روش‌هایی برای نابودی کرونا و پایان شیوع!

یک ویروس عمدتا با ربودن اجزا سلول میزبان و تکثیر در آن موجب عفونت می شود. دانشمندان بر این باورند که تغییر در نحوه عملکرد اجزا سلول موجب سردرگمی مهاجم شده و آن را از آسیب رساندن به سلول های سالم باز می دارد.

رهبران دولتی و دانشمندان در تلاش برای یافتن میانبرهایی برای توسعه یک واکسن و روش درمان برای بیماری کووید-۱۹ هستند. این در شرایطی است که اکنون تلاش جهانی عمدتا بر استفاده از داروهای موجود برای بیماری های دیگر و ارائه هدفی جدید به آنها در مبارزه با کروناویروس جدید متمرکز است.

به گزارش گروه سلامت عصر ایران به نقل از “مدیکال دیلی“، کروناویروس جدید که به نام SARS-CoV-2 شناخته می شود می تواند از سلول های بدن انسان به عنوان میزبان استفاده کند. این ویروس زمانی که با پروتئینی به نام ACE2 که بیشتر در ریه ها و روده کوچک وجود دارد، تعامل دارد موجب عفونت می شود.

دانشمندان بر این باورند که عامل کلیدی برای توقف گسترش کووید-۱۹ جلوگیری از اتصال ویروس به سلول است. خوشبختانه چند روش کارایی خود برای جلوگیری از فعالیت ویروس را نشان داده اند.

روش های پیشگیرانه

واکسن کووید-۱۹

اولین گزینه برای مقابله با کووید-۱۹ معرفی یک واکسن است. این روش ایمنی بلند مدت را ارائه می کند و به عنوان موثرترین روش برای متوقف کردن یک عفونت ویروسی شناخته می شود.

پلاسما درمانی

یک روش بالقوه دیگر استفاده از پلاسمای خون افرادی که به کووید-۱۹ مبتلا شده و بهبود یافته اند می تواند به از بین بردن کروناویروس جدید کمک کند. تزریق پلاسما به بیماران آلوده یا در معرض خطر باید پادتن هایی که می توانند ویروس را متوقف کنند در اختیار بدن قرار دهد.

مولکول های مصنوعی

اگر روش های پیشگیری از ورود کروناویروس به سلول ها شکست بخورند، برخی دانشمندان ارسال مولکول های مصنوعی شبیه ACE2 را پیشنهاد داده اند که ممکن است به پرهیز از کووید-۱۹ کمک کند. مولکول های مصنوعی ویروس را فریب داده تا با آنها پیوند تشکیل دهد و این می تواند از آسیب دیدن ریه ها پیشگیری کند.

تغییر روند طبیعی

یک ویروس عمدتا با ربودن اجزا سلول میزبان و تکثیر در آن موجب عفونت می شود. دانشمندان بر این باورند که تغییر در نحوه عملکرد اجزا سلول موجب سردرگمی مهاجم شده و آن را از آسیب رساندن به سلول های سالم باز می دارد.

برخی مطالعات که با هدف یافتن روش درمان برای کووید-۱۹ انجام شده اند بر داروهای موجود متمرکز بوده اند. کارایی این داروها در ایجاد تغییراتی در سلول ها که می تواند از بدن محافظت کند، اثبات شده است.

کلروکین فسفات

این دارو برای درمان مالاریا از طریق تغییر در سطح pH در سلول های انسان طراحی شده بود. این دارو کمک می کند میزان اسیدی بودن سلول کاهش یافته و میزبان خوبی برای ویروس نباشد.

مهارکننده های پروتئاز

این کلاس از داروها به مدیریت اچ‌آی‌وی و هپاتیت C کمک می کنند. با کاهش حضور پروتئازها، دانشمندان بر این باورند که کروناویروس جدید ممکن است قادر به تکثیر در سلول ها نباشد.

رمدسیویر و فاوی‌پیراویر

این داروها آنزیمی به نام پلیمراز را هدف قرار می دهند که اجازه می دهد ویروس ماده ژنتیکی خود را درون سلول میزبان تکثیر کند. رمدسیویر برای درمان ابولا طراحی شده بود، در شرایطی که پزشکان از فاوی‌پیراویر برای درمان آنفلوآنزا استفاده می کنند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.