاع‌رسانی دادسرای عمومی و انقلاب تهران، عباس جعفری دولت آبادی در بیست و نهمین جلسه شورای معاونان دادسرای تهران درباره موضوع آشوب های منطقه پاسداران تهران افزود: ریشه این آشوب ها به گذشته و دو اتفاق قبلی شامل تجمع گروهی از یکی فرقه خاص مقابل زندان اوین و اجتماع آن‌ها در منطقه پاسداران باز می‌ گردد که تجمع مقابل اوین با آشوب‌های دی ‌ماه امسال تلاقی زمانی داشت.

وی ادامه داد: با تدبیر وزارت کشور و همکاری نهادهای امنیتی و پلیس با عوامل دوحادثه قبلی مدارا شد و با توجه به هم‌زمانی این اتفاقات با سالروز پیروزی انقلاب، تدبیر بر این بود که تا حد امکان درگیری رخ ندهد، اما این برخورد همراه با مدارا موجب افزایش جسارت افرادی شد که با انتساب خود به یک فرقه خاص در منطقه پاسداران تجمع نموده و با حرکات غیر متعارف، نسبت به تخریب اموال و ایجاد مزاحمت برای مردم اقدام کردند.

دادستان تهران درباره علت درگیری آشوب‌گران منطقه پاسداران با پلیس، به دستگیری یکی از این افراد توسط پلیس اشاره کرد که بهانه‌ای برای تجمع آنان درمنطقه و ارتکاب برخی جرایم و جنایات از جمله شهادت سه مامور نیروی انتظامی شد و در این باره گفت: رویکرد ابتدایی پلیس در مقابل این افراد مدارا بود؛ چون پلیس قدرت مقابله را داشت؛ لذا پس از تصمیم شورای تامین بر برخورد با اقدامات مجرمانه این افراد، ظرف زمان کمی متهمان دستگیر شدند.

وی با اشاره به اقدامات دادسرای تهران در مورد آشوب های در منطقه پاسداران و ضمن تشکر از مددی و امین‌ ناصری دو تن از معاونین داسرای تهران به لحاظ حضور در صحنه و مدیریت وضعیت، عملکرد دادستانی درمدیریت این حادثه را تجربه‌ ای مفید خواند که برای رویدادهای مشابه قابل بهره‌برداری است.

جعفری دولت آبادی تصریح کرد: حجم ناامنی حاصل از این حادثه، برخورد قاطع و سریع دادستانی را می‌طلبید و لذا فردای آن روز هفت معاون دادستان و سی قاضی بسیج شدند که تحقیق از کلیه متهمان و تعیین تکلیف آن‌ها را در همان روز به دنبال داشت.

انجام تحقیقات از متهمان
دادستان تهران با اشاره به برگزاری جلسات متعدد با پلیس و نهادهای امنیتی و هم‌چنین پیگیری‌های دادستانی تهران برای سرعت بخشیدن به تحقیقات، درباره نتیجه این پیگیری‌ها اظهارکرد: تحقیقات پلیس ظرف روزهای اخیر به پایان رسیده و وزارت اطلاعات نیز در حال انجام تحقیقات تکمیلی است.

جعفری دولت‌آبادی اقدام دیگردادستانی تهران در مدیریت پرونده ناآرامی ها پاسداران را حضور یکی از معاونان خود در بیمارستان‌های اطراف به منظور شناسایی مجروحان حادثه اعم از مردم عادی، ماموران و متهمان اعلام کرد و افزود: این اقدام موجب شد رقم دقیقی از مجروحان حادثه و وضعیت آن‌ها به دست آید.

اعلام شکایت مالکان منازل منطقه پاسداران
دادستان تهران هم‌چنین از اعزام یکی از معاونان دادسرا به منطقه پاسداران برای ارزیابی میزان خسارات وارده به مردمی که آشوب‌گران در جریان تعقیب پلیس و پیش از آن به منازل آن‌ها وارد شده بودند، خبر داد که منتهی به ارائه شکواییه از سوی برخی مالکان منازل به دادستانی تهران شد.

جعفری دولت‌آبادی از دیگر اقدامات دادسرا در این خصوص را بازدیدهای مکرر قضات ناظر از زندان عنوان و اظهارکرد: شب اول حادثه، سه تن از سرپرستان دوایر نظارت تا ساعت سه و نیم نیمه شب با متهمان ملاقات کردند. روز پنجشنبه (۳/۱۲/۱۳۹۶) دادستان تهران در زندان حضور یافت و پس از آن نیز بازدید قضات ناظر از متهمان به طور منظم انجام می‌شود؛ ضمن این‌که در جهت حفظ حقوق متهمان به تمام خانواده‌ها اطلاع‌رسانی شده و مساعدت‌های لازم به متهمان مورد توجه قرار گرفته است.

وی مطالبه جدی مردم از دستگاه قضایی در باره متهمان پرونده آشوب در منطقه پاسداران را محاکمه سریع و علنی متهمان دانست واین مطالبه را از آن جهت که عده‌ای جرات یافته‌اند در پایتخت به مردم و مامورین حمله کنند، انتظاری به جا دانست و افزود: البته چنین جسارتی ناشی از ضعف دستگاه‌های امنیتی و انتظامی نبوده؛ بلکه ریشه در تصمیم شورای تامین دائر بر جلوگیری از درگیری داشته است؛ اما آن‌جا که به ارتکاب جنایت تبدیل ‌شد، برخورد جدی ضرورت یافت.

دادستان تهران با اظهار امیدواری مبنی بر این که تحقیقات پرونده‌های این دسته از متهمان به زودی پایان یابد، از معاونان دادسرا خواست در این رابطه به قضات دادسرای شهید مقدس مساعدت کنند تا پرونده‌های معد محاکمه به دادگاه ارسال شود.

جعفری دولت‌آبادی وجود امنیت برای مردم را به مثابه هوا حیاتی دانست و تسریع در محاکمه را زمینه‌ساز بازگشت امنیت به شمار آورد و ضمن تشکر از «محمد شهریاری» سرپرست دادسرای جنایی که دراقدامی جهادی ظرف ۴۸ ساعت تحقیقات پرونده شهادت ماموران ناجا در کلانتری پاسداران را به سرانجام رساند و پرونده را با صدور کیفرخواست به دادگاه ارسال کرده است، گفت: تحقیقات دادستانی تعطیل ‌بردار نیست و باید بسیجی‌وار خدمت کرد و معاونینی که این‌گونه جهادی کار می‌کنند قابل قدردانی هستند.

دادستان تهران با اشاره به برنامه‌ریزی دادسرای تهران از ارسال حداقل ۲۰ پرونده اتهامی به دادگاه ظرف ده روز آینده خبر داد و با اعلام این‌که دادستانی در مقابل آزمون بزرگی قرار گرفته است و اگرچه آشوب‌های فتنه سال ۱۳۸۸ را پشت سر گذاشته‌ایم؛ اما در این حد نبود که منطقه‌ای از شهر به ناامنی کشیده شود و به ماموران ناجا به طرز وحشیانه‌ای حمله گردد، افزود: سرعت، دقت و قاطعیت در برنامه کاری دادستانی است و در عین حال معتقد به رعایت حقوق متهمان هستیم؛ اگرچه که مرتکب جنایت شده‌اند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.