تعطیلی مسجدالحرام پس از ۱۴۰۰ سال در ماه رمضان/ کرونا مساجد جهان را خالی کرد (+عکس)

رمضان هر ساله ده‌ها هزار نفر از مسلمانان را برای نماز روزانه به مسجد‌الاقصی می‌کشاند اما در رمضان سال جاری این مسجد تعطیل است.

مقدس‌ترین اماکن مسلمان در آغاز ماه مبارک رمضان به خاطر شیوع ویروس کرونا خالی مانده‌اند.
به گزارش رسانشر به نقل از  عصرایران، مقامات بسیاری از کشورهای اسلامی با اعمال محدودیت‌های بی‌سابقه در اماکن مذهبی ماه رمضان سال جاری را آغاز کردند. در سال جاری  و در اتفاقی بی‌سابقه اماکن مقدسی مانند مسجدالحرام (خانه کعبه) در شهر مکه یا “مسجد الا‌قصی” در شهر قدس (اورشلیم- بیت‌المقدس) به دلیل مبارزه با ویروس کرونا خالی مانده‌اند.
رویترز با تشریح آداب روزه‌داری مسلمانان در ماه رمضان برای مخاطبان غیرمسلمانش نوشت: مسلمانان جهان در غروب‌‌ روزهای ماه رمضان برای افطار و نماز جماعت به مساجد می‌روند اما در سال جاری شیوع بیماری جهانی اولویت مردم و مقامات را تغییر داده و محدودیت‌هایی در نماز جماعت و افطارهای دسته جمعی ایجاد کرده است.
تصویر هوایی از مسجدالحرام  در شهر مکه عربستان سعودی در  اولین عصر روز رمضان در ۵ اردیبهشت ۹۹/ عکس: رویترز
پس از ۱۴۰۰ سال و در اتفاقی نادر مسجدالحرام در مکه و مسجدالنبی در مدینه در ماه رمضان تعطیل خواهند بود.
در اولین روز ماه مبارک رمضان تنها تعدادی از روحانیون، کارمندان بخش امنیت مسجدالحرام و کارکنان بخش نظافت قادر به خواندن نماز در برابر کعبه شدند.
“ملک سلمان” پادشاه عربستان صعودی که متولی دو مسجد بزرگ این کشور است، از اجرای قوانین فاصله‌گذاری اجتماعی در این مساجد در طول ماه رمضان ابراز تاسف و ناراحتی کرد.
او در مصاحبه با خبرگزاری رسمی عربستان سعودی گفت: استقبال از ماه مبارک رمضان در شرایطی که نماز و عبادت در این مساجد ممنوع است، برایم بسیار دردناک است.
تنها تعداد محدودی از روحانیون، کارکنان مسجد و نیروهای امنیتی در اولین شب ماه مبارک رمضان در مسجدالحرام نماز خواندند/ عکس: رویترز
“سارا” مادر دو فرزند در عربستان سعودی گفت: در سال جاری احساس خاصی نداریم. امسال حال و هوای رمضان را حس نمی‌کنیم.
در نزدیکی مسجدالاقصیِ خالی در بیت‌المقدس (قدس- اورشلیم) یکی از روحانیون اولین نمار غروب رمضان را در محوطه‌ای تقریبا خالی خواند.
چند تن از روحانیون با ماسک‌های محافظتی زیر منبر و با حفظ فاصله اجتماعی از یکدیگر زانو زدند تا قوانین مقابله با شیوع ویروس کرونا را رعایت کنند.
تفاوت یک مسجد در  اولین روز ماه رمضان سال ۲۰۱۹ و ۲۰۲۰ در موصل عراق/ عکس:رویترز
امام جماعت در مسجدالاقصی در این باره گفت: از خدا می‌خواهیم به ما و تمام مردم جهان رحم کرده و ما را از این بیماری مرگبار جهانی نجات دهد.
رمضان هر ساله ده‌ها هزار نفر از مسلمانان را برای نماز روزانه به مسجد‌الاقصی در مجاورت مسجد قبه الصخره می‌کشاند اما در سال جاری مسلمانان تنها می‌توانند این مراسم را از تلویزیون تماشا کنند.
دولت‌های کشورهای آسیایی که بیشترین جمعیت مسلمانان جهان را در خود جای داده‌اند از مسلمانان خواسته‌اند تا در طول این ماه قوانین فاصله‌گذاری اجتماعی را رعایت کنند.
تصویری از مسجد ایاصوفیه در اولین روز ماه رمضان سال جاری که به دلیل شیوع ویروس کرونا تعطیل شده است/ عکس: رویترز
در اوایل شیوع ویروس کرونا در آسیا بیشتر مبتلایان در میان زائران بازگشته از عربستان سعودی، افغانستان، پاکستان و ایران شناسایی شدند. بسیاری از مبتلایان نیز در گردهمایی‌های مذهبی هند و مالزی شرکت کردند. آسیا محل زندگی بیش از ۱.۸ میلیارد مسلمان جهان است.
“محی‌الدین یاسین” نخست‌وزیر مالزی در سخنرانی تلویزیونی کشورش در این باره گفت: مانند زمانی که روزه هستیم و با بسیاری از خواسته‌های نفسانی خود مبارزه می‌کنیم، باید قوانین فاصله‌گذاری اجتماعی را برای مبارزه با ویروس کرونا رعایت کنیم. مالزی در کشورهای جنوب شرقی آسیا با حمله گسترده ویروس کرونا مواجه شده و آسیب دیده است.
چند نمازگزار در یک مسجد تقریبا خالی در اولین روز ماه رمضان در شمال نوار غزه/ عکس: رویترز
دولت مالزی تا تاریخ ۱۲ ماه می ( ۲۳ اردیبهشت ۹۹) قوانین محدودکننده‌ای را برای رفت‌و‌آمد در بازارهای عصرگاهی، ممنوعیت برگزاری  نماز در مساجد و سفر مردم به زادگاه‌شان اعلام کرده‌ است.
“جوکو ویدودو” رئیس جمهور اندونزی نیز از مردم خواست تا در خانه کار کرده و نماز بخوانند. اندونزی که صاحب بیشترین جمعیت مسلمان جهان است پس از چین بیشترین مبتلایان به ویروس کرونا در آسیا را دارد.
“تاتان آگوستوستانی”  ۵۲ ساله و خانواده‌اش در جزیره “جاوه” در حال تمیز کردن وسایل و باز کردن فضا برای نماز در خانه است.
تصویری از محوطه مسجد آبی در اولین روز ماه رمضان در استانبول ترکیه/ عکس: رویترز
وی افزود: نماز در خانه نیز مانند مسجد است. برایم مهم نیست کجا هستم نماز باید ادامه یابد.
اما این پیام در استان “آچه” در شمال غربی اندونزی چندان شنیده نشد و نمازگزاران در آستانه ماه رمضان در یک مسجد تجمع کردند.
برخی از این نمازگزاران اعلام کردند که سرنوشت آنها در دست خودشان نیست. با این وجود برخی از آنها ماسک پوشیده و شانه به شانه یکدیگر در صف نماز ایستادند.
مسلمانان در حال نماز در اولین روز ماه رمضان در کوچه‌های بیت‌المقدس /عکس: رویترز
“تاوفیک کلانا” یکی از نمازگزاران این مسجد در این باره گفت: عمر و زندگی دست خداست اما با دقت ماسک می‌زنیم و هوشیار عمل می‌کنیم.
رهبران ۱۶۰ میلیون مسلمان در هند خواسته‌انند تا در طول ماه رمضان به تعطیلات سراسری اسن کشور توجه کنند.
مسلمانان در حال نماز در اولین روز ماه رمضان در کوچه‌های بیت‌المقدس /عکس: رویترز
______________________________________________
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.