مرگ ۵ کارگر پس از سقوط در چاه فاضلاب

سخنگوی سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری اصفهان گفت: بر اثر سقوط در چاه فاضلاب ۵ نفر از کارگران شرکت بازیافت و تولید مواد اولیه پلاستیک، جان خود را از دست دادند. محمد شریعتی امروز در گفت‌وگو با فارس در اصفهان اظهار کرد: ساعت ۱۳:۱۰ امروز سقوط به داخل چاه فاضلاب به سامانه ۱۲۵ اعلام […]

سخنگوی سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری اصفهان گفت: بر اثر سقوط در چاه فاضلاب ۵ نفر از کارگران شرکت بازیافت و تولید مواد اولیه پلاستیک، جان خود را از دست دادند.
محمد شریعتی امروز در گفت‌وگو با فارس در اصفهان اظهار کرد: ساعت ۱۳:۱۰ امروز سقوط به داخل چاه فاضلاب به سامانه ۱۲۵ اعلام شد که بی‌درنگ نیروهای آتش‌نشانی شهرک صنعتی و تیم‌های نجات ایستگاه ۱۵، ۵ و ۴ به همراه تجهیزات تخصصی مربوطه و خودروی نجات و خودروی تخصصی مربوط به دستگاه تنفسی به محل حادثه در شهرک صنعتی جی، اعزام شدند.
وی با بیان اینکه محل حادثه یک شرکت بازیافت و تولید مواد اولیه پلاستیکی به وسعت حدود ۵ هزار متر بود، افزود: به گفته افراد حاضر در محل، کارگران در حال تخلیه چاه فاضلاب بودند که پمپ آن دچار گرفتگی می‌شود و پس از اینکه یکی از کارگران برای رفع عیب پمپ و در حین پایین رفتن از چاه دچار گازگرفتگی شده و درون چاه سقوط می‌کند، افراد دیگر بدون علم و تجهیزات کافی یکی پس از دیگری وارد چاه شده و پس از اولین تنفس دچار حادثه و سقوط به انتهای چاه می‌شوند.
سخنگوی سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری اصفهان با بیان اینکه ۴ تن از کارگران تبعه افغانستان و یک نفر دیگر ایرانی بودند، بیان کرد: آتش‌نشانان در لحظه اولیه اقدام به اکسیژن‌دهی به چاه کرده و همزمان ۳ تن از آتش‌نشانان خبره به سرعت با استفاده از تجهیزات ویژه حوادث چاه و همچنین با زدن دستگاه تنفسی، به منظور نجات افراد به داخل چاه فرستاده شدند.
وی با اشاره به وضعیت بسیار خطرناک این حادثه حتی برای آتش‌نشانان به دلیل وجود گازهای بسیار سمی از جمله آمونیاک، سولفید هیدروژن، متان و دی اکسید کربن، خاطرنشان کرد: در طول عملیات بارها برای همکاران ما با وجود استفاده از تجهیزات تخصصی، مشکلات تنفسی پیش آمد و حتی انتشار گازهای سمی به دلیل اکسیژن‌دهی به داخل چاه فعالیت در بالای چاه را نیز دچار مشکل کرده بود.
شریعتی متذکر شد: سرانجام پس از تلاش بی‌وقفه، آتش‌نشانان موفق شدند اجساد را از داخل چاه به بیرون منتقل کنند و با معاینات اولیه عوامل اورژانس حاضر در محل مشخص شد همه افراد در همان لحظات اولیه پس از حادثه جان باخته‌اند.
وی گفت: آتش‌نشانان پس از ایمن‌سازی کامل محل و دادن تذکرات ایمنی لازم به اهالی، به کار خود خاتمه دادند.
سخنگوی سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری اصفهان عنوان کرد: علت بروز این حادثه رعایت نکردن اصول ایمنی و نداشتن علم کافی از گازهای کشنده چاه فاضلاب و همچنین ورود اشخاص بدون هیچگونه اطلاعات و امکانات فنی در داخل چاه فاضلاب و سپس گاز گرفتگی اعلام است.
وی در پایان به تمامی شهروندان توصیه کرد، به هیچ عنوان و تحت هیچ شرایطی عموم افراد به داخل چاه و یا موارد این قبیل خصوصا چاه‌های فاضلاب به دلیل وجود گازهای سمی وارد نشوند و انجام چنین مواردی را به افراد متخصص سپرده و در صورت بروز هر گونه حادثه قبل از هر اقدامی ابتدا و در اسرع وقت با سامانه ۱۲۵ آتش‌نشانی تماس حاصل کنند.
منبع: فارس

نظرات بسته شده است.