برنامه عصر جدید و آقای علیخانی ! میشه لطفا بسه …؟

از احسان علیخانی باید پرسید چرا او احساس می‌کند که برخی اتفاقات را فقط او متوجه شده است و تا او توضیح ندهد دیگران درک نمی‌کنند؟

برنامه عصر جدید و آقای علیخانی ! میشه لطفا بسه ...؟

عصر ایران ؛ نهال موسوی – مرحله نیمه نهایی فصل سوم برنامه عصر جدید ۲ شب در هفته  از تلویزیون در حال پخش است و هنوز همان مشکل اصلی ۲ فصل گذشته را دارد : اطناب کلام و زیاد حرف زدن احسان علیخانی.

اساسا این شکل برنامه سازی ادامه دهنده برنامه‌های استعداد یابی موسوم به Got Talent است که معروفترین آنها America’s Got Talent از سال ۲۰۰۶ از شبکه ان بی سی آمریکا در حال پخش است.

شکل برنامه‌های استعداد یابی در تمام دنیا کماکان ثابت است و تقریبا به همین شکل است که معمولا ۴ داور نشسته و شرکت کنندگان را مورد قضاوت قرار می دهند. اما این موقعیتی که احسان علیخانی برای خود در برنامه عصر جدید قائل شده است را واقعا در هیچ جای دنیا نمی‌توان پیدا کرد.

علیخانی با میز و صندلی مخصوص خود (تقریبا هم اندازه میز ۴ داور)، همچون پدرخوانده آن گوشه نشسته است و اوست که هم داوران را کنترل می کند و هم شرکت کندگان و هم حاضران تماشاچی و …!

احسان علیخانی عصر جدید
در نمونه های خارجی هربار یکی از داورها از شرکت کننده می پرسد تو از کجا آمده‌ای و … ادامه برنامه. ولی این حضور علیخانی آن هم در این شمایل واقعا بی دلیل است و اگر از کل برنامه تمام قسمت‌های علیخانی حذف شود هم خللی پیش نخواهد آمد.

حال برای آن که یک نقشی هم به خودش داده باشد شروع هر اجرا یک دکمه را می زند و آخر اجرا هم مثلا تا قبل از دکمه پایان زدن علیخانی باید داوران رایشان را بدهند! نقش این اندازه گیری زمان را با یک زمان سنج ساده هم می توانستند انجام دهند که مثلا بعد از اتمام اجرا داوران ۱۰ ثانیه وقت دارند تا رای ضربدری سفید یا قرمز خود را اعلام کنند.

نکته دیگر حرف زدن و توجه گرفتن بیش از حد در طول برنامه است. مثلا در برنامه قبلی که پخش شد یک گروه نوجوان در حال اجرای برنامه‌ای بودند که بسیار به تمرکز نیاز داشت، علیخانی با صندلی‌اش مشکل پیدا کرده بود و مدام از اینکه صندلی او چرا اینجوری شده حرف زد تا جایی که بعدتر حتی داوران هم به این کار او اعتراض کردند.

این پرسش را از از احسان علیخانی باید پرسید چرا او احساس می‌کند که برخی اتفاقات را فقط او متوجه شده است و تا او توضیح ندهد دیگران درک نمی‌کنند؟! آقای علیخانی مخاطبان برنامه‌ات بسیار باهوش تر از آن هستند که شما مدام برای آنها حرفی بزنی، توضیحی بدهی و … فقط کافی است از چند نفرشان در همان سالن بپرسی چه فیلم‌های جدید، سریال ها و برنامه های جهانی را به مدد اینترنت در یک ماه اخیر دیده اند؟

حرف زدن طولانی با شرکت کننده‌ها و توضیح و تفسیرهای غیر لازم، مدام پرسیدن از اینکه از وقتی در عصر جدید دیده شدی چه اتفاقی در زندگیت رخ داد؟ چی شد و … و تا این حد گل درشت کردن تاثیر برنامه عصر جدید در زندگی افراد شرکت کننده واقعا باز به گونه‌ای دست کم گرفتن مخاطب است.

چرا همه چیز اینقدر طولانی است؟ هم بخش های اجرا شرکت کننده‌ها، حتی حرف زدن آنها و داورها، هم حرفهای خود علیخانی و سوال و جواب‌ها و … درست است که ریش و قیچی دست خودتان است اما دیگر نه تا این حد بالا بلند، تکراری، خسته کننده و …

در برنامه شب گذشته شرکت کننده آکروبات کار (احمد رضا گلکار) مدام بر این قضیه تاکید داشتن که الان حدود ساعت ۴ و پنجاه دقیقه صبح است که این اجرا ضبط می‌شود و اجرای احمدرضا باعث شد تا خواب از سرمان بپرد و … واقعا فکر کرده‌اید اگر ضبط برنامه تا ساعت ۵ صبح طول بکشد فضیلتی است؟ خیر برعکس این یک ضعف بزرگ برای گروه برنامه ساز است. مخصوصا برای برنامه‌هایی که خطرناک هستند و شرکت کننده باید تمرکز و هوشیاری کافی را داشته باشد این قضیه بسیار مهم و جدی است.

قطعا ضبط برنامه‌ای چون عصر جدید با این حجم از شرکت کننده و تنوع آیتم‌هایی که برای هر شرکت کننده تدارک دیده شده است کار سختی است و اضافه کنید به این اتفاق تعداد تماشاگران داخل سالن و … اما امنیت جانی بالاتر از همه این موارد است و نباید یک درصد در این مورد ریسک کرد!

شاید اگر در جای دیگری از این جهان چنین حرفی زده می‌شد به سرعت از طرف مدعی العموم یا نهادها و سازمان‌های حافظ جان انسانها چنین برنامه‌ای تعطیل می‌شد تا زمانبندی درست و منطقی پیدا کند، یا حداقل شرکت بیمه کننده افراد حاضر در برنامه نسبت به این قضیه اعتراض می کرد! اما در اینجا با افتخار اعلام می شود الان ساعت ۵ صبح است و این شرکت کننده که چنین حرکت‌های خطرناکی انجام داد در چنین ساعتی اجرا داشته است!

گلکار در عصر جدید

دوباره می پرسم در چارچوب این برنامه نقش خود احسان علیخانی چیست؟ غیر از اینکه چون او تهیه کننده و برنامه ساز عصر جدید است از این موقعیت ویژه برای خودش استفاده می‌کند. فرض را بر این بگذارید به هر دلیلی قرار شود که احسان علیخانی فقط تهیه کننده برنامه باشد و چهره خودش نباید دیده شود آیا شخص دیگری را می‌گذارد به جای خودش بنشیند و همین شکل برنامه را پیش ببرد؟

طبیعتا چون برنامه عصر جدید زمان زیادی از بهترین ساعات پر بیننده ترین شبکه سیما را به خود اختصاص می‌دهد و آمار و ارقام هزینه ساخت آن بسیار فراتر از یک برنامه معمولی تلویزیون است، اتفاقا باید بر آن نظارت کیفی بیشتری داشت، والا خدای ناکرده هیچ مشکل شخصی یا شغلی با احسان علیخانی وجود ندارد و همین الان در شبکه خانگی هم برنامه جوکر را دارد که از نظر بنده بسیار خوش ساخت و موجه است.

یک نکته مثبت هم ذکر کنم، همچنان برخی از کسانی که در فصل های قبلی در عصر جدید درخشیدند الان به عنوان مربی یا راهنما در کنار شرکت کننده‌های جدید هستند و این واقعا اتفاق فرخنده ای است.
آقای علیخانی لطفا به نقدها توجه کنید ، نمونه‌های خارجی را دوباره ببینید و خود قضاوت کنید سرعت، ریتم، روند اتفاقات و زمان صحبت کردن داورها در آنها چه اندازه مفیدتر است. آن نقش و جایگاه بالادستی هم که به خودتان داده‌اید واقعا هیچ منطق و ضرورتی برای حضورش نیست.

نظرات بسته شده است.