وزیر بهداشت: افرادی که دز سوم واکسن کرونا را نزنند از خدمات دولتی محروم می‌شوند

تا کنون ۶۴ میلیون و ۵۷۲ هزار و ۱۹۹ نفر دُز اول، ۵۷ میلیون و ۸۹۸ هزار و ۵۸۹ نفر دُز دوم و ۲۷ میلیون و ۶۰۴ هزار و ۶۹۷ نفر، دُز سوم واکسن کرونا را تزریق کرده اند

وزیر بهداشت: افرادی که دز سوم واکسن کرونا را نزنند از خدمات دولتی محروم می‌شوند

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با اشاره به اینکه بیش از ۲ هفته است مرگ تک رقمی کرونا در ایران را شاهد هستیم، گفت: افرادی که تاکنون دز سوم واکسن کرونا را تزریق نکرده باشند به طور یقین محدودیت‌هایی را خواهند داشت چرا که حتی برای اعزام به حج تمتع تزریق سه دز واکسن ضروری است.

به گزارش ایرنا؛ بهرام عین‌اللهی روز جمعه در یک گفت و گویی در پاسخ به این سوال که با وجود اینکه آمار کرونا تا این حد روند کاهشی داشته است اما بحث واکسیناسیون دز سوم به کندی صورت می‌گیرد، اظهار داشت: برنامه ما این است که از مردم بخواهیم که برای تزریق واکسن دز سوم مراجعه کنند و کارهایی دیگر که خود سایت ایران من در وزارت کشور وجود دارد این است که به عنوان مثال افرادی که برای حج تمتع امسال اعزام می‌شوند باید حتما سه دز واکسن را تزریق کرده باشند.

وی خاطرنشان کرد: همچنین یکسری از خدماتی که دولت به افراد ارائه می‌دهد منوط بر این است که افراد سه دز واکسن زده شده باشد و طبیعتا کسانی که سه دز واکسن خود را نزده باشند از این خدمات محروم می‌شود.

وزیر بهداشت تصریح کرد: مردم همچنان باید صدرصد شیوه‌نامه‌های بهداشتی را جدی بگیرند چون آنفلوانزا در برخی از سال‌ها حالت همه‌گیری داشته است اما اکنون آنفلوانزا وجود دارد و مردم این ویروس را می‌گیرند و کرونا هم همین طور خواهد بود و تا سال‌ها کرونا وجود دارد.

وی ادامه داد: امیدواریم کرونا هم از حالت پاندمی یعنی همه‌گیری به حالتی درآید که فقط به صورت محدود افراد مبتلا شوند و بنابراین واکسیناسیون کرونا تا سال‌ها ادامه خواهد یافت ولی در سال‌های آینده به صورت داوطلبی مانند واکسن آنفلوانزا خواهد شد.

بیش از ۲ هفته مرگ تک رقمی در ایران

عین‌اللهی اضافه کرد: با همکاری مردم ایران با واکسیناسیون بسیار خوب و عظیمی که در کشور انجام شد و مردم پروتکل‌های بهداشتی را به خوبی رعایت کردند، توانستیم این موفقیت را در کاهش آمار مرگ و بستری ناشی از کرونا به دست آوریم و تقریبا نزدیک به دو تا سه هفته است آمار مرگ یک رقمی شده است و تعداد مراجعان روز به روز کاهشی شده است.

وی تصریح کرد: خوشبختانه امروز برای بار دوم آمار کرونا در ایران صفر شد و این باعث موفقیت بزرگی برای جمهوری اسلامی است و طبیعی است کرونا هنوز در دنیا پایان نیافته و در برخی از کشورها هنوز آمار قابل توجه و بالایی در این زمینه دارند و این است که ما نباید فکر کنیم که کرونا تمام شده است بلکه باید مراقبت‌های لازم را انجام دهیم و از مکان‌ها با تجمعات زیاد دوری کنیم و واکسیناسیون را افزایش داده و هوشیار باشیم.

وزیر بهداشت ادامه داد: از کادر سلامت که در این مدت ۲ سال و اندی زحمت کشیدند و اینکه تعدادی شهید تقدیم انقلاب کردیم و همچنین از دانشمندان کشور که باعث افتخار شده‌اند، تقدیر و تشکر می‌شود اینکه ۶ مرکز تولید واکسن واکسن‌های بسیار خوب تولید کردند جای قدردانی دارد.

وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اعلام کرد: در شبانه‌روز گذشته ۱۵۳ بیمار کووید ۱۹ در کشور شناسایی شدند و خوشبختانه روز بدون فوتی دوباره تکرار شد و امروز نیز مرگ ناشی از کرونا نداشتیم. مجموع بیماران کووید۱۹ در کشور به هفت میلیون و ۲۳۳ هزار و ۴۷۲ نفر رسید.

براساس این گزارش، در ۲۴ ساعت گذشته، مرگ به دلیل کرونا در کشور ثبت نشد و مجموع جان باختگان این بیماری در عدد ۱۴۱ هزار و ۳۴۳ نفر ثابت ماند. امروز بعد از ۱۲ خردادماه ۱۴۰۱، دومین بار است که ایران در طول پاندمی، روز بدون فوت کرونایی را تجربه می‌کند.

تا کنون ۶۴ میلیون و ۵۷۲ هزار و ۱۹۹ نفر دُز اول، ۵۷ میلیون و ۸۹۸ هزار و ۵۸۹ نفر دُز دوم و ۲۷ میلیون و ۶۰۴ هزار و ۶۹۷ نفر، دُز سوم واکسن کرونا را تزریق کرده اند و مجموع واکسن های تزریق شده در کشور به ۱۵۰ میلیون و ۷۵ هزار و ۴۸۵ دُز رسید.

واکسن نورا رونمایی شد / واکسن ایرانی نوترکیب کرونا

نظرات بسته شده است.