در نشست جشنواره فیلم فجر چه گذشت؟/ از شور و حال جشنواره در استان‎ها تا انتقاداتی به برخی حاشیه‎ها

نشست خبری سی و ششمین جشنواره فیلم فجر با حضور اهالی رسانه برگزار شد. نشست خبری سی و ششمین جشنواره فیلم فجر امروز سه شنبه ۱۰ بهمن ۱۳۹۶ در پردیس سینمایی ملت برگزار شد. در این نشست که با حضور اهالی رسانه برگزار شد، مسعود نجفی، مدیر روابط عمومی جشنواره و ابراهیم داروغه‌زاده، دبیر جشنواره […]

نشست خبری سی و ششمین جشنواره فیلم فجر با حضور اهالی رسانه برگزار شد.

نشست خبری سی و ششمین جشنواره فیلم فجر امروز سه شنبه ۱۰ بهمن ۱۳۹۶ در پردیس سینمایی ملت برگزار شد.

در این نشست که با حضور اهالی رسانه برگزار شد، مسعود نجفی، مدیر روابط عمومی جشنواره و ابراهیم داروغه‌زاده، دبیر جشنواره ضمن خیرمقدم به حضار گفت: «رویکرد ما برگزاری هرچه باشکوه تر جشنواره است. بارها بحثی در مورد تغییرات آیین نامه و مقررات جشنواره شده است. یکی از تغییراتی که امسال بحثش مطرح می شد، حذف سیمرغ های فنی بود که با این مقوله مخالفت شد چرا که این افراد بیشترین نقش را در شکل گیری کیفیت فیلم ها داشتند و همیشه کم تر از دیگران دیده شدند به همین دلیل ما جایزه این بخش را حذف نکردیم . ما سعی کردیم تغییرات حداقلی باشد و ساختار سال گذشته حفظ شود . یکی از تغییرات ایجاد شده، کم شدن تعداد آثار راه یافته به بخش مسابقه بود. سال های قبل هم از این مقوله شکایت می شد که می توانست تاثیر منفی در داوری بگذارد. سال قبل ما ۳۳ اثر در بخش رقابتی داشتیم که در کیفیت داوری و دقت در ده روز داوری تاثیر منفی می گذاشت. تعداد بالای فیلم های جشنواره فجر جشنواره را از حالت رقابتی خارج می کند. امسال ۲۲ اثر سینمای داستانی امسال انتخاب شدند که فکر می‌کنیم داوری‌ها را دقیق‌تر می‌کند».

وی افزود: «فیلم کوتاه داستانی رسما امسال به جشنواره اضافه شد و هیات داوران یک فیلم کوتاه داستانی را به عنوان بهترین فیلم انتخاب می‌کنند. امسال برای اولین بار این اتفاق افتاده است. امسال یک فیلم انیمیشن به بخش اصلی جشنواره فیلم فجر راه یافته است . سیمرغ بهترین فیلم اول و فیلم هنر و تجربه هم خواهیم داشت و آثاری که دارای ویژگی‌های هنرو تجربه باشند در این بخش هستند.»

دبیر جشنواره فیلم فجر ادامه داد: «تلاش کردیم شور و حال جشنواره در تمام مراکز استان ها باشد. برای کودکان و گروه مدرسه ای تمهیداتی در نظر گرفته شده است تا نمایش رایگان فیلم های کودک و نوجوان برای این گروه سنی در نوبت صبح میسر شود. فیلم ها با حضور هنرمندان وعوامل سازنده اثر در سینمای های کشور اکران می شوند هرفیلمی که نمایش مردمی داشته باشد صاحبان اثر با مردم فیلم را تماشا می کنند».

دبیر سی و ششمین جشنواره فیلم فجر در ادامه در مورد بخش های جنبی جشنواره توضیح داد: «در افتتاحیه سه مراسم بزرگذاشت خواهیم داشت که قبلا هم اعلام کردیم. مراسم نکوداشتی هم برای مرحوم علی معلم برگزار می‌کنیم. او منتقد، داور و هم هیات انتخاب، مدیر بخش نشست های خبری جشنواره فیلم فجر، مدیر مسئول یکی از مهم ترین نشریات سینمایی بوده است. امسال برای اولین بار در خدمت او نیستیم و باید برایش نکوداشت برگزار کنیم»

داروغه زاده در مورد سینمای اهالی رسانه گفت: «در همه جشنواره های حرفه ای سالن مخصوص رسانه ها داریم که فقط صاحبان آثار و اهالی رسانه حضور دارند. قبل از اینکه برج میلاد افتتاح شود همین روند بود و ما سالن اهالی رسانه و مهمانان با توجه به کثرت متقاضی از طرف مهمانان و اصحاب رسانه مشکلات و ازدحام جمعیت به وجود می آمد که مخل فعالیت حرفه‌ای رسانه‌ها می‌شد… همه شکایت داشتند که چرا فضا رسانه‌ای نیست. امسال برای مهمانان، مدیران فرهنگی و اعضای خانه سینما، سینماگران و… پردیس سینمایی باغ کتاب را در نظر گرفته آیم که از ساعت ۷ شب نمایش فیلم ها برای این بخش از مهمانان آغاز می‌شود. برای رسانه ای ها با هدف این که سالن آنها کیفیت خوبی داشته باشد ما پردیس ملت را انتخاب کردیم. این دگرگونی برای ما هم سختی داشت. ما تلاش کردیم مشکلات رفاهی و کاری برطرف شود و وظایفمان را خالصانه انجام دهیم.

او در بخش دوم نشست در پاسخ به سوالی درباره نامشخص‌ بودن حضور برخی فیلم‌ها در سال‌های اخیر جشنواره و ثبت‌نام و پذیرفته نشدن‌شان (مانند آشغال‌های دوست‌داشتنی) گفت: «ما امسال کمترین تغییر را در مبحث آیین‌نامه داشتیم. ما دوست نداریم تغییرات زیادی در جشنواره داشته باشیم. امیدواریم که دبیر جشنواره بتواند ده سال بماند و به این واسطه سیاست‌ها و برنامه‌ریزی‌های جشنواره تغییر نکند. فیلم «آشغال‌های دوست داشتنی» مجوز نمایش نداشت ولی امسال توانست مجوز نمایش پیدا کند. اما در نهایت کارگردانش به هر دلیلی که دوست داشت، انصراف داد و ترجیح داد پیگیر اکران عمومی فیلمش شود».

داروغه‌زاده در پاسخ به این پرسش که آیا سیمرغ قرار است به فیلم‌های اول داده شود واگر اینطور است چرا برای این موضوع یک بخش جداگانه قرار ندادید؟ و چرا بخش عکس جشنواره دبیر ندارد گفت: «نظر به اهمیتی که سازمان سینمایی برای فیلمسازان جوانی که در عرصه فیلمسازی حرفه‌ای قدم می‌گذارند، قائل است، ما یک سیمرغ برای فیلمسازان اول قرار دادیم که جدا از سیمرغ های دیگر است. ما قبلا هم این موضوع را در آیین نامه اعلام کرده بودیم. از بین فیلم‌های اولی که به بخش مسابقه راه یافتند؛ ما یک فرصتی قرار دادیم تا اگر در بخش های کارگردانی و بازیگری و غیره سیمرغ دریافت نکردند؛ این سیمرغ را بگیرند».

دبیر جشنواره در پاسخ به این پرسش که «فیلم هایی که احتمال دارند هرگونه حاشیه ای برای جشنواره ایجاد کنند کنار گذاشته شدند یا برخی از فیلمسازان اصولا درخواست ندادند تا در این جشنواره حضور داشته باشند. سوال دوم هم اینکه چند درصد فیلم‌هایی که در اکران عمومی می‌بینیم با اکران جشنواره تغییر می کند؟» گفت: «برخی انتقادات هیچ منبعی ندارد. شما باید حرف‌تان یک داده‌ای داشته باشد تا آن را انتقال دهید. ما برای احترام به صاحبان آثار نام هیچ فیلمی را اعلام نکردیم. داوران تمام شصت و هفت اثر را بررسی کردند و هیچ موردی با این موضوع که حاشیه دارها به جشنواره نیایند، مطرح نشد. ما دوست داریم جشنواره با شکوه و پر رونق باشد و نگاه های مختلف وجود داشته باشد. ما فیلم هایی را انتخاب کردیم که کاملا از نظر پخش و اکران بدون مشکل هستند و از نظر وزارت ارشاد هیچ مسئله ای برای اکران ندارند».

دبیر جشنواره در پاسخ به این پرسش که «آقای آزادی‌خواه در نشستی اعلام کردند که قرار است هزینه‌های جشنواره به نصف سال گذشته برسد. چگونه این هزینه ها به نصف سال گذشته رسیده است؟» به معصومه رضایی از ایسکانیوز گفت: «ما در دوسال گذشته پردیس ملت فرش قرمز مردمی داشتیم که دیگر امسال نداریم. اما قرار نبود ما بخشی از جشنواره را حذف کنیم که هزینه‌ها کم شود. جشنواره امسال بخش‌های اضافی هم دارد که یکی از آنها بخش تجلی اراده ملی است. ما نسبت به سال گذشته گستردگی جشن‌مان بیشتر شده و تنها کاهش‌مان تعداد فیلم‌های بخش مسابقه بوده است. ما آخر جشنواره می‌توانیم دقیقا بررسی کنیم و بگوییم که هزینه‌های جشنواره چگونه کاهش پیدا کرده است».

داروغه‌زاده در ادامه در پاسخ به این پرسش که «با وجود همه نقد هایی که اهالی رسانه به برج میلاد داشتند اما الان هم اهالی رسانه همچنان به پردیس ملت اعتراض دارند»، گفت: «فکر می‌کنم دو ماه بیشتر است که ما اعلام کردیم پردیس ملت سالن اهالی رسانه خواهد بود. ما نمی‌توانستیم در برج میلاد به درستی از اهالی رسانه پذیرایی کنیم در نهایت هم دو پردیس مطرح شد یکی پردیس ملت و یکی هم پردیس چارسو که در نهایت پردیس ملت موافقان بیشتری داشت».

او در ادامه پاسخ داد: «راجع به فیلم‌هایی که در جشنواره حضور پیدا نکردند، بیش از اندازه صحبت شد و این توهین به فیلم‌های حاضر در جشنواره است. ما سه فیلم داشتیم که تلاش کردند به جشنواره برسند اما در آخرین روزها نتوانستند. هیچ کدام از فیلم‌هایی که در جشنواره حضور پیدا نکردند ربطی به حاشیه ایجاد شدن در جشنواره نداشت. من فکر می‌کنم به جشنواره و سینماگران باید احترام بگذاریم. برخی فیلم‌ها اساسا برای بخش رقابتی جشنواره تولید نمی‌شوند. فکر می‌کنم به‌خاطر دو یا سه اثر درست نیست فیلم‌های جشنواره را نادیده بگیریم. ».

در ادامه این پرسش مطرح شد: «امسال قرار است آرای مردمی از طریق اینترنتی جمع‌آوری شود. اما انگار هنوز ربات آماده نشده و رای‌گیری اینترنتی کنسل شده است. سوال دوم هم درمورد اکران‌ها در استان هاست. چه تعداد فیلم و چه تعداد سانسی در شهرستان ها اکران خواهد داشت؟». داروغه‌زاده گفت: «در مورد آرای مردمی تا دیشب همه مسائل حل شده بود تا آرا، به صورت اینترنتی جمع آوری شوند و امکان دخالت در نتیجه آرا هم کمتر شود. من امیدوارم این مسئله امسال اتفاق بیفتد و اگر مسائلی به وجودبیاید، قطعا قابل رفع است. اکران فیلم‌ها در شهرستان‌ها هم منوط به اجازه صاحبان اثر است و اکران فیلم‌ها در مراکز استان خواهد بود که نهایتا هم ۱۴ فیلم خواهد بود».

داروغه‌زاده همچنین در پاسخ به پرسشی درباره صرفه‌جویی در جشنواره امسال نیز ابراز کرد که قطعا کیفیت برای ما مهم است و نباید فدای صرفه‌جویی شود.

او در ادامه گفت: «سیمرغ به داوران جشنواره مربوط می‌شود و کسی تاثیری در نظرات این داوران ندارد. داوران فیلم‌ها را می‌بینند و رقابت بین تولید فیلم‌های خوب است. بهتر است جو منفی برای داوران ایجاد نکنیم و اجازه دهیم فیلم‌ها تخصصی انتخاب شوند».

درباره خط قرمزها و نماد جشنواره و پوستر این دوره که محل اختلاف نظر بود، سوالی پرسید شد که داروغه‌زاده گفت: «همه فیلم‌هایی که در جشنواره حضور دارند، قانون و خط قرمزها را رعایت کرده‌آند. درباره پوستر جشنواره هم باید بگویم بحث گرافیک، یک سلیقه است و کسانی که در این باره تخصص دارند، می‌توانند با طراحان پوستر گفتگو کنند. ما به یکی از متخصصان این حرفه، پوستر را سفارش دادیم و هر سال درباره هر پوستری نظرات مختلفی مطرح می‌شود».

همچنین داروغه زاده در پاسخ به این پرسش که «گفته می‌شود یکی از سازمان‌هایی که چهار فیلم در جشنواره دارد اسپانسر اصلی جشنواره است آیا این موضوع روی داوری ها تاثیر نمی گذارد؟». گفت: «این موضوع تکذیب شده است و هیچ نهادی اسپانسر جشنواره نیست».

در پایان این نشست از پوستر بزرگداشت‌ها، نکوداشت علی معلم و بخش تجلی اراده ملی رونمایی شد.

سی و ششمین جشنواره فیلم فجر از ۱۲ تا ۲۲ بهمن در تهران و مراکز استان ها برگزار می شود.

منبع : عصر ایران

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.