تلگرام و کاسبان میلیونی تبلیغات در کانال ها

اختصاصی رسانشر- شبنم حاجی اسفندیاری -با پیشرفت تکنولوژی های ارتباطی، افزایش سرعت اینترنت بر بستر تلفن های همراه و در دسترس قرار گرفتن تلفن های همراه هوشمند، ارتباطات عمومی و اطلاع رسانی از شکل سنتی خود خارج و پا در عرصه ی عظیمی همچون شبکه های اجتماعی نهاد. شبکه هایی که روزانه میلیون ها نفر […]

اختصاصی رسانشر- شبنم حاجی اسفندیاری -با پیشرفت تکنولوژی های ارتباطی، افزایش سرعت اینترنت بر بستر تلفن های همراه و در دسترس قرار گرفتن تلفن های همراه هوشمند، ارتباطات عمومی و اطلاع رسانی از شکل سنتی خود خارج و پا در عرصه ی عظیمی همچون شبکه های اجتماعی نهاد. شبکه هایی که روزانه میلیون ها نفر در سرتاسر جهان از آن استفاده می کنند. این شبکه ها علاوه بر استفاده روزمره ارتباطی میان افراد و مخاطبانشان، با امکاناتی نظیر اشتراک گذاری، گروه های چت ، کانال ها و … و با جذابیت های فراوانی که دارد در اکثریت جامعه نفوذ کرده و می توان گفت زندگی بدون شبکه های اجتماعی را ناممکن کرده است. البته هر برنامه تولید شده در فضای مجازی، اهداف و تکنیک بکارگیری خاص خودش را دارد. بعنوان مثال اینستاگرام یک شبکه اجتماعی مبتنی بر انتشار و اشتراک گذاری عکس است و افراد می توانند تصاویر خود و دیگران را در قالب موضوعات متنوع منتشر و به اشتراک بگذارند.
, تلگرام و کاسبان میلیونی تبلیغات در کانال ها, رسا نشر - خبر روز
به خودی خود وجود شبکه های اجتماعی نتنها بد نیست بلکه بسیار هم کارآمد و لازمه امروز هر اجتماعی است. به شخصه با سخنان برخی از افراد و بزرگان درباره فساد شبکه های اجتماعی و لزوم سرکوب کردن آن مخالفم. هر پدیده ای در این کره ی خاکی علاوه بر مزایا، معایبی هم دارد  و نمی توان یک امکان عمومی را صرف استفاده ناصحیح عده ای ، بر روی همه بست! همانطور که در محیط عادی ما روزانه تخلفات و گناهان بزرگی شکل می گیرد در فضای مجازی هم این واقعیت وجود دارد. فردی که مزاحم نوامیس مردم در خیابان ها می شد اکنون در شبکه های اجتماعی هم همین کار را می کند. و یا کلاهبرداری که قبلا در روزنامه ها آگهی می داد و کلاهبرداری می کرد، اکنون هم می تواند در این فضا مشغول به کلاهبرداری شود. با این تفاوت که در فضای مجازی رد و اثر کمتری از خود بجای می گذارد.
با این حال و با وجود تمامی راههای مفسده انگیز و تخلفات در فضای مجازی، بهتر است بجای سرکوب، آموزش و آگاهی دادن را جایگزین نموده و مردم را نسبت به خطرات آگاه کنیم. نمی شود صرف تیزو برندگی  چاقو، آن را از دست مردم گرفت و جمع کرد. با اطلاع رسانی که با خلاقیت و جذابیت همراه است می توان فضای مجازی را تا حد زیادی امن و پاک کرد.
هدفم از ارائه مطالب فوق ، پیش زمبنه ای بود برای آگاهی دادن و اطلاع رسانی پیرامون مطالبی که در کانال های تلگرامی و برخی گروهها منتشر می گردد. متاسفانه رایگان بودن و در دسترس بودن ساخت کانال در تلگرام باعث ایجاد تعداد زیادی کانال در این شبکه شده است که به نشر و بازتاب مطالب خبری، آموزشی ، و …. و حتی مطالب و تصاویر مستهجن و خلاف مبانی اسلامی و قانونی  پرداخته می شود. اساس بودن چنین امکاناتی بسیار خوب و کاربردی است . اما عدم آگاهی و نبود آموزش همگانی در این رابطه، امکان سوء استفاده و انتشار مطالب و محتواهای غیر قانونی را فراهم آورده است. وجود کانال های خبری متعدد، کانال های آموزشی ، فرهنگی ، ادبی ، هنری و پزشکی یک فرصت مناسب برای آموزش همگانی و اطلاع رسانی سریع است. اما مشکل کجاست؟
مشکل اصلی این است که متاسفانه بر همان اساس که گفتیم ایجاد کانال رایگان بوده و نظارت و تائید هویتی نیز در این رابطه صورت نمی گیرد. لذا افراد قانون شکن، سابقه داران و متخلفین و حتی معاندین یا نظام کشور با ایجاد کانال های متعدد فضا را مسموم وخطرناک می کنند. و هستند افرادی که بدون تحقیق، بررسی و مشورت در دام این افراد گرفتار شده و یا از خوراک خبری تولیدی آنان بهره می برند و در نهایت دچار آسیب می شوند.
تلگرام برای عصر امروز ما یک نعمت بشمار می آید. ایرانی نیست. اما ایرانیان بیشترین سهم را در آن دارند. البته اگر ایرانی هم بود کیفیت اینچنینی نداشت و حتی با اما و اگر های فراوانی روبرو می شد. اما همین مساله موجب هنچار شکنی و تخلف فراوانی شده است که بنظرم تنها راه مقابله با این جریان خطرناک اطلاع رسانی عمومی و برخورد قاطع با متخلفین است.
روزانه میلیون ها نفر مطالب بسیاری را مطالعه می کنند بی آنکه از صحت آن اطمینان داشته باشند و کمی درباره آن تامل کنند. همین امر سبب سوء استفاده مدیران و مالکان کانال ها شده و به قصد کسب درآمد، تبلیغات دروغین و لینک های تبادل بسیاری را با دریافت مبالغ کلان منتشر می کنند. متاسفانه این شیوه کسب درامد متعلق به کانال های کوچک و غیر معروف نیست، بلکه در کنکاش گسترده ای در کانال های پرجمعیت و وابسته به مرگزی خاص نیز می توان رد و اثری از این دست تبلیغات یافت. به نظر شما مدیر یک کانال معمولی موزیک، یک کانال خبری عادی و یا یک کانال آموزشی از نظر مالی توانایی پرداخت ۴ میلبون تومان هزینه ۱ شبانه روز تبلیغ در یک کانال معروف را دارد؟ مسلما خیر. پس نتیجه می گیریم کانال هایی که با عناوین خبری، سرگرمی، آموزشی و … که پوششی برای استفاده تجاری از کانال است با تبلیغات پربار در کانال های دیگر نتنها هدف اعلام شده را دنبال نمی کند بلکه بدنبال درامد بالا از هر راه و روشی هستند و در این راه از دروغ، تهمت زدن ، نقض حریم خصوصی و کلاهبرداری استفاده کافی را می برند.
در ادامه نمونه هایی از تبلیغات دروغین و کلاهبردارانه برای جذب مخاطب بیشتر توسط برخی از کانال ها را مشاهده می نمایید:
۱-
متفاوت باشید ?
?لباس های زنانه جذاب و …….
به همراه تصاویر بدون سانسور
?ارسال به سراسر ایران??
?فروش به قیمت عمده?فقط اینجا?
telegram.me/joinchat/….
۲-
?برای اطلاع از سایر تخفیفات و جوایز ویژه ایرانسل کلیک کنید ??
? http://telegram.me/joinchat/……
♨&#۶۵۰۳۹;کسب امتیازات خرید ویژه و شانس شرکت در قرعه کشی ??
??   www.yello.ir
۳-
? خبری  که جهان را تکان خواهد داد:
? #صدام_حسین زنده است و بدل او اعدام شده است!
? فیلم ۲۰۱۶ صدام حسین رو در لینک زیر ببینید:
???
https://telegram.me/joinchat/…….
۴-
&#۱۰۰۷۱;&#۶۵۰۳۹;تعجب آقای شجایی مهر مجری شبکه یک در برنامه زنده از کیفیت یک محصول?
واقعا نمی تونه جلو تعجب و هیجانش رو بگیره?
?حتما تا آخر نگاه کنید?
۵-
پاکسازى اطلاعات و انتى ویروسى قوى
✅رفع ریپورت✅ایدى یاب✅حذف اکانت
و…
همه در مکمل تلگرام
#رایگان دانلود کنید
۶-
فورى
یکى از بازیگران نقش اصلى سریال
“ماه و پلنگ “دچار سانحه شد و حال وى وخیم است…
مشاهده خبر + عکس
??
https://telegram.me/joinchat/……
 
۷-
مهسا هستم . نه عکس خودم میگذارم
نه عکسای مبتذل دارم
یک گروه دوستی زدیم که خانوادگیه
لینک عضویت در پایین
…..
۸-
بنا به دلایلی ۵ دقیقه دیگر پاک می شود
سریع بر نگاه کن
دعوای بازیگر فیلم ستایش در رستوران
بهمراه عکس ها لو رفته کشف حجابش
….
 
همانطور که مشاهده کردید تبلیغات فریبنده مدیران کانال ها افراد کنجکاو را به درون کانال ها هدایت کرده و درآمد میلیونی را برای خود رقم می زنند. الیته موارد بسیار زیادی از این اگهی ها وجود دارد که اکثرا قابل انتشار نیستند. کنجکاوی عده ای برای نقض حریم خصوصی افراد، مشاهده تصاویر ممنوعه و … بدون اینکه بدانیم منبع درآمدی برای کانال های تلگرامی شده است. از اینرو ضمن تاکید بر حفظ و حمایت از فضای مجازی و انتشار آزادانه اخبار و وقایع، انتظار می رود مسئولان زیربط با ایجاد یک سازو کار عقلانی نسبت به برخورد با متخلفین در فضای مجازی اقدام نمایند.فضای مجازی فضای مناسبی برای تبادل و گردش اطلاعات است. اما همانند هر جامعه ای که متخلف و قانون شکن دارد، این فضا هم همینگونه است. و باید ضمن اگاه سازی اقشار مختلف جامعه، آموزش همگانی و برخورد قاطع با متخلفین ، زمینه ایجاد یک فضای سالم را فراهم کرد.
 
 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.