جهانگیری: رهبری گفتند رئیس دولت اصلاحات انسانی نجیب است، مساله مالی از او نشنیدم

معاون اول رییس جمهور تاکید کرد: با وجود همه چالش ها و مشکلات موجود اگر با مردم گفتگوی صریح و صادقانه داشته باشیم و مشارکت آنان را در عرصه های مختلف جلب کنیم می توانیم بر همه مشکلات غلبه کنیم. در همین زمینه لحظه خداحافظی جهانگیری با دولت/ اولین حضور مخبر و اسماعیلی در هیئت… […]

معاون اول رییس جمهور تاکید کرد: با وجود همه چالش ها و مشکلات موجود اگر با مردم گفتگوی صریح و صادقانه داشته باشیم و مشارکت آنان را در عرصه های مختلف جلب کنیم می توانیم بر همه مشکلات غلبه کنیم.

به گزارش ایلنا، اسحاق جهانگیری عصر امروز در جلسه شورای اداری استان یزد با بیان اینکه انقلاب اسلامی صرفاً یک میراث سیاسی نبود بلکه سرفصل جدیدی برای زندگی مردم ایران در پایان قرن بیستم و آغاز قرن بیست و یکم بود گفت: آن زمان بسیاری فکر می کردند دین کارایی خود را از دست داده است و دیگر امکان وقوع انقلاب دینی وجود ندارد اما مردم ایران با هدایت امام بزرگوار بنیان انقلابی را گذاشتند که در تاریخ منحصر به فرد است.

وی افزود: ما در انقلاب اسلامی می دانستیم که رژیم شاه را نمی خواهیم و می دانستیم که بدنبال آزادی، استقلال، عدالتخواهی و مردم سالاری هستیم. ملت ایران در یکصد سال گذشته برای آزادی و عدالت مبارزه کرده بود و مردم در آرمان هایشان می خواستند که در صحنه مدیریت کشور نقش تعیین کننده داشته باشند.

معاون اول رئیس‌جمهور با تاکید بر اینکه ملت ایران به دنبال استقلال بودند و می خواستند نظامشان استقلال سیاسی، اقتصادی و فرهنگی داشته باشد، گفت: ما در انقلاب وعده زندگی بهتر را به مردم دادیم و باید وضع و شرایط انقلاب و دوران پیش از آن را برای نسل جوان بازآفرینی و بازخوانی کنیم.

جهانگیری با بیان اینکه ما حتماً در اداره کشور مشکلاتی داشته ایم و از نقطه آرمانی و مطلوبی که امام (ره) می خواست و انقلاب در آن مسیر حرکت می کرد فاصله داریم گفت: البته نباید آن طرف ماجرا را فراموش کنیم و باید بدانیم که کجا قرار داشتیم و به کجا رسیدیم. از یک رژیم استبدادی و وابسته به شرایط امروز رسیده ایم و بسیاری از سختی ها را پشت سر گذاشتیم.

وی ادامه داد: بازخوانی تجربه انقلاب برای توسعه کشور مفید است. این بازخوانی و نگریستن به مسائل فرصت های جدیدی برای کشور بوجود می آورد. تاریخ انقلاب به ما می گوید راه غلبه بر مشکلات گفتگوی صریح و صادقانه با مردم است.

معاون اول رییس‌جمهور با اشاره به دفاع مقدس و تهدید ظاهری صدام حسین برای تسخیر چند روزه خوزستان و شکست ایران گفت: چه شد که آن جوانان با کمترین سابقه مدیریتی آن دوران را اداره کردند و ما حتی یک وجب خاک به دشمن ندادیم، این مهم رخ نداد مگر به دلیل گفتگوی صادقانه با مردم.

جهانگیری اضافه کرد: بازخوانی تجربه انقلاب در سی و نهمین سالگرد استقلال ایران نشان می دهد اگر میان مردم و مدیریت کشور اعتماد ایجاد شود و میان مدیران و مسئولان استحکاک ایجاد نشود و نیروی موجود در اختیار در جهت حل مشکلات قرار گیرد ظرفیت ایران بسیار بیشتر از مشکلات پیش روی است.

وی سپس استان یزد را استانی با فرهنگ و تاریخی بزرگ توصیف کرد و گفت: این استان الگو و سند درخشانی برای ملت ایران است. یزد سند روشن برای توسعه کشور است.

جهانگیری افزود: مردم یزد از یک سو پایبند به سنت های اصیل خود هستند و از سوی دیگر در صنعت و توسعه زبان زد شده اند . دین داری آنها تعارف نیست و قناعت از نقاط برجسته فرهنگ آنان است. مردم یزد اهل مدارا و گفتگو هستند و به همین دلیل این استان می تواند الگوی توسعه باشد.

وی با اشاره به اینکه ایران از نظر قومیت و ادیان کشوری استثنایی است گفت: حتما باید به اقوام کشور توجه کنیم وگرنه اشتباه رفته ایم و اگر در این خصوص کوتاهی کرده ایم باید آسیب شناسی کنیم. اهل سنت بخش مهمی از مردم کشور هستند و همانطور که رهبر معظم انقلاب در پیام خود به مولوی عبدالحمید تصریح کردند نمی توان پذیرفت که تبعیض در حق اهل سنت روا باشد.

معاون اول رییس‌جمهور به ویژگی های رئیس دولت اصلاحات اشاره کرد و گفت: نجابت تمام را از ایشان در جریان بحران و اعتراضات اخیر مشاهده کردیم که با وجود آنکه خیلی ها که مدعی حمایت از نظام هستند حاضر نشدند یک کلمه حرف بزنند اما رئیس دولت اصلاخات سینه سپر کرد و از نظام و رهبری دفاع کرد و به همین دلیل مورد تهاجم دشمنان خارج از کشور قرار گرفت.

جهانگیری با اشاره به یکی از دیدارهای خود با مقام معظم رهبری و گفتگو درباره رئیس دولت اصلاحات اظهار داشت: رهبر معظم انقلاب درباره رئیس دولت اصلاحات فرمودند که ایشان انسان نجیب و روحانی پاکیزه ای است و من هیچ مسئله اخلاقی و مالی از وی نشنیده ام.

وی ادامه داد: من معتقدم که با تدبیر رهبر معظم انقلاب حتما این سرمایه در اختیار نظام قرار خواهد گرفت.

معاون اول رییس جمهور با اشاره به اینکه انقلاب اسلامی کارهای بزرگی انجام و خدمات بزرگی ارائه داده است، تاکید کرد: ما برای برون رفت از مشکلات راهکارهای روشن داریم و باید با انسجام و وحدت بر همه مشکلات غلبه کنیم و اگر انسجام و وحدت داشته باشیم هیچ مشکلی نیست که نتوانیم از آن عبور کنیم.

جهانگیری با اشاره به خصومت های رییس جمهور آمریکا با ملت ایران گفت: شخصی که به تعبیر خود آمریکایی ها تعادل ندارد و باید به مراکز درمانی مراجعه کند هر روز علیه ملت ایران اقدامی انجام می دهد.

وی با اشاره به مسائل و آشفتگی های منطقه تصریح کرد: ما باید علاوه بر مشکلات خود مسائل منطقه را نیز حل کنیم و نباید نسبت به سرنوشت مردم مسلمان منطقه بی تفاوت باشیم.

معاون اول رییس‌جمهور افزود: البته در مبارزه با گروه تروریستی داعش نیز همین اتفاق افتاد و سپاه در برابر داعش درخشید و سردار سلیمانی عزیز بعنوان سرداری افتخار آفرین در این زمینه خوش درخشید که باید از این فرصت ها به خوبی بهره برداری کنیم چرا که هر جا که از فرصت ها استفاده نکردیم همان فرصت ها به تهدید تبدیل شد.

جهانگیری اضافه کرد: جریانات سیاسی، قوای سه گانه و همه نهادها باید با هم حرف بزنند و اگر همه در کنار یکدیگر باشیم حتما از مشکلات پیش رو عبور خواهیم کرد.

معاون اول رییس جمهور کمبود منابع آب، مسائل زیست محیطی ، محدودیت بودجه دولت، بیکاری و کاهش رفاه مردم را بعنوان برخی چالش های کشور برشمرد و گفت: البته در برابر این چالش ها، کشور از فرصت های بی نظیری برخوردار است که رهبری اندیشمند و مردمی که پای نظام ایستاده اند از جمله فرصت ها هستند. وقتی رهبر کشورمان را با رهبران کشورهای منطقه مقایسه می کنیم تفاوت های بسیار زیادی مشاهده می کنیم و تردیدی نیست که رهبر معظم انقلاب از جایگاه والایی برخوردارند و قابل مقایسه با سایر رهبران کشورهای منطقه نیستند.

وی با تاکید بر اینکه باید طرح های بزرگ در زمینه های مختلف اجرا کنیم، خاطر نشان کرد: اجرای این طرح ها نیازمند صدها میلیارد دلار اعتبار است البته منابع مالی خارجی به سرعت به سمت ایران سرازیر خواهد شد و تا همین الان سی میلیارد دلار موافقت نامه فاینانس نهایی شده که ۱۲ میلیارد دلار آن به مرحله اجرا رسیده است.

جهانگیری ادامه داد: متاسفانه عده ای اصرار دارند که بگویند کاری انجام نشده، نباید اینقدر بدبین باشیم، امروز برخی کشورهای اروپایی به دنبال راهکارهایی هستند که به شرکت های خود خط اعتباری بدهند تا بتوانند با ایران همکاری کنند و در این میان ایتالیا و فرانسه به شرکت های خود خط اعتباری دادند تا از طریق ارز یورو با ایران همکاری کنند.

معاون اول رییس جمهور همچنین با اشاره به اینکه دولت ۱۲ هزار میلیارد تومان تسهیلات با نرخ سود ۶ درصد برای اشتغال روستاها در نظر گرفته، گفت: در طرح های دانش بنیان نرخ سود ۴ درصد است و اگر مسئول هر منطقه ای نتواند از این فرصت استفاده کند باید در برابر مردم پاسخگو باشد.

وی همچنین از اختصاص ۲۰ هزار میلیارد تومان برای تکمیل و بهره برداری طرح های بالای ۶۰ درصد پیشرفت فیزیکی خبر داد و گفت: در بودجه سال آینده کل کشور اعتبار خوبی بیش از ۷۰ هزار میلیارد تومان دیده شده تا بخش خصوصی بتواند در تکمیل طرح های عمرانی با دولت مشارکت کند.

جهانگیری همچنین با اشاره به اختصاص اعتبار برای بافت های فرسوده گفت: این منابع مالی می تواند منجر به استحکام بخشی بافت فرسوده در استان های مختلف نظیر یزد شود.

وی همچنین به موضوع گردشگری در استان یزد نیز اشاره کرد و گفت: هیچ بخشی نمی تواند مانند گردشگری در زمینه های اشتغال، جذب منابع مالی و انتقال فرهنگ موثر باشد به همین دلیل گردشگری از اولویت های مهم دولت است.

معاون اول رئیس‌جمهور در بخش پایانی سخنان خود با انتقاد از کسانی که دائماً گرد یأس و ناامیدی در جامعه می پراکنند خاطر نشان کرد: عده ای دائماً در صدد مأیوس کردن مردم هستند و تصور می کنند که با این گونه اقدامات می توانند رقیب را از صحنه خارج کنند اما اگر مردم نسبت به آینده خود مأیوس شوند و احساس کنند که آینده آنها با این نظام تأمین نمی شود به دنبال مسیرهای دیگری می روند.

منبع: ایلنا
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.