قانون جدید ارز مسافرتی به زبان ساده

قانون جدید ارز مسافرتی فقط به کاهش سقف فروش آن مربوط می‌شود و برای دریافت دلار دولتی باید مدارک مورد نیاز صرافی‌ها را تهیه کرد.

, قانون جدید ارز مسافرتی به زبان ساده, رسا نشر - خبر روز

قانون جدید ارز مسافرتی سقف فروش را به یک‌چهارم کاهش داده و سود حاصل از خرید آن حالا حدود دو میلیون تومان است. درحالی که قبلا خرید ارز مسافرتی نسبت به بازار آزاد می‌توانست ۸.۵ میلیون تومان برای متقاضیان کمتر تمام شود.

به گزارش فرارو؛ با اعلام کانون صرافان کشور سقف فروش ارز مسافرتی از دو هزار یورو به ۵۰۰ یورو رسیده است. البته قانون جدید ارز مسافرتی فقط به میزان سقف فروش اشاره دارد و هنوز برای دریافت یورو یا دلار دولتی باید مدارک مورد نیاز صراف‌ها را ارائه کرد.

فراموش نکنیم که سقف ارز مسافرتی به آن‌هایی داده می‌شود که به شکل هوایی و با ویزا راهی خارج کشور می‌شوند وگرنه به آن‌هایی که زمینی، ریلی یا دریایی و بدون ویزا از کشور خارج می‌شوند، نهایتا ۳۰۰ یورو یا ارز معادل آن تعلق می‌گیرد.

شماره یک- قیمت جدید ارز مسافرتی
شرایط جدید ارز مسافرتی سود حاصل از خرید آن را حدود شش میلیون تومان کاهش داده است. سود حاصل از خرید ارز مسافرتی الان نهایتا دو میلیون و ۱۰۰ هزار تومان است و قبل از اعلام شرایط جدید ارز مسافرتی این رقم تقریبا هشت میلیون و ۵۰۰ هزار تومان بود.

پیش از این هر مسافر ایرانی که با داشتن شرایط و مدارک لازم راهی صرافی‌ها می‌شد، می‌توانست تا سقف دو هزار یورو بخرد، اما با اعلام شرایط جدید ارز مسافرتی حالا سقف فروش یک‌چهارم شده و به ۵۰۰ یورو کاهش پیدا کرده است. به‌این ترتیب خرید ۵۰۰ یورو از صرافی‌ها به‌عنوان ارز مسافرتی که الان معادل تقریبا ۵۱۲ دلار است، چیزی حدود ۱۴ میلیون و ۲۳۰ هزار تومان آب می‌خورد.

چون قیمت دلار در صرافی ملی امروز چهارشنبه ۲۷ هزار و ۸۰۰ تومان بود. خرید همین میزان دلار از بازار آزاد ۱۶ میلیون و ۳۳۰ هزار تومان تمام می‌شود و به این ترتیب سود حاصل از خرید سقف ارز مسافرتی الان از صرافی‌ها نسبت به بازار آزاد دو میلیون و ۱۰۰ هزار تومان است. پیش از این وقتی سقف فروش دو هزار یورو – دو هزار و ۴۷ دلار- بود، سود حاصل از خرید ارز مسافرتی معادل حدود هشت میلیون و ۵۰۰ هزار تومان محسابه می‌شد.

شماره دو- کاهش سهمیه ارز مسافرتی
سهمیه ارز مسافرتی حداکثر ۵۰۰ یورو است. جمله‌ای که مشخص می‌کند سهمیه ارز مسافرتی می‌تواند کمتر باشد. سهمیه ارز مسافرتی برای آن‌هایی ۵۰۰ یورو -۵۱۲ دلار- است که با هواپیما و ویزا قصد سفر دارند وگرنه این رقم برای کشور‌های بدون ویزا یا سفر‌های زمینی، ریلی و دریایی، حداکثر ۳۰۰ یورو اعلام شده است.

خرید همین ۳۰۰ یورو از صرافی ملی درحال حاضر هشت میلیون و ۳۴۰ هزار تومان تمام می‌شود و این میزان دلار را در بازار آزاد حدود ۹ میلیون و ۵۷۰ هزار تومان می‌فروشند. یعنی خرید ۳۰۰ یورو – معادل ۳۰۷ دلار- ارز مسافرتی از صرافی، تقریبا یک میلیون و ۲۳۰ هزار تومان نسبت به بازار آزاد صرفه دارد.

شماره سه- شرایط دریافت ارز مسافرتی
قانون جدید ارز مسافرتی فقط به کاهش سقف فروش آن مربوط می‌شود و برای دریافت دلار دولتی باید مدارک مورد نیاز صرافی‌ها را تهیه کرد. سقف فروش ارز مسافرتی از دو هزار یورو به ۵۰۰ یورو تقلیل پیدا کرده و آن‌هایی که قصد خرید ارز مسافرتی دارند باید حداقل ۱۰ مدرک مختلف به صرافی‌ها ارائه کنند تا موفق به دریافت ارز مسافرتی شوند.

مهمترین مدرک بلیط است. علاوه بر آن باید ویزا و پاسپورت هم ارائه کرد. کنار این سه‌تا کپی و اصل کارت ملی، فرم درخواست ارز مسافرتی، واریز مبلغ معادل یورو به اضافه کارمزد به بانک، ارائه رسید واریز مبلغ عوارض خروج از کشور، خط موبایل به اسم شخص متقاضی و کد پستی ۱۰ رقمی و داشتن کارت بانکی دیگر مدارکی است، که به آن‌ها برای دریافت ارز مسافرتی نیاز است.

نظرات بسته شده است.