آمریکا درباره ایران: هیچ توافقی در حال مذاکره نیست

وزیر خارجه آمریکا گفت: در نقطه ای که دستیابی به یک توافق ممکن بود، ایران نتوانست یا نخواست اقدامات لازم را انجام دهد. این امر مربوط به چندین ماه گذشته است.

آمریکا درباره ایران: هیچ توافقی در حال مذاکره نیست

بلینکن وزیر خارجه آمریکا روز چهارشنبه به وقت محلی با بیان اینکه در حال حاضر هیچ توافقی درباره برنامه هسته‌ای ایران در حال انجام نیست، تاکید کرد: ما همچنان علاقه مند به یافتن مسیرهای دیپلماتیک (با ایران) هستیم.
به گزارش ایرنا، بلینکن وزیر امور خارجه آمریکا که روز چهارشنبه به وقت محلی در شورای روابط خارجی آمریکا سخن می گفت، درباره ایران افزود: هیچ توافقی در حال مذاکره نیست اگرچه ما همچنان علاقه مند به کشف و یافتن مسیرهای دیپلماتیک هستیم.
وزیر خارجه دولت بایدن در عین حال گفت: در همین حال، ما مشغول تقویت بازدارندگی خود بوده ایم و برای این کار با همکاران خود در منطقه از نزدیک همکاری کرده ایم.

بلینکن همچنین اضافه کرد: من فکر می کنم اگر ایران تصمیم به اقدام بکند یا بهتر بگویم اقدامی انجام ندهد، این امر موجب افزایش تنش ها نه تنها میان ایران و آمریکا بلکه با سایر کشورها خواهد شد. ما باید ببینیم اقدامات ایران چه خواهد بود.

وزیر خارجه آمریکا در پاسخ به سوالی درباره گزارش ها در خصوص محدود کردن برنامه هسته ای ایران در مقابل کاهش تحریم ها گفت: ما از روز اول به دو اصل اعتقاد داشتیم. اول، تعهدی است که جو بایدن رئیس جمهور آمریکا متعهد شده است اجازه ندهد ایران هیچگاه به سلاح هسته ای دست یابد ما همچنین معتقدیم دیپلماسی موثرترین راه برای دستیابی به این نتیجه است.

بلینکن با تکرار ادعاهای قبلی واشنگتن ادامه داد: بنابراین ما این مسیر را دنبال کردیم تا ببینیم می توانیم به پایبندی مشترک به برجام بازگردیم یا خیر. ما تلاش های بسیار خوبی با شرکای خود و همچنین چین و روسیه انجام دادیم. در نقطه ای که دستیابی به یک توافق ممکن بود،ایران نتوانست یا نخواست اقدامات لازم را انجام دهد. این امر مربوط به چندین ماه گذشته است.

نظرات بسته شده است.