وزیر علوم: آزادی تعدادی از دانشجویان بازداشتی در تجمعات اخیر

وزیر علوم از آزادی تعدادی از دانشجویان بازداشتی در تجمعات اخیر خبر داد و گفت: تاکنون آماری از دانشجویان بازداشت شده در بیرون از محیط دانشگاه‌ها به وزارت علوم نرسیده است. به گزارش ایسنا، دکتر غلامی در حاشیه مراسم تجلیل از برگزیدگان بیست و دومین المپیاد علمی دانشجویی کشور که امروز در سازمان سنجش آموزش […]

وزیر علوم از آزادی تعدادی از دانشجویان بازداشتی در تجمعات اخیر خبر داد و گفت: تاکنون آماری از دانشجویان بازداشت شده در بیرون از محیط دانشگاه‌ها به وزارت علوم نرسیده است.

به گزارش ایسنا، دکتر غلامی در حاشیه مراسم تجلیل از برگزیدگان بیست و دومین المپیاد علمی دانشجویی کشور که امروز در سازمان سنجش آموزش کشور برگزار شد، با تاکید بر اینکه هیچ تحرکی از سوی دانشگاه‌ها برای ورود به تجمعات روزهای اخیر صورت نگرفت، گفت: در روز اول تعدادی از معترضین وارد دانشگاه تهران شدند که این تعداد نیز توسط خود دانشجویان در پشت نرده‌های دانشگاه نگه داشته شدند و بعدا موضوعات آن‌ها حل شد.

وی در ادامه با تاکید بر اینکه اطلاع دقیقی از دانشجویان بازداشتی نداریم، گفت: روز گذشته تعدادی از دانشجویان در پی تجمعات بازداشت شدن بودند که با دخالت بنده و رئیس دانشگاه تهران این افراد آزاد شدند، اما اگر در سطح خیابان‌ها دانشجویی دستگیر شده باشد هنوز آماری به وزارت علوم نرسیده و در جریان آن نیستیم.

تشکیل کارگروه‌های حقوق شهروندی در دانشگاه‌ها

وزیر علوم همچنین از تشکیل کارگروه‌های حقوق شهروندی در دانشگاه‌ها خبر داد و گفت: دانشگاه‌ها در زمینه توجه به موارد حقوق شهروندی به صورت مستقل عمل می‌کنند و خوشبختانه در همه این مراکز کارگروه‌های حقوق شهروندی تشکیل شده است و وزارت علوم نیز این موضوع را به شدت پیگیری می‌کند، اما در بحث ورود به سامانه حقوق شهروندی ابتدا باید بدانیم چه تعداد از واحدهای دانشگاهی به این سامانه ورود کردند و قطعا یکی از مجموعه‌هایی که باید در حوزه حقوق شهروندی فعال باشد، وزارت علوم و مجموعه‌های وابسته این وزارتخانه است.

دکتر غلامی همچنین در خصوص برخی حاشیه‌های مطرح شده علیه سازمان سنجش در مورد درآمد از کنکور نیز گفت: این سازمان، یک سازمان خودگردان است و هزینه‌هایی که از داوطلبان دریافت می‌کند را در مراحل برگزاری کنکور هزینه می‌کند که این هزینه‌ها اعم از طرح سوال تا روز برگزاری کنکور، اعلام نتایج و غیره را شامل می‌شود،‌ اما درآمدهای حاصله از کنکور بیشتر به موسسات بیرون از سازمان مرتبط است نه خود سازمان آموزش سنجش.

وزیر علوم با تاکید بر اینکه برنامه این وزارتخانه برای تغییر روش پذیرش در دانشگاه‌ها جدی است، اظهار کرد: در گذشته نیز در مورد تغییر کنکور مصوباتی وجود داشته، اما هدف از این موضوع تغییر کنکور است چرا که وقتی حذف کنکور مطرح می‌شود این سوال پیش می‌آید که بالاخره برای ورود به دانشگاه‌ها چه معیاری وجود دارد. بنابراین تغییر کنکور همواره جزء دستور بوده است.

به گفته وی، مصوبات تغییر کنکور در گذشته به دلایلی محقق نشد و این موضوع مجددا در وزارت علوم مطرح شد و در حال حاضر در یک روال تدریجی، سوابق تحصیلی در گزینش دانشجو برای ورود به دانشگاه‌ها مورد تاکید قرار گرفت و نهایتا در حال حاضر بیش از ۸۰ درصد دانشجویان براساس سوابق تحصیلی وارد دانشگاه‌ها می‌شوند.

وی ادامه داد: با توجه به حساسیت برخی رشته‌ها و دانشگاه‌ها متقاضی در آن زیاد است،‌ طبعا باید یک مجموعه‌ای از برنامه‌ها با یکدیگر تدوین شود تا در مورد شیوه پذیرش دانشجو در دانشگاه‌ها تصمیم‌گیری انجام بگیرد. بخشی از آن در وزارت علوم و سازمان سنجش در حال بررسی است و بخشی نیز در وزارت آموزش و پرورش تا در یک بازه زمانی با آماده سازی قبلی برای چهار سال آینده روشی مشخص برای ورود به آموزش عالی تعریف شود.

وزیر علوم در پایان تاکید کرد: مدلی که دانشگاه‌ها علاقه‌مند هستند آزادی عمل بیشتری در پذیرش و انتخاب داوطلبان برای ورود به دانشگاه‌ها داشته باشند که روی این مدل هم در سازمان سنجش کار می‌شود تا استقلال دانشگاه‌ها در این زمینه مورد توجه قرار بگیرد.

منبع: ایسنا

نظرات بسته شده است.