حقوق های کمتر از ۲ میلیون و ۳۰۰ از پرداخت مالیات معاف شدند

حقوق های کمتر از دو میلیون و ۳۰۰ هزار تومان از پرداخت مالیات معاف و بالاتر از این رقم مشمول مالیات پلکانی می شود. نمایندگان مجلس شورای اسلامی تصویب کردند: حقوق های کمتر از دو میلیون و ۳۰۰ هزار تومان از پرداخت مالیات معاف و بالاتر از این رقم مشمول مالیات پلکانی شود. به گزارش […]

حقوق های کمتر از دو میلیون و ۳۰۰ هزار تومان از پرداخت مالیات معاف و بالاتر از این رقم مشمول مالیات پلکانی می شود.

نمایندگان مجلس شورای اسلامی تصویب کردند: حقوق های کمتر از دو میلیون و ۳۰۰ هزار تومان از پرداخت مالیات معاف و بالاتر از این رقم مشمول مالیات پلکانی شود.

به گزارش عصرایران به نقل از ایرنا، نمایندگان در جلسه علنی امروز – یکشنبه – مجلس بند الف بخش درآمدی تبصره ۶ بودجه ۹۷ کل کشور را با ۱۵۲ رای موافق، ۸۶ رای مخالف و ۶ رای ممتنع از مجموع ۲۵۱ نماینده حاضر تصویب کردند.

بر اساس این مصوبه مجلس شورای اسلامی، سقف معافیت مالیاتی موضوع ماده(۸۴) قانون مالیات های مستقیم مصوب ۴/۱۲/۱۳۶۶ و اصلاحات بعدی آن در سال ۱۳۹۷ سالانه مبلغ ۲۷۶ میلیون ریال تعیین می‌شود، همچنین نرخ مالیات بر کل درآمد کارکنان دولتی و غیردولتی اعم از حقوق و مزایا فوق العاده و کارانه و غیره به استثنای تبصره ۱ و ۲ قانون مالیات های مستقیم مربوط به امور پژوهشی و دانشگاهی مازاد بر مبلغ مذکور تا سه برابر آن مشمول مالیات سالانه ۱۰ درصد و نسبت به مازاد سه برابر تا چهار برابر آن مشمول مالیات سالانه ۱۵ درصد و نسبت به مازاد چهاربرابر تا ۶ برابر ۲۵ درصد و نسبت به مازاد ۶ برابر۳۵ درصد تعیین می‌شود.

طبق این مصوبه میزان معافیت مالیاتی اشخاص موضوع مواد(۵۷) و (۱۰۱) قانون مالیات‌های مستقیم سالانه مبلغ ۲۱۶ میلیون ریال تعیین می‌شود.

غلامرضا تاجگردون رییس کمیسیون تلفیق مجلس در هنگام بررسی این بند گفت: در ایران هر زمان که می خواهیم از درآمد افراد پایین دفاع کنیم محکوم به پوپولیست بودن می شویم، شایسته نیست زمانی که به حق حرف می زنیم این گونه علیه ما موضع گیری می شود.

وی این بند را به نفع اقشار کم درآمد جامعه دانست و افزود: ما در حالی این بند را در کمیسیون تلفیق مجلس تصویب کردیم که خط فقر در کشور سه میلیون تومان تعیین شده است در این راستا تعلق مالیات را از رقم دو میلیون ۳۰۰ هزار تومان به بالاتر قرار دادیم.

رییس کمیسیون تلفیق مجلس ادامه داد: عده ای می گویند که این به نفع اعضای هیات علمی نیست در حالی که این به نام هیات علمی و به کام دیگران است زیرا طبق آمار ما اعضای هیات علمی کمتر از هشت میلیون تومان حقوق می گیرند، براساس این مصوبه تا دریافتی هشت میلیون تومان فرمول محاسباتی ما بیشتر از فرمول محاسباتی دولت به نفعش خواهد بود.

تاجگردون اظهار داشت: شاهد هستیم که امروز مدیران زیادی از مالیات فرار می کنند، برای مثال مدیری که ۲۵ میلیون حقوق می گیرد ولی برای خود نرخ مالیاتی ۱۰ درصد محاسبه می کند که این خلاف اخلاق و دین است.

منبع: ایرنا
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.