چین ۱۰۸ مورد جدید کرونا کشف کرد؛ زنگ خطری برای عادی سازی زودهنگام

در شرایطی که برخی کشورها در صدد عادی سازی هستند کشف بیشترین میزان ابتلا به ویروس کرونا در ۶ هفته گذشته در چین، نگران کننده است.

دیروز بر اساس اعلام آمارهای رسمی دولت چین بیشترین میزان شناسایی موارد جدید ابتلا به ویروس کرونا جدید در چین پس از ۶ هفته گزارش شده است.
به گزارش عصرایران، در حالی که به نظر می‌رسد دولت چین بحران شیوع ویروس کرونا در این کشور را مهار کرده و اوضاع با شیبی ملایم در حال آرام شدن است، اما دیروز با گزارش شناسایی  ابتلای ۱۰۸ نفر جدید به ویروس کرونا در این کشور نگرانی‌ها از احتمال شیوع موج جدیدی از بیماری در کشور مبدا آن یعنی در چین افزایش یافته است.
این مساله به ویژه برای کشورهایی نگران کننده خواهد بود که در صدد هستند طی روزهای آتی و  در حالی که به هیچ وجه از نظر مهار بیماری در شرایط چین قرار ندارند، کسب و کارها را به مرور آغاز کرده و اوضاع را به سمت عادی شدن پیش ببرند.
در ایالات متحده آمریکا دولت ترامپ بیش از همه در صدد باز کردن هر چه زودتر قفل اقتصاد این کشور است و طبق برخی گمانه زنی‌ها ترامپ می‌خواهد به رغم هشدار کارشناسان، از اول ماه می (۱۷ روز دیگر) به قرنطینه خاتمه داده و اقتصاد این کشور را بازگشایی کند.
در ایران هم از اول هفته جاری در استان‌های (غیر پایتخت) و از سی‌ام فروردین ماه قرار است کسب و کارهای کم ریسک در شهر تهران بازگشایی شوند.
ابتلای ۱۰۸ مورد جدید به ویروس کرونا آن هم در کشور چین که با سیاست سفت و سخت قرنطینه اپیدمی کرونا را مهار کرده خبر نگران کننده‌ای است؛ هر چند که طبق اعلام دولت چین از این موارد جدید کشف شده ، ۹۸  مورد از میان مسافران خارجی و تنها ۱۰ مورد از داخل چین بوده باشد.
کنترل مسافران در چین/عکس آرشیوی/ الجزیره
چین 108 مورد جدید کرونا کشف کرد؛ زنگ خطری برای عادی سازی زودهنگام
به گفته بسیاری از کارشناسان بهداشتی جهانی، ” پاندمی” ویروس کرونا راه‌حلی ملی ندارد و نیازمند یک برنامه جهانی هماهنگ و همکاری همه دولت‌های دنیاست و حصول این همکاری در حالی که دولت‌ها اختلافات زیادی حتی در نامگذاری این ویروس دارند، چشم‌انداز مثبتی ندارد.
در حالی که چین به نامگذاری “ویروس ووهان” و یا “ویروس چینی” از سوی برخی دولت‌ها از جمله ایالات متحده آمریکا به شدت حساس شده است در نقطه مقابل هم در برخی کشورهای غربی از جمله ایالات متحده آمریکا و بریتانیا زمزمه‌هایی چون شکایت از دولت چین برای دریافت غرامت و مسایلی از این دست به گوش می‌رسد که برآیند این اختلافات ممکن است در شرایط کنونی که جهان نیازمند همکاری کشورها برای ریشه‌کنی ویروس کروناست، به مبارزه جهانی با این ویروس صدمات جبران‌ناپذیری بزند.
شرایط امروز چین و آمار ورود ۹۸ مورد بیمار کرونایی تنها در عرض یک روز به  این کشور خود نشانگر ماهیت جهانی بحران کروناست و حاوی این پیام است که هیچ کشوری نمی‌تواند تنها به ریشه‌کنی داخلی این ویروس و بازگشت به شرایط عادی دلخوش باشد در حالی که این ویروس همچنان در نقاط مختلف دیگری از جهان رو به گسترش بوده باشد.
به بیان دیگر مادامی که آخرین بیمار کرونایی در یک گوشه از جهان مداوا نشود و مادامی که این ویروس همچنان در قطرات تنفسی یک  انسان در یک گوشه از جهان به حیات خود ادامه دهد، بازگشت به شرایط عادی پیش از کرونا امکان‌پذیر نخواهد بود.
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.