امشب طلوع آخرین ابرماه سال را ببینید

شامگاه پنج‌شنبه ۱۸ اردیبهشت، ماه در حالی طلوع خواهد کرد که در وضعیت بدر کامل است و زمینیان آخرین ابر ماه سال را مشاهده خواهند کرد.

مهندس مسعود عتیقی مدیر انجمن نجوم آماتوری در گفت‌وگو با ایسنا با بیان اینکه در سال جاری شاهد دو ابر ماه (Supper Moon) هستیم، گفت: اولین و بزرگترین ابرماه سال جاری، “ابرماه صورتی” بود که در ۲۰ فروردین ماه رخ داد و امشب پنج‌شنبه ۱۸ اردیبهشت‌ماه شاهد دومین پدیده نجومی ابرماه خواهیم بود.

وی ادامه داد: در ساعت ۷ و ۳۳ دقیقه صبح روز گذشته چهارشبه ۱۷ اردیبهشت، ماه به کمترین فاصله با زمین رسید و ۳۵۹ هزار و ۶۵۶ کیلومتر با زمین فاصله داشت و از سوی دیگر در ساعت ۱۵ و ۱۵ دقیقه امروز پنج‌شنبه ۱۸ اردیبهشت ماه به وضعیت “بدر” یا “ماه کامل” می‌رسد، به ماه کامل اردیبهشت امسال می‌توان لقب “ابر ماه” داد.

عتیقی خاطر نشان کرد: پدیده ابر ماه در زمان قرار داشتن ماه در کمترین فاصله با زمین و همچنین وضعیت ماه کامل رخ می‌دهد.

وی در این باره توضیح داد: با توجه به اینکه ساعت رسیدن ماه به وضعیت بدر که در شرایط نور روز هستیم، ماه در شامگاه پنج‌شنبه ۱۸ اردیبهشت به صورت ماه کامل طلوع خواهد کرد و آخرین ابر ماه سال جاری خواهد بود.

مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران با بیان اینکه در فرهنگ بومیان امریکا نام هر ماه کامل، با توجه به فصل و ماه قرار داشتن در آن به یک عنوان مشهور می‌شود، یادآور شد: بر این اساس ماه کامل ماه گذشته به نام “ماه صورتی” (ابر ماه صورتی) و در اردیبهشت ماه نیز نام ماه کامل با توجه به فصل بهار و شکوفه‌های بهاری، به نام “ماه کامل گُل” معروف است.

وی اضافه کرد: از سوی دیگر با توجه به قرار داشتن ماه در کمترین فاصله با زمین، به این ماه کامل، “ابر ماه کامل گُل” گفته می‌شود.

به گفته این محقق حوزه نجوم آماتوری، این نامگذاری در شرایطی است که در رنگ، شکل و یا ظاهر ماه تغییری ایجاد نمی‌شود.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.