وزیر امور خارجه: ایران در ۳۰۰ سال گذشته به هیچ کشوری حمله نکرده است

وزیر خارجه ایران در گفت‌وگو با خبرنگار آلمانی ضمن تاکید بر نقش حامی صلح ایران در منطقه از اروپا خواست که از توافق هسته‌ای با ایران حمایت کند. به گزارش فارس، «یورگن تودنهوفر» روزنامه‌نگار مشهور آلمانی با «محمد جواد ظریف» وزیر خارجه ایران درباره نقش این کشور در تحولات منطقه گفت‌وگویی داشت. تودنهوفر نخست درباره […]

وزیر خارجه ایران در گفت‌وگو با خبرنگار آلمانی ضمن تاکید بر نقش حامی صلح ایران در منطقه از اروپا خواست که از توافق هسته‌ای با ایران حمایت کند.

به گزارش فارس، «یورگن تودنهوفر» روزنامه‌نگار مشهور آلمانی با «محمد جواد ظریف» وزیر خارجه ایران درباره نقش این کشور در تحولات منطقه گفت‌وگویی داشت.

تودنهوفر نخست درباره موضع ایران در زمینه تحولات خلیج‌فارس از ظریف پرسید و این پرسش را مطرح کرد که آیا از دید تهران نمی‌توان پیشنهادهایی توام با صلح برای کشورهای که دوست ایران نیستند، فرستاد؟

ظریف در پاسخ گفت: «من فکر می‌کنم که فقط راهکار صلح آمیز می‌تواند محقق شود. ما جنگ‌های زیادی را پشت سر گذاشتیم و این وضع نمی‌تواند ادامه داشته باشد. از دید ما (مسایل) مربوط به خلیج‌فارس نیازمند گفت‌وگو بر مبنای همه‌جانبه‌نگری است و این شرایط باید در نظر گرفته شود که هیچ‌کس نمی‌تواند در منطقه تسلط داشته باشد و همه باید با هم همکاری داشته باشند.»

وزیر خارجه ایران افزود: «علاوه بر این موارد باید بین خودمان اعتمادسازی کنیم و این موضوع به وسیله گردشگری، بازدیدهای نظامی و پیمان عدم تجاوزگری با تمامی کشورهای منطقه از جمله عربستان سعودی صورت گیرد. این کشور یکی از مهمترین کشورهای منطقه خلیج فارس است. به همین دلیل بدون عربستان نمی‌توان به جمع‌بندی دست یافت.»

خبرنگار آلمانی که پیش از این از سیاستمداران برجسته کشورش هم بوده از ظریف پرسید: «آیا شما پیشنهادی در زمینه پیمان عدم تجاوزگری به عربستان داده‌اید؟»

ظریف پاسخ داد: «من این موضوع را در مقاله‌ای مطرح کردم و ما می‌توانیم این پیشنهاد را به هر کسی بدهیم چرا که در ۳۰۰ سال گذشته به هیچ کشوری حمله نکرده‌ایم و در زمان جنگ ایران و عراق هدف حمله بوده‌ایم و بعد از جنگ هم نزدیک‌ترین دوستان عراقی‌ها بودیم و به آنها در مقابله با داعش کمک کردیم.»

توافق هسته‌ای با ایران دیگر محور گفت‌وگوی تودنهوفر با ظریف بود.  وی گفت که در میان کشورهای اروپایی مسایلی مبنی بر اعمال تحریم‌های جدید علیه ایران مطرح است که این اقدام را به برنامه موشکی ایران و نقش این کشور در منطقه ارتباط می‌دهند.

ظریف گفت: «ما در منطقه در مقایسه با دیگر کشورها کمترین هزینه را برای تسلیحات اختصاص می‌دهیم. عربستان سعودی موشک‌هایی با برد بیشتر از ما در اختیار دارد که قابلیت حمل کلاهک هسته‌ای را هم دارند و این در حالی است که موشک‌های ما این‌چنین طراحی نشده‌اند. موشک‌های عربستان چینی و بین‌ قاره‌ای هستند که ۲ هزار و ۵۰۰ کیلومتر برد دارند و نمونه اصلی چنین موشک‌هایی ۱۲ هزار کیلومتر برد دارد. اما ما موشک‌هایی داریم که قابلیت حمل کلاهک هسته‌ای ندارند و حداکثر برد آنها ۲ هزار کیلومتر است. ما از این موشک‌ها علیه هیچ کشور استفاده نخواهیم کرد و اعلام کرده‌ایم که فقط زمانی آنها را به کار می‌گیریم که مورد حمله قرار بگیریم.»

خبرنگار آلمانی، موضع «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا در جهت نابود کردن توافق را مطرح کرد و ظریف با رد کردن چنین چیزی گفت: «من معتقدم که اروپا مبانی‌ای دارد که بر طبق آن نمی‌توان بار دیگر درباره توافق هسته‌ای مذاکره کرد و اروپا نمی‌تواند با تلاش برای نقض توافق هسته‌ای آن را حفظ کند و همه طرف‌ها هم باید بدون بهانه‌جویی به توافق پایدار باشند و ما هم از اروپا می‌خواهیم که از توافق هسته‌ای حمایت کند و فکر می‌کنم جامعه جهانی هم همین انتظار را دارد.»

منبع: فارس
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.