مت گالا چگونه هرسال دنیای مد را زیر و رو می‌ کند؟

مت گالا برای اولین بار در سال ۱۹۴۸، توسط Eleanor Lambert که یک روزنامه‌نگار مشهور مد است، به عنوان وسیله‌ای برای جمع‌آوری کمک‌های مالی برای موسسه‌ی لباس و افتتاحیه‌ی نمایشگاه سالانه‌ی آن، برگزار شد.

مت گالا چگونه هرسال دنیای مد را زیر و رو می‌ کند؟

اگر شما هم دنبال کننده‌ی اخبار مد یا حتی اخبار سلبریتی‌ها باشید، به احتمال زیاد نام مراسم Met Gala به گوشتان خورده است. مراسمی که ما امروزه با نام Met Gala می‌شناسیم، یکی از بزرگ‌ترین رویدادهای مد و فشن برای افراد معروف است. اگر شما هم دوست دارید که با این مراسم آشنا شوید و بدانید تاریخچه، قوانین و هر اتفاقی که در آن می‌افتد به چه صورت است، در ادامه‌ی این مقاله با مجله‌ی دیجی استایل همراه شوید.

مت گلا چگونه هرسال دنیای مد را زیر و رو می‌کند؟

تاریخچه‌ی مراسم مت گالا

مت گالا برای اولین بار در سال ۱۹۴۸، توسط Eleanor Lambert که یک روزنامه‌نگار مشهور مد است، به عنوان وسیله‌ای برای جمع‌آوری کمک‌های مالی برای موسسه‌ی لباس و افتتاحیه‌ی نمایشگاه سالانه‌ی آن، برگزار شد. همچنین النور لمبرت برای تاسیس شورای طراحان مد آمریکا در سال ۱۹۶۲ هم شناخته می‌شود.

این موسسه‌ی لباس که توسط Irene Lewisohn و Aline Bernstein ساخته شده بود، در ابتدا موزه‌ی هنر لباس نامیده می‌شد؛ اما در سال ۱۹۴۶ با موزه‌ی هنر متروپولیتن ادغام شد.

اولین مت گالا به صورت یک مراسم شام در ماه دسامبر بود که هر بلیت آن فقط ۵۰ دلار بود. از زمان آغاز آن تا سال ۱۹۷۱، این مراسم همانند امروزه در موزه‌ی Met برگزار نمی‌شد؛ بلکه در مکان‌هایی مانند پارک مرکزی (Central Park)، اتاق رنگین‌کمان (The Rainbow Room) و هتل Waldorf Astoria در نیویورک برگزار می‌شد.

هدف اولیه‌ی مت گالا چه بود؟

مراسم مت گالا در ابتدا برای جمع‌آوری کمک‌های مالی برای موسسه‌ی لباس و نمایشگاه سالانه‌اش برگزار شد؛ اما امروزه این مراسم، یکی از بزرگ‌ترین خیریه‌ها در نیویورک شناخته می‌شود. به گفته‌ی مجله‌ی Forbes، مراسم مت گالا بیش از ۱۷۵ میلیون دلار برای موسسه‌ی لباس جمع‌آوری کرده است. این مراسم هر سال موفق به جذب سرمایه‌های زیادی می‌شود؛ برای مثال طبق گزارشات، این مراسم در سال ۲۰۱۹ رکورد ۱۵ میلیون دلاری را شکسته است.

مت گلا چگونه هرسال دنیای مد را زیر و رو می‌کند؟

چگونه مت گالا به یک رویداد اجتماعی‌تر تبدیل شد؟

در طی سال‌ها، با تغییرات فرهنگی که در زمینه‌ی مد و فشن به وجود آمد، حال و هوای مراسم مت گالا نیز تغییر کرد. در دورانی که Diana Vreeland سردبیر Vogue بود، مراسم مت گالا شروع به انتخاب یک تِم مخصوص برای مراسم‌هایش کرد که تا امروزه باقی مانده است. Vreeland با ایجاد برخی تغییرات در این مراسم، آن را از یک خیریه‌ی معمولی تبدیل به یک مراسم یا مهمانی باشکوه کرد.

همچنین در دهه‌ی ۲۰۱۰، با اضافه شدن افرادی از جمله لیدی گاگا، ریانا، خواهران حدید، خانواده‌ی کارداشیان-جنر و… این مراسم تبدیل به مراسمی پر از افراد مشهور شد که دنبال‌کنندگان بیشتری را با خود به همراه داشت.

چگونه لباس‌های مت گالا در طول سال‌ها عجیب‌تر شدند؟

در دوره‌ای که Vreeland مدیریت را بر عهده داشت، با انتخاب تم‌های خاص، این مراسم بیشتر با فرهنگ عام مردم مرتبط شد؛ به همین دلیل تبدیل به یکی از رویدادهایی شد که تبلیغات و پوشش مطبوعاتی بسیار زیادی پیدا کرد. اولین تم مراسم مت گالا «دنیای بالنسیاگا» در سال ۱۹۷۳ بود. زمانی که در سال ۲۰۰۴، تم «روابط خطرناک؛ مد و مبلمان در قرن ۱۸» انتخاب شد، مراسم مت گالا تبدیل به رویدادی با لباس‌های پیچیده شد.

در طول سال‌ها، این مراسم به طراحی برندهای خاصی مانند پرادا، کریستین دیور، ورساچه، شنل، الکساندر مک‌کویین و… اختصاص یافته است.

در سال ۱۹۹۵، «آنا وینتور» ریاست ووگ (Vogue) را بر عهده گرفت که او هم تغییرات کوچکی در این مراسم ایجاد کرد. او روز این مراسم را از دسامبر، به اولین دوشنبه در ماه می هر سال انتقال داد. همچنین لیست مهمانان تحت نظارت وینتور می‌باشد که این لیست به ۶۰۰ الی ۷۰۰ نفر در سال محدود می‌شود. در گذشته این مراسم یک ساعت مهمانی به همراه شام بود؛ اما در سال‌های اخیر این موضوع بیشتر به یک مراسم جشن و پیش غذا تبدیل شده است.

مت گلا چگونه هرسال دنیای مد را زیر و رو می‌کند؟

قیمت بلیت برای شرکت در این مراسم چگونه تغییر کرد؟

طبق گزارشات، از دهه‌ی ۱۹۷۰ تا ۱۹۸۰، قیمت بلیت کمتر از ۱۰۰۰ دلار بود؛ اما تا سال ۱۹۹۸ این قیمت به ۲۰۰۰ دلار و سه سال بعد به ۳۵۰۰ دلار افزایش پیدا کرد.

با گذشت زمان، قیمت بلیت این مراسم به طرز چشم‌گیری افزایش پیدا کرد؛ به طوری که در سال ۲۰۲۲ قیمت آن به ۳۵ هزار دلار تخمین زده شده است.

البته باید بدانید که شما نمی‌توانید این بلیت‌ها را بخرید مگر اینکه یک فرد مشهور، بازیگر، موزیسین، خواننده، مدل یا ادیتور Vogue باشید؛ اگر فکر می‌کنید می‌توانید به راحتی دسته چک خود را در بیاورید و بلیت این مراسم را بخرید، سخت در اشتباهید؛ زیرا فقط کسانی می‌توانند در این مراسم شرکت کنند که مهر رسمی «آنا وینتور» را داشته باشند.

چه اتفاقی در مت گالا می‌افتد؟

به طور خلاصه اگر بخواهیم بگوییم، جواب این سوال، یک راز است! به همین دلیل است که مهمانان مجاز به استفاده از تلفن همراه نیستند. این مراسم معمولا یک مجری یا میزبان برجسته و مشهور دارد (میزبان مراسم سال ۲۰۲۲، Blake Lively، Ryan Reynolds، Regina King و Lin-manuel Miranda بودند). همچنین مهمانان قبل از نشستن بر روی صندلی‌هایشان، از نمایشگاه موزه بازدید خواهند کرد.

قوانین مراسم مت گالا

درست مانند هر مراسم خاص و منحصر‌به‌فرد، مت گالا هم لیستی از قوانین و دستورالعمل‌ها دارد. از مهمانان انتظار می‌رود که اگر می‌خواهند همیشه در لیست مهمانان باقی بمانند، از این دستورالعمل‌ها پیروی کنند. در ادامه ۶ مورد از این قوانین جالب را به شما معرفی خواهیم کرد.

۱. نه به گوشی و سلفی

شاید عکس و سلفی گرفتن در مراسم‌ها، یکی از سرگرمی‌های اصلی هر کسی باشد. همچنین زرق‌و‌برق این مراسم باعث می‌شود که مت گالا یکی از بهترین سوژه‌ها برای عکاسی باشد؛ اما این در حالی است که خود مهمانان اجازه‌ی عکاسی در این مراسم را ندارند. در سال ۲۰۱۵، گزارش شد که استفاده از گوشی در مراسم مت گالا ممنوع است تا افراد بتوانند کل شب را با یکدیگر گفت‌وگو کنند و خوش بگذرانند.

در دعوت نامه‌هایی که برای مهمانان فرستاده می‌شود، نوشته شده است که «استفاده از تلفن همراه برای عکاسی و رسانه‌های اجتماعی در داخل مراسم مجاز نخواهد بود.» البته این قانون چند بار شکسته شده است؛ مثل سلفی بزرگ کایلی جنر در آینه‌ی دست‌شویی موزه در سال ۲۰۱۷.

۲. محدودیت سنی

در سال ۲۰۱۸، مشخص شد که مت گالا یک محدودیت سنی جدیدی را برای مراسم تعیین کرده است؛ طبق این قانون، هیچ فردی زیر سن ۱۸ سال، اجازه‌ی ورود به مراسم را ندارد.

در حالی که در ابتدا تصور می‌شد این قانون به دلیل تِم سال ۲۰۱۸ یعنی «بدن‌های بهشتی؛ فشن و رویای کاتولیک» باشد، یکی از سخنگوهای این مراسم، این حرف را تایید کرد و گفت «این تصمیم به این دلیل گرفته شده است که همچین رویداد و مراسمی با این موضوع مناسب افراد زیر ۱۸ سال نیست.» به دلیل همین قانون، Maddie Ziegler، مدل و رقاص ۱۶ ساله نتوانست در این مراسم شرکت کند.

۳. یک نه بزرگ به سیگار!

در سال ۲۰۱۷، عکسی از افراد مشهوری از جمله بلا حدید، داکوتا جانسون و مارک جیکوبز منتشر شد که در حال سیگار کشیدن بودند. در همان سال گزارش شد که اعضای هیئت مدیره و اهداکنندگان به دلیل این موضوع بسیار ناراحت هستند و این کار را یک بی‌احترامی به مجموعه‌ی هنری می‌دانند. به دنبال این داستان، در سال ۲۰۱۸، سیگار کشیدن در موزه و در مراسم ممنوع شد.

مت گلا چگونه هرسال دنیای مد را زیر و رو می‌کند؟

۴. بوی بد ممنوع است

پس از فرش قرمز مت گالا، مهمانان در یک مراسم شام رسمی پذیرایی می‌شوند. به گفته‌ی مجله‌ی نیویورک پست، برخی از مواد غذایی به درخواست آنا وینتور، کاملا از منوی غذا حذف می‌شوند. یکی از کارمندان سابق ووگ (Vogue) به این نشریه گفته بود که سبزی جعفری در غذاها وجود ندارد تا از گیر کردن آن در دندان جلوگیری شود. علاوه بر آن، از استفاده از هرگونه سیر و پیاز در غذاها خودداری می‌شود تا از بوی بد دهان جلوگیری شود. بنابراین سرو غذاهای ایتالیایی مانند بروشتا در این مراسم امکان‌پذیر نیست!

۵. ترتیبات دقیق برای نشستن

جزئیات، اهمیت بسیار زیادی در مراسم مت گالا دارند. یکی از این جزئیات که تفکر زیادی روی آن انجام می‌گیرد، نحوه‌ی نشستن و ترتیب صندلی مهمانان است. آنا وینتور در مورد محل نشستن مهمان‌ها در شب مراسم، قوانین منحصر‌به‌فردی دارد و چیدمان صندلی‌ها از ماه دسامبر شروع می‌شود. وینتور علاقه دارد که این مراسم یک رویداد اجتماعی باشد و همه بتوانند افراد جدیدی را ملاقات و با آن‌ها صحبت کنند؛ به همین دلیل کیم کارداشیان و پیت دیویدسون در مراسم امسال نمی‌توانستند که کنار هم بنشینند. همچنین به دنبال این قانون، کسانی که در مت گالای قبلی کنار هم نشستند، در مراسم بعدی کنار هم قرار نمی‌گیرند.

۶. قانون لباس

زمانی که دعوت‌نامه‌های مراسم در بهار برای مهمانان ارسال می‌شود، یک نکته‌ی حیاتی وجود دارد؛ و آن هم کد لباس یا همان تِم مراسم است. تم لباس در واقع شناخته شده‌ترین قانون مت گالا است و از مهمانان انتظار می‌رود تا لباس‌ها و ظاهرشان را طبق تم انتخاب کنند.

همه چیز درباره‌ی استایل آوانگارد؛ خلاقیت، ساختارشکنی و پویایی
انواع تم مت گالا در سال‌های اخیر

شاید برایتان سوال شده باشد که تم‌های مراسم به چه صورت انتخاب می‌شوند. اگر سروصدایی درباره‌ی اتفاق خاصی در سال به پا شده باشد یا هر تفکر خلاقانه‌ای که شاید از نظر مردم غیرممکن به نظر برسد، موضوع هیجان‌انگیزی برای تم مراسم خواهد بود. معمولا موضوعی انتخاب می‌شود که نشان‌دهنده‌ی تغییرات فرهنگی باشد یا در آن زمان در حال وقوع باشد. همچنین موضوعاتی که در حال و گذشته و در دنیای مد در حال تکرار باشند، گزینه‌های جالبی برای تم مراسم خواهند بود. زمانی که موضوعات انتخاب می‌شوند، به هیئت مدیره و رئیس موزه برای تایید ارائه می‌شوند. این فرآیند حدود یک سال قبل از مراسم انجام می‌شود تا بتوانند تمام کارهای لازم را انجام دهند.

سال ۲۰۱۰: زن آمریکایی؛ شکل دادن به یک هویت ملی
سال ۲۰۱۱: الکساندر مک‌کویین؛ زیبایی کنترل نشده
سال ۲۰۱۲: اسکاپورلی و پرادا؛ گفت‌وگوی ناممکن
سال ۲۰۱۳: پانک؛ آشوب در مد لباس
سال ۲۰۱۴: چارلز جیمز؛ فراتر از مد
سال ۲۰۱۵: چین؛ برخلاف انتظار
سال ۲۰۱۶: Manus x Machina؛ مد در عصر فناوری
سال ۲۰۱۷: Rei Kawakubo و Comme des Garçons؛ هنر میانه
سال ۲۰۱۸: بدن‌های بهشتی؛ مد و رویای کاتولیک
سال ۲۰۱۹: کمپ؛ نکاتی درباره‌ی مد
سال ۲۰۲۱: در آمریکا؛ فرهنگ نامه‌ی مد و فشن
سال ۲۰۲۲: گلچین مد؛ عصر طلایی مد در آمریکا

کلام آخر

در این مقاله شما را با کلیت مراسم مت گالا و قوانین به خصوص آن آشنا کردیم. اگر از علاقه‌مندان به مد و فشن باشید، قطعا این مراسم یکی از سرگرمی‌های مورد علاقه‌ی شما خواهد بود تا با لباس‌های جالب و منحصر به فردی که هر برند طراحی و خلق می‌کند آشنا شوید. آیا شما مراسم سال ۲۰۲۲ را دنبال کردید؟ به نظر شما کدام لباس‌ها درخشان‌تر بودند و چه کسی بیشتر از بقیه تم مراسم را دنبال کرده بود؟

منبع: دیجی استایل

نظرات بسته شده است.