وزیر بهداشت: ۵۰ % مراکز درمانی در برابر زلزله ایمن نیست/ بیمه مرکزی: کمتر از ۷ % ساختمان‌های کشور بیمه زلزله دارند

وزیر بهداشت با اشاره به اینکه ۵۰ درصد مراکز درمانی در صورت وقوع حادثه جدی همچون زلزله ایمن نیست، گفت: هنگام وقوع حوادث به جای راه حل دنبال مقصری هستیم که هیچ وقت پیدا نمی‌شود. به گزارش فارس، سیدحسن هاشمی وزیر بهداشت در جمع خبرنگاران در حاشیه اجلاس سالانه جوامع ایمن ایران اظهار داشت: متأسفانه […]

وزیر بهداشت با اشاره به اینکه ۵۰ درصد مراکز درمانی در صورت وقوع حادثه جدی همچون زلزله ایمن نیست، گفت: هنگام وقوع حوادث به جای راه حل دنبال مقصری هستیم که هیچ وقت پیدا نمی‌شود.

به گزارش فارس، سیدحسن هاشمی وزیر بهداشت در جمع خبرنگاران در حاشیه اجلاس سالانه جوامع ایمن ایران اظهار داشت: متأسفانه در مقابله با حوادث به جای اینکه دنبال چاره باشیم و راه حل را پیدا کنیم همیشه دنبال مقصریم آن هم مقصرهایی که پیدا نمی‌شود.

وی افزود: در حوزه بهداشت و درمان وزارت بهداشت در موضوع ایمن‌سازی گام‌های مؤثری برداشته و دولت تلاش کرده تا مشکلات در این زمینه را به حداقل برساند.

وزیر بهداشت با اشاره به اینکه بیش از ۵۰ درصد مراکز درمانی در صورت وقوع حادثه جدی مثل زلزله ایمن نیستند، گفت: طی چهار سال گذشته ۲۴ هزار تخت ایمن راه‌اندازی شده ولی با این وجود تا رسیدن به نقطه مطلوب هنوز فاصله داریم.

هاشمی با تأکید براینکه باید از دانش جهت رفع مشکلات و ایمن‌سازی جامعه استفاده کنیم، بیان داشت: در مورد آلودگی و غبار اهواز اولین سالی که مشکل تنفسی با اولین بارندگی رخ داد مردم زیادی به مراکز درمانی مراجعه کردند. ولی بعد عامل مشکل تنفسی نوعی گیاهی مشخص شد که شهرداری برای سبز نگه داشتن محیط در پاییز استفاده کرده بود بنابراین با توجه و رفع این مسئله مشکلات در سال‌های بعد کاهش یافت.

وی با اشاره به اینکه ایمنی در همه حوزه‌ها قابل تعریف است، گفت: این موضوع از رانندگی و محیط کار گرفته تا مؤسسه‌های مالی و اعتباری که روح و روان و مال انسان‌ها در آن می‌تواند دچار خدشه شود.

وزیر بهداشت گفت: امیدواریم حمایت‌های اینچنینی دستاوردهای زیادی در جهت کاهش حوادث و تلفات ناشی از آن داشته باشد.

هاشمی در مورد بیمه‌های درمانی گفت: با توجه به کمبود بودجه‌ها پیشنهادهای مختلفی در این زمینه‌ مطرح شده و مجلس و دولت برای تأمین اعتبارات توانمند نیستند و اگر بودجه در مجلس به طوری تصویب شود که منابع و مصارف همخوانی نداشته باشد یا باید حمایت‌ها در نظر گرفته شود، یا پوشش‌ها کوچکتر شود.

وی گفت: در این زمینه شرکای ما همکاری نکردند و به نظر می‌رسد به جامعه خدمت راهی جز محدودیت نداشته باشد و سرنوشت بودجه در این زمینه بسیار حائز اهمیت است.

وزیر بهداشت گفت: برنامه پزشک خانواده در شهرهای زیر ۱۰۰ هزار نفر جمعیت همچنین حاشیه شهرها اجرا می‌شود و این برنامه با جدیت ادامه یافته است.

کمتر از هفت درصد ساختمان‌های کشور بیمه زلزله دارند
مدیرکل بیمه مرکزی اعلام کرد: کمتر از ۱۲ درصد ساختمان‌ها بیمه آتش‌سوزی و کمتر از هفت درصد آنها بیمه زلزله دارند.

به گزارش ایسنا، عبدالناصر همتی در اجلاس سالیانه جوامع ایمن که عصر امروز (شنبه) در سالن همایش‌های رازی تهران برگزار شد، بیان کرد: حوادثی که اشخاص حقیقی و حقوقی را سال به سال تهدید می‌کند، تنوع و پیچیدگی زیادی پیدا کرده است. به همین دلیل نمی‌توانیم بگوییم ایمنی به معنی مطلق اجرا می‌شود بلکه می‌توان آن را افزایش داد. برای این موضوع نیز نیاز به مدیریت ریسک داریم.

وی ادامه داد: در حادثه پلاسکو حدود ۳۰ درصد کسبه بیمه بودند. بسیاری از این افراد می‌گفتند ۵۰ سال است در این ساختمان اتفاقی نیفتاده، چرا باید برای بیمه پولی بپردازیم؟ کسبه زیادی نیز حق بیمه معوق داشتند و فکر می‌کردند قرارداد بیمه سوری است.

مدیرکل بیمه مرکزی بیان کرد: سال گذشته ۳۵۰ هزار نفر در حوادث مصدوم شدند. این رقم طی سه سال به یک میلیون نفر می‌رسد که برای جامعه ما غیرقابل قبول است. سالیانه ۱۰۰۰ میلیارد تومان صرف بیمه حوادث رانندگی و شخص ثالث می‌شود. با ایجاد خلاقیت در مدیریت ریسک می‌توان بخش مهمی از این حوادث را کنترل کرد.

همتی با بیان اینکه بیش از ۸۰ درصد خسارت‌های پرداختی از طرف صنعت بیمه مربوط به حوادث رانندگی است، افزود: سال گذشته هر چه خسارت پرداخت کردیم، مربوط به رعایت نشدن مسائل ایمنی بود. حادثه پتروشیمی بوعلی نیز ۹۴ میلیون دلار خسارت به صنعت بیمه وارد کرد. این حادثه نیز به دلیل ضعف کنترل‌ها و رعایت نشدن نکات ایمنی اتفاق افتاد.

وی تصریح کرد: در زلزله کرمانشاه دو هزار میلیارد تومان خسارت ایجاد شد اما کل مجموعه تحت پوشش بیمه ۱۵۰ تا ۱۷۰ میلیارد تومان بود. کمتر از ۱۲ درصد ساختمان‌ها در کشور بیمه آتش‌سوزی و کمتر از هفت درصد آنها بیمه زلزله دارند.

به گفته مدیرعامل بیمه مرکزی، تصویب صندوق بیمه حوادث طبیعی در دستور کار قرار گرفته و بیمه مرکزی منتظر تأیید آن است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.