پیام‌هایی هدف‌دار به قاضی‌القضات برای باز کردن گره‌ها/برسد به دست سید ابراهیم رئیسی

این روزها بازار نامه‌نگاری و ارسال پیام‌های هدف‌دار به مقصد قوه قضاییه داغ شده است، نامه‌ها و پیام هایی که مخاطب آن قاضی القضات جدید است.

لیلا شریف: از همان روزی که سیدابراهیم رئیسی به عنوان رئیس قوه قضائیه منصوب شد و در حکم رهبری تاکید بر «همکاری رئیس جدید قوه قضاییه با قوای مجریه و مقننه» شده بود، چهره های سیاسی دست به سوی قلم بردند تا با نامه نگاری یا دادن پیام هایی خطاب به قاضی القضات جدید مطالبات و خواسته های خود را به گوش او برسانند.
از علی مطهری گرفته تا محمود صادقی و الیاس حضرتی هر یک به دلیلی تصمیم به نوشتن نامه‌ای برای گره‌گشایی در مسائل سیاسی گرفتند و تلاش کردند پنجره جدیدی را به روی تعاملات با رئیس جدید قوه قضائیه بگشایند.

درخواست برای برگزاری دادگاه محصورین

اولین نامه سیاسی به رئیس جدید قوه قضائیه به نام علی مطهری ثبت شد. هنوز چند روزی از حضور رئیسی در رأس دستگاه قضا نگذشته بود که علی مطهری با نوشتن نامه‌ای در ۵ محور از او خواست تا به مسائلی همچون وضعیت دادگاه ویژه روحانیت، پرونده فعالان محیط زیست، شکایت دادستانی از نطق دو نماینده اصلاح طلب و… رسیدگی کند.
هر چند رئیس قوه قضائیه به نامه علی مطهری واکنشی نشان نداد، اما این نماینده مجلس در روزهایی که دادگاه محمدرضا خاتمی در مورد انتخابات ۸۸ در حال برگزاری است، باز هم رئیسی را مورد خطاب قرار داد و از او خواست تا کاری را که ۱۰ سال پیش باید به سرانجام می‌رسید، او امروز عملی کند. مطهری در یادداشتی که بخشی از آن خطاب به رئیسی بود، نوشت: «محاکمه آقای محمدرضا خاتمی به خاطر ادعای ۸ میلیون رأی تقلب در انتخابات ریاست جمهوری سال ۸۸ فرصت مغتنمی است که یک بار برای همیشه پرونده حوادث سال ۸۸ که موجب تفرقه میان بخشی از ملت و کاهش سرمایه اجتماعی نظام جمهوری اسلامی شده است رسیدگی و بسته شود. پیشنهاد می‌کنم در این دادگاه از آقایان موسوی، کروبی و احمدی‌نژاد به عنوان مطلع دعوت شود تا حقیقت ماجرا روشن شود. کاری که باید در ماههای اول این حوادث انجام می‌شد یعنی محاکمه علنی متهمان این حوادث، خوب است لااقل در قالب حضور این متهمان در این دادگاه به عنوان مطلع، صورت پذیرد.»

سعید طوسی و پرونده بی‌سرانجام فعالان محیط زیست

در کنار علی مطهری دو چهره دیگر فراکسیون امید هم دست به قلم شدند و در رابطه با پرونده‌های مختلفی درخواست‌های خود را از قاضی القضات جوان مطرح کردند.
محمود صادقی اولین درخواستش را به شکل غیررسمی در قالب یک پیام توئیتری مطرح کرد. روزی که رئیسی در توئیتر خود از لزوم برخورد درست از همان لحظات ابتدایی بازداشت‌ها نوشته بود، صادقی هم در پاسخ به توئیت رئیسی از او پیگیری وضعیت فعالان محیط زیست بازداشت شده را خواهان شد.
اما دومین درخواست محمود صادقی به پرونده سعید طوسی اختصاص داشت. او در نامه ای نوشته بود؛ «پیرو درخواست تعدادی از پدران نوجوانان قرآنی و باتوجه به رویکردهای امیدبخش رییس محترم قوه قضائیه، از ایشان درخواست کردم دستور دهند پرونده مربی صوت و لحن مورد بازبینی و رسیدگی مجدد قرار گیرد.»
حاشیه‌های پرونده نجفی نیز موضوعی بود که موجب شد تا این نماینده اصلاح‌طلب مجلس برای سومین بار نکاتی را به رئیس قوه قضائیه گوشزد کند و از او بخواهد تا جلوی بررسی شتاب‌زده این پرونده «عجیب و غریب» را بگیرد؛ «از رییس محترم قوه قضاییه که به نیکویی درحال اعتمادسازی برای قوه اند، انتظار می‌رود جلوی این شتاب‌زدگی بلاوجه و غیرعادی را بگیرند.»
از سوی دیگر الیاس حضرتی هم با نوشتن نامه‌ای بلند بالا از ابراهیم رئیسی خواست تا مانع دخالت مسئولان دستگاه قضایی در سیاست شود و در ادامه از قاضی‌القضات خواست تا شرایط را برای رفع حصر فراهم کند. برخی نمایندگان نیز در قالب تذکر یا نطق گاه و بیگاه درخواست هایی چون برخورد با غارتگران بیت المال را از رئیس جدید قوه قضاییه مطرح کرده اند. چنانچه دیگر چهره های سیاسی هم از در تعامل با رئیس جدید قوه قضا وارد شده و گاه و بیگاه انتظارات خود از رئیسی را رسانه ای می کنند.

پنجره‌ای گشوده خواهد شد؟

نیم نگاهی به نامه‌های نوشته شده برای رئیس جدید قوه قضائیه و دیگر درخواست های مطرح شده، حکایت از آن دارد که چهره‌های سیاسی در تلاش هستند در دوره‌ جدید قوه قضائیه که با نام سید ابراهیم رئیسی گره خورده است، راه را برای تعامل با این دستگاه قضایی بگشایند.
گوئی ابراهیم رئیسی این روزها دیگر فقط یک رقیب انتخاباتی پیشین برای اصلاح طلبان نیست و تلاش دارند با برقراری تعاملات سازنده با قاضی القضات جدید زمینه را برای گشودن برخی گره های کور سیاسی – قضایی مهیا کنند.
هر چند تاکنون رئیس قوه قضائیه در صحبت‌های خود اشاره‌ای به این درخواست‌ها نکرده است اما شاید رویکرد و مسیر حرکتی رئیسی طی چندماه اخیر این امیدواری را در بین سیاسیون ایجاد کرده است که می توانند راحت تر و بی واسطه رئیس قوه قضا را مخاطب درخواست های خود قرار دهند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. پذیرفتن ادامه