سینماهای عربستان پس از ۳۵ سال بازگشایی شدند

عربستان سعودی در ماه گذشته ممنوعیت نمایش فیلم در سینما را پس از ۳۵ سال لغو کرد و در روزهای گذشته درهای این مراکز به روی عموم مردم باز شد. در اوایل دهه هشتاد میلادی و تحت فشار محافظه‌کاران، سینما در عربستان ممنوع اعلام شد اما «محمد بن سلمان»، ولیعهد جوان این کشور با هدف […]

عربستان سعودی در ماه گذشته ممنوعیت نمایش فیلم در سینما را پس از ۳۵ سال لغو کرد و در روزهای گذشته درهای این مراکز به روی عموم مردم باز شد.

در اوایل دهه هشتاد میلادی و تحت فشار محافظه‌کاران، سینما در عربستان ممنوع اعلام شد اما «محمد بن سلمان»، ولیعهد جوان این کشور با هدف کاهش اتکا به درآمدهای نفتی در حال اعمال اصلاحات گسترده‌ای است.

در حال حاضر دولت سینماهایی موقت را در مکه و جده راه اندازی کرده و قرار است تا سال ۲۰۳۰ حداقل ۳۰۰ سینما را با ۲ هزار پرده افتتاح کنند. این پروژه علاوه بر ایجاد ۳۰ هزار شغل دائمی ۲۴ میلیارد دلار به اقتصاد این کشور کمک خواهد کرد.

اگرچه دولت این کشور تاریخ رسمی افتتاح پردیس های سینمایی دائمی را ذکر نکرده اما رویترز از گشایش نخستین مراکز در اسفندماه خبر داده است.

در میان فیلم های به نمایش درآمده انیمیشن هایی مانند «فیلم اموجی» دیده می شود که ماجرای یک اموجی را در شهری به نام «تکستوپولیس» که در یک موبایل قرار دارد، به تصویر می‌کشد. یکی از این اموجی ها برخلاف همنوعان خود قادر است احساسات مختلفی را از خود بروز دهد اما این مساله وی را با مشکل مواجه کرده است.

شاید فیلم اموجی بهترین انیمیشن ساخته شده در سال های گذشته نباشند، اما دلیل نمایش آن محبوبیت شبکه های اجتماعی و مفاهیم مرتبط به آنها در عربستان است. از سوی دیگر نمایش آنها در کشوری که تاکنون با محدودیت های بیش از حد محافظه کارانه مانند ممنوعیت رانندگی زنان مواجه بوده گام بلندی به حساب می آید.

«ممدوح سلیم» از مسئولان دولتی سازماندهی سینماهای موقت عقیده دارد که انیمیشن ها مقدمه خوبی برای شروع نمایش فیلم های دیگر هستند. با این حال وزارت فرهنگ و اطلاعات عربستان طی بیانیه ای اعلام کرد که فیلم ها با توجه به سیاست رسانه ای کشور سانسور خواهند شد.

مردم عربستان با فیلم های سینمایی بیگانه نیستند و پیش از این نیز از طریق اینترنت و شبکه های ماهواره ای به محتواهایی از این قبیل دسترسی داشته اند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.