آیا تقسیم کشور بر مبنای شیوع کرونا با شرایط موجود معنا می‌دهد؟

رییس جمهوری امروز (یکشنبه ۷ اردیبهشت ۱۳۹۹) در جلسه هفتگی ستاد مدیریت کرونا از تقسیم کشور به ۳ منطقه سفید، زرد و قرمز در روزهای آینده و احتمال بازگشایی برخی مراکز از جمله مساجد و اماکن مذهبی و دیگر مکان‌های پرخطر مناطق سفید طی روزهای آتی خبر داده است.
به گزارش عصرایران، طبق اعلام حسن روحانی:” به طور مثال اگر در یک شهرستانی ورودی به بیمارستان یک هفته صفر شده و فردی به بیمارستان مراجعه نکرده و فوتی هم نداشته است و بهبود یافتگان نیز افزایش پیدا کرد و این روند در هفته دوم تکرار شد وزارت بهداشت این منطقه را «منطقه سفید» اعلام می‌کند…بر اساس این معیار مناطق کشور به مناطق «سفید، زرد و قرمز» تقسیم می‌شود؛ و در نقشه‌ای وزارت بهداشت و درمان مناطق را مشخص و در رسانه ملی به مردم اعلام می‌کند و چنانچه مردم مراعات کنند همچنان سفید خواهد ماند.”
روحانی در جلسه امروز (یکشنبه) ستاد ملی مدیریت کرونا/ایسنا
آیا تقسیم کشور بر مبنای شیوع کرونا با شرایط موجود معنا می‌دهد؟
روحانی در قالب این طرح تقسیم‌بندی، از احتمال بازگشایی اماکن مذهبی و کسب و کارهای پرریسک در مناطق سفید، طی روزهای آتی خبر داده است.
این اعلام رییس جمهوری در شرایطی است که از ابتدای ماه جاری (اردیبهشت)تمامی محدودیت‌های سفر بین استانی که حدود ۳ هفته پس از نوروز اعمال شده بود، برداشته شده است و هم اکنون هیچ محدودیتی برای مسافرت و تردد بین استانی و داخل استانی و بین شهرهای مختلف کشور وجود ندارد.
با وجود برداشته شدن محدودیت سفر باید از رییس جمهوری و ستاد مدیریت کرونا پرسید:
۱- آیا اعلام نقاط سفید در کشور در شرایطی که هیچ محدودیتی در سفر وجود ندارد، نمی‌تواند انگیزه سفر از مناطق زرد و قرمز به مناطق سفید را افزایش دهد؟
۲- در صورت مثبت بودن احتمال چنین فرضی، ستاد مدیریت کرونا چه تدابیری را برای جلوگیری از زرد و قرمز شدن دوباره مناطق سفید در نظر خواهد گرفت؟
۳- آیا تقسیم‌بندی کشور به مناطق سفید، زرد و قرمز از نظر شیوع کرونا بدون در نظر گرفتن محدودیت‌های سفر  و تردد معنا و مفهوم پایداری خواهد داشت؟
به نظر می‌رسد بدون در نظر گرفتن محدودیت‌های سفر از مناطق زرد و قرمز به مناطق سفید، تقسیم‌بندی کشور به ۳ منطقه و ۳ رنگ تاثیر چندانی در مهار ویروس نخواهد داشت و چه بسا همان طور که طی ۲ ماه گذشته شاهد بوده‌ایم ممکن است انگیزه‌ای برای افزایش سفر به مناطق سفید ایجاد کند و منجر به خطر افتادن دوباره مناطق سفید شود؛ اگر ستاد مدیریت کرونا می خواهد چنین برنامه ای را در دستور کار قرار دهد بهتر است اعمال محدودیت‌های سفر به مناطق سفید را هم در نظر داشته باشد.
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.