ماجرای یک فاکتور عجیب ولی واقعی در فرودگاه صبیحای استانبول / نماینده پیشین هم منوی همبرگر رو کرد

عصر ایران نوشت: انتشار یک فاکتور که در آن نان سیمیت ۱۰ لیری را در فرودگاه صبیحای استانبول ۲۰۰ لیر می فروشند، جنجالی شده است.

ماجرای یک فاکتور عجیب ولی واقعی در فرودگاه صبیحای استانبول / نماینده پیشین هم منوی همبرگر رو کرد

اگر چه قیمت ها در ترکیه با شیب تندی رو به افزایش است ولی در فرودگاه های بین المللی این کشور به ویژه در شهرهای توریستی، این افزایش حالت انفجاری دارد، به گونه ای که صدای مردم و سیاستمداران این کشور نیز بلند شده است.

به گزارش عصر ترکیه ، چند روز قبل، یک فیش خرید از یک کافه در فرودگاه “صبیحا” در بخش آسیایی استانبول انتشار یافت که به زودی تبدیل به سوژه روز مردم و رسانه ها شد.
در این فاکتور، برای دو عدد سیمیت (نان گرد کوچک و کنجدی ترکیه) ، دو عدد بطری آب کوچک و یک استکان چای، رقم عجیب و غریب ۶۳۸ لیر نوشته شده است. (قیمت امروز لیر ۱۸۰۰ تومان است: حدود یک میلیون و ۱۵۰ هزار تومان!)
فاکتور جنجالی
هم اکنون در شهر استانبول که گران ترین شهر ترکیه به شمار می رود، هر عدد سیمیت ۱۰ لیر است، آب بطری کوچک ۵ و چای ۱۵ لیر است. با این حساب، اگر همین خرید در کافه های معمولی شهر استانبول انجام می شد ۴۵ لیر باید پرداخت می شد که بیش از ۱۴ برابر کمتر از قیمت فرودگاه است!
البته در کافه های لوکس و مناطق توریستی، این فاکتور می تواند تا ۱۰۰ لیر هم باشد ولی ۶۳۸ لیر، به معنای واقعی کلمه، نجومی و حیرت آور است که البته در عمل و به طور شبانه روزی در فرودگاه های بین المللی اتفاق می افتد.
دو بطری کوچک آب، یک نان سیمیت و یک چای ؛ این ها را در فرودگاه صبیحای استانبول به قیمت ۶۳۸ لیر می فروشند؛ ۱۴ برابر بیشتر از شهر!
دو بطری کوچک آب
هم اکنون در کافه های دو فرودگاه اصلی استانبول، هر بطری کوچک آب حدود ۸۰ لیر فروخته می شود.
در همین رابطه، گورسل تکین، سیاستمدار و نماینده پیشین پارلمان ترکیه از حزب مخالف CHP با انتشار دو عکس از منوی همبرگر در سال ۲۰۲۱ و اکنون نوشت: قیمت یک همبرگر در فرودگاه در سال ۲۰۲۱ بین ۶۶ تا ۱۱۰ لیر بود ولی اکنون قیمت آن بین ۴۰۵ تا ۶۰۵ لیر است.
وی افزود: قیمت های سال ۲۰۲۱ در آن سال ، دیوانه کننده به نظر می رسید ولی همان قیمت های نجومی، از قیمت های امروز کمتر هستند و این طور که پیش می رود، فردا نیز قیمت های جنون آمیز فعلی، عادی خواهند شد. این برای ترکیه شرم آور است.
این سیاستمدار مخالف اردوغان البته فرصت را مغتنم شمرده و کنایه ای هم به پیروزی او در انتخابات اخیر ریاست جمهوری زده و با اشاره به گرانی ها نوشته است: هر انتخابی نتیجه ای دارد!
مقایسه قیمت ها در سال 2021 و 2023
با توجه به این که مسافران به ویژه هنگام مراجعه به فرودگاه برای سوار شدن به فرودگاه ساعت ها قبل از پرواز به آنجا مراجعه می کنند، توصیه می شود آب معدنی و کمی خوراکی همراه داشته باشند؛ در غیر این صورت ناگزیر هستند در محیط انحصاری فرودگاه، به قیمت های نجومی تن بدهد و سیمیت ۱۰ لیری را ۲۰۰ لیر بخرند!
همچنین به گردشگران پیشنهاد می شود اگر قصد خرید سوغاتی – حتی در حد یک جعبه شکلات – دارند، حتماً از سطح شهر و به ویژه از جاهای غیرتوریستی خرید کنند چرا که قیمت سایر محصولات نیز در فرودگاه ها، بسیار بسیار گران تر از شهر است.

نظرات بسته شده است.