اصرار بر استفاده از پیام رسان ملی و تجربه بد پروژه های ملی در گذشته

پایگاه خبری رسا نشر- شبنم حاجی اسفندیاری: اخیرا و بعد از رفع فیلتر پیام رسان تلگرام، عده ی معدودی دلواپس و نگران، رئیس جمهور را مورد شماتت قرار داده اند که نباید این کار انجام می شد و این دو شبکه به دلایلی که این افراد آن را امنیتی و مفسده انگیز می خوانند باید فیلتر شود. اما رئیس جمهور هم پاسخ های مناسبی به این عزیزان همیشه دل نگران دادند. در میان هجمه های وارد شده به حسن روحانی ، شنیدم که یکی از مسئولان طی نامه ای آقای روحانی را به قیامت واگذار کردند و گفتند وقتی ما می توانیم موشک تولید کنیم ، نمی توانیم از پس یک پیام رسان ملی ساده بر بیاییم؟؟؟

در جواب این مسئول دلسوز باید عرض کنم که متاسفانه خیر! . اولا که پیام رسان داخلی چندسالی است وجود دارد.اما دلیل عدم استقبالش را من و شما به خوبی می دانیم. دوم اینکه چرا عموم جامعه تمایلی برای استفاده از این پیام رسان ها را ندارند به موضوع مهمی باز می گردد و آن هم این است که اساسا هیچکدام از پروژه های ملی ارتباطی و تکنولوژی ایران به هیچ نتیجه ای نرسیده اند که بخواهیم با اطمینان به سراغ پیام رسان ملی برویم! همانطور هم که آقای علی مطهری نماینده تهران در مجلس شورای اسلامی روز گذشته گفتند؛ باید امنیت و حفظ حریم خصوصی و عدم دسترسی به اطلاعات شخصی افراد در این پیام رسان ها به اثبات برسد تا بتوان مردم را قانع کرد که از آنها استفاده کنند. و این درست حلقه مفقوده این جریان است. ما مردم را از جاسوسی، هک و نا امنی شبکه های اجتماعی خارجی می ترسانیم، در حالیکه در این طرف ماجرا هیچ پیشنهاد بهتر و تضمینی هم در رابطه با پیام رسان های داخلی به آنها نمی دهیم. چگونه حسن روحانی می تواند ۴۰ میلیون کاربر ایرانی تلگرام را محروم کند در حالیکه هیچ جایگزین مناسبی که همه آن را بپذیرند وجود ندارد.

این عزیزان در حالی مدام دم از پیام رسان ملی می زنند که گویی هیچ تحقیقی در رابطه با پروژه های ملی و بومی  نکرده اند. و از سرنوشت پروژه های ملی خبری ندارند. در حالیکه میلیاردها تومان صرف تحقیق، ایده پردازی و ساخت این پروژه ها شده است، تاکنون هیچ یک نتیجه رضایت بخشی نداشته اند و یا اینکه اصلاً تولید و عرضه هم نشده اند. سوال من این است. سیستم عامل ملی چه شد؟ وی پی ان ملی چه موقع عرضه می شود؟ از چه طریقی می توان مرورگر ملی را دانلود و استفاده کرد؟ پروژه ایمیل ملی در چه حالی است و چقدر استفاده کننده دارد؟ موتور جستجوگر یا حق چه روزی فعال می شود؟ و موتور بازی ملی اساساً در چه مرحله ای است؟؟

مسلما اکثر مردم حتی از این پروژه ها خبر ندارند و برخی از این پروژه ها پس از اتمام بودجه و عدم حصول نتیجه، حتی دیگر نمی توان مطلبی پیرامون آن در مرورگرها یافت و شامل مرور زمان شده اند. این پروژه های ملی که در زمان مطرح شدنشان کلی تشویق و تعریف مسئولین را در بر داشت عملاً نتنها نتیجه ای نداشت. بلکه هزینه های کلانی را از بیت المال بر باد داد. دانش بومی چیز خوبی است. و ما در برخی علوم دانش بومی را بکار گرفته ایم و از نیاز به خارج رها گشته ایم. اما در تکنولوژی متاسفانه هنوز هم عقبیم و برخی پروژه هایی هم که مدعی بومی بودن آن را داریم ، اساساً دروغ است. بعنوان مثال بارها  از تلفن همراه ایرانی گفته شده اما این یک دروغ است و چیزی به این عنوان وجود ندارد. این تلفن ها فقط در ایران مونتاژ می شوند و تمامی قطعات سخت افزاری و برنامه ها ساخت کشور چین هستند. دوستی تلفن همراه مثلاً ایرانی داشت. تلفن معیوب شد و به نمایندگی سپرد. بعد از ۱ ماه گفتند برد گوشی خراب شده است . حدود ۳ ماه گذشت و اعلام کردند این برد در کشور موجود نیست و باید از چین وارد کنیم. و وعده ۲ ماه دیگر را دادند. امروز بعد از یک سال این فرد گوشی خارجی دارد و هنوز شرکت مدعی تولید گوشی ایرانی نتوانسته است گوشی را تعمیر و تحویل دهد!!

باور کنید هیچکس مخالف بومی سازی و تولید ملی نیست. حتی اگر روزی چیزی برتر از تلگرام باشد مسلما مردم به سمت آنها خواهند رفت. تمام ارزش تلگرام و یا اینستاگرام به امنیت، کارایی، سرعت و گستردگی ارتباط آن است. آیا نرم افزارهای بومی ساخت داخل چنین قابلیت هایی را دارند ؟؟ شنیده شد که می خواهند به مالکان پیام رسان های داخلی ۵ میلیارد وام بدون بهره بدهند تا بتوانند خودشان را مطرح کنند. بسیار عالی است. اینکه از این تولیدگران داخلی حمایت می شود باید خوشحال بود. اما آیا مسئولان دبیرخانه فضای مجازی می توانند تضمین بدهند که پیام رسان داخلی می تواند جای خارجی ها را بگیرد؟؟ یا این ماجرا هم به سرنوشت غم انگیز دیگر پروژه های ملی دچار می شود ؟؟ من هم امیدوارم که روزی برسد که ما از هرچیزی نمونه داخلی و ملی با کیفیت و با ارزش ان را داشته باشیم .و حتی بگونه ای باشد که خارجی ها هم به استفاده از تولیدات ما تمایل نشان دهند. اما تا آن روز باید منتظر بود تا دست کم یکی از این پروژه های ملی به نتیجه برسد و باعث افتخار ما شود …

 

پ ن : در ادامه برخی از پروژه های ملی در گذشته  و سرنوشت آنها ارائه می شوند. قضاوت با شما!

 

 وی پی ان ملی:

گفتند ما را تحریم کردند ، فیلتر شکن های موجود هم خطرناک و نا امند. بیایید ملی اش را بسازیم.

نتیجه : این پروژه هرگز اجرایی نشد

 

موتور جستجوی ملی:

چند سالی است که موتور جستجوی یا حق به این شکل است و احتمالا بزودی قرار است راه اندازی و فعال شود!!

 

مرورگر ملی:

مرورگر ساینا هم قرار بود امنیت را برای ایرانی ها در مرورهای اینترنتی به ارمغان بیاورد. در بررسی های انجام شده نه پایگاه اینترنتی اختصاصی برای دانلود این مرورگر یافت شد و نه نسخه جدید! حتی در سایت مرکز فناوری اطلاعات ایران هم که در عکس فوق مشاهده می شود اطلاعاتی در صفحه مربوط به مرورگر ملی ساینا وجود ندارد.

 

 

ایمیل ملی:

یکی دیگر از دغدغه های مسئولین وقت در  استفاده از ایمیل های خارجی، امکان جاسوسی، هک و … بود که ایمیل ملی بعد از سالها راه اندازی شده است. اما همانطور که می بینید رنک آن در ایران ۲۳۹۹ است و این به معنی عدم استفاده همه ایرانیان از این سرویس است و این سایت حتی جزء ۱۰۰۰ سایت محبوب ایرانیان هم نیست..

 سیستم عامل ملی

سیستم عامل ملی:

در رابطه با سیستم عامل ملی که با نیت امنیت سیستم های دولتی و تجاری ایرانی قرار بود ارائه شود و باید گفت که دانشگاه شریف هم مجری آن بوده است، متاسفانه هیچ خبری مبنی بر نهایی شدن و استفاده از آن وجود ندارد و این طرح هم بل تکلیف رها شده است..

/پایان

 

You might also like
No Comments
 1. احمد says

  عاالی بود..
  مشکل ما هم همینه. وقتی یک نرم افزار خوب و امن نیست. چطوری از ما میخواین از تلگرام دل بکنیم؟؟

 2. یاسمن says

  به نکته ی مهمی اشاره کردید. وقتی این همه هزینه برای این پروژه ها شده و مردم از خیلی هاش خبر ندارن، چطوری باز می خوان روی چیزی که ازش اطمینان ندارند سرمایه گزاری کنند.

 3. بدون نام says

  ببخشید من برای کارم و ارتباط با اقوامم خارج از کشور مدام با تلگرام و واتس آپ کار می کنم. الان من برم پیام رسان داخلی نصب کنم و از اینطرف اینها مسدود بشن دیگه چطوری می تونم با خارج از کشور در تماس باشم؟ یعنی باید به اونها بگم بیان مثلا گپ و سروش نصب کنند ؟؟

 4. محدثه نصیری says

  سلام. در ابتدا راه اندازی رسانه جدید رو به شما و همکارانتون تبریک می گم .
  اما درباره مطلب خوبتون، تقریبا با اکثر مباحثی که فرمودین موافقم. اما به هر حال باید از یک جا شروع بشه. و این رو نیز می دونیم که پیام رسان های خارجی مشکلات اخلاقی هم کم ندارند. و بعضی وقتها ناخواسته پیام هایی رو دریافت می کنیم و یا می بینیم که محتوای بدی دارند. و باید برای این مشکلات فکری کرد. مسلما این محتوای غیر اخلاقی روی جوان ها و بنیان خانواده ایرانی اسلامی ما تاثیر منفی داره

  موفق و سربلند باشید

Leave A Reply

Your email address will not be published.