قربان‌زاده: درآمد بلاگر وسایل آرایشی بیشتر از درآمد اسپانسری باشگاهی با ۳۰ میلیون هوادار است/ اگر واگذاری سرخابی‌ها انجام نشود، استعفا می‌دهم

رئیس کل سازمان خصوصی‌سازی و مدیرعامل شرکت فرابورس گفت: باعث خفت است که درآمد یک بلاگر وسایل آرایشی در فضای مجازی بیشتر از اسپانسری باشگاهی با ۳۰، ۴۰ میلیون هوادار است.

حسین قربان‌زاده در نشست با مصطفی آجورلو مدیرعامل و پیشکسوتان استقلال اظهار داشت: تمام تلاشم این است که در این دقایق کوتاه نکاتی را کاملاً صادقانه و از روی دردمندی عرض کنم تا در مسیر آغاز شده به مسیر مطلوب برسیم. آقای آجورلو، ان‌شاء‌الله پانزدهم اسفند دربی بی‌بازنده داریم. در روز میلاد امام حسین (ع) با اتفاقی که می‌افتد استقلال و پرسپولیس منتفع می‌شوند و واگذاری آنها آغاز خواهد شد.

استقلال و پرسپولیس حیات خلوت هیئت دولت در سال‌های گذشته بودند!
وی افزود: مردم هنوز نسبت به اتفاقاتی که قرار است این روزها بیفتد، واکنشی ندارند، چون فقط وعده شنیده‌اند. از سال ۱۳۷۶ به صورت جدی بحث واگذاری مطرح شد و از سال ۱۳۸۸ این دو باشگاه در لیست واگذاری هیئت دولت رفتند. من که سلول‌هایم درگیر اجرای این کار است، قاطعانه عرض می‌کنم پانزدهم اسفند ماه بحث واگذاری آغاز می‌شود. بدون تعارف باید بگویم متأسفانه این دو باشگاه حیات خلوت هیئت دولت در سال‌های گذشته بودند. دولت‌ها و وزرای ورزش و جوانان به همراه هیئت مدیره روی باشگاه‌های استقلال و پرسپولیس اتوریته داشتند و به دنبال مقاصدشان بودند.

برخی شاخک‌ها نسبت به واگذاری استقلال و پرسپولیس حساس شده‌اند
رئیس کل سازمان خصوصی‌سازی خاطرنشان کرد: برای اولین بار در تاریخ، صورت‌های مالی حسابرسی شده سرخابی‌ها منتشر شد. در آنجا مشخص شد که چه بر سر این دو باشگاه آمده است. هیچ قرارداد اسپانسری دیده نمی‌شود که شکایت نشده باشد. مدیرعاملی آمده و با اسپانسری قرارداد بسته و سپس مدیرعامل بعدی با شکایت آن اسپانسر روبه‌رو شده است. این چرخه ادامه داشته است، با وجود اینکه همه با چشم می‌دیدند، این مسیر اشتباه طی شده است، اما این بار این تو بمیری، با آن تو بمیری فرق دارد. در بدهی‌های استقلال، یک میلیون و ۳۵۹ هزار یورو به استراماچونی، ۵۸۷ هزار دلار به میلیچ، ۱۱۳ هزار دلار به پادوانی و یک بازیکن خارجی دیگر وجود دارد. شاید مدیری بگوید به دلیل فشار هوادار مجبور شده است بازیکنی را جذب کند. در بحث واگذاری دیگر یک هیئت ناظر وجود ندارد و ناظرش هوادار خواهد شد. با این شرایط، یک مدیر عمراً قراردادی ببندد که نتواند به اطلاع مردم برساند. آغاز این درمان از هفته پیش بود، هر چند برخی شاخک‌ها نسبت به این قضیه حساس شده‌اند. به چه علت فردی که ۲۰ سال پیش در خارج از کشور تراکنش مالی برقرار کرده، صورت مالی آن ثبت نشده است؟ ثبت وقایع مالی اولین شرط حکمرانی شرکت‌هاست. شفافیت در ثبت صورت‌ها، انضباطی مالی می‌آورد.

درآمد بلاگر وسایل آرایشی بیشتر از درآمد اسپانسری باشگاهی با ۳۰ میلیون هوادار است
قربان‌زاده تصریح کرد: می‌دانم با ۱۰ درصد، مالکیت و مدیریت باشگاه منتقل نمی‌شود، اما اگر به مردم بدهید دیگر رهای‌تان نمی‌کنند. شرکتی که هوادار دارد، باید پول بیاورد. باعث خفت است که بلاگر وسایل آرایشی در فضای مجازی درآمد استوری‌اش از درآمد اسپانسری باشگاهی با ۳۰، ۴۰ میلیون هوادار بیشتر است! این را باید به کجا گفت؟ به جبلی رئیس سازمان صداوسیما گفتم این سازمان کاسه گدایی به باشگاه‌های استقلال و پرسپولیس داده است، چون حق‌شان را نمی‌دهند. وقتی حق باشگاه داده نشود، باید صد جا بروند تا حمایت‌شان کنند. باشگاهی که هوادار دارد، نیاز به حمایت ندارد، بلکه نیاز به احقاق حق دارد. گرفتن حق پخش تلویزیون در این ۱۰ درصد می‌آید و آن وقت است که با این ۱۰ درصد پاشنه در صداوسیما را در می‌آورند.

راهی که برای واگذاری شروع شده، بی‌بازگشت است
«راهی که برای واگذاری شروع شده، بی‌بازگشت است». وی با بیان این جمله ادامه داد: من شرمنده آقایان دولتشاهی، سمیعی، آجورلو و دیگر دوستان هستم که چقدر در سازمان خصوصی‌سازی مزاحم‌شان شدم تا این راه به ۱۵ اسفند ختم شود. در وزارت اقتصاد و دارایی به شدت پیگیر واگذاری بودم. من از ریش گرو گذاشتن به تهدیدی رسیدم که اعلام کردم در صورتی که این اتفاق نیفتد، استعفا می‌دهم.

گفتند ارزش استقلال و پرسپولیس برابر نباشد بیچاره می‌شوید!
رئیس کل سازمان خصوصی‌سازی یادآور شد: در بحث ارزش‌گذاری باشگاه استقلال که این روزها قصه‌ای شده است، باید بگویم ارزش استقلال بیشتر از اینهاست، ولی مقتضیات من را درک کنید. قانون می‌گوید شرکتی که در بورس نرفته است، باید توسط کارشناس رسمی دادگستری قیمت‌گذاری شود. هیئتی از متخصصان تشکیل شد که بدون ملاحظه‌کاری در مورد برند دو باشگاه تشکیل جلسه دادند. چطور می‌شود باشگاهی را با ۳۰، ۴۰ میلیون هوادار به نسبت درآمد سالیان گذشته‌اش یک عدد تعیین کنید؟ شاید مدیری در گذشته بی‌عرضه بوده که نتوانسته درآمدزایی کند. با چه فرمول و عددی رقم تعیین شده است؟ توضیحاتی چند ساعته از برند رئال مادرید تا پارامترهای داخلی را بررسی کردند و در نهایت گفتند هیچ راهی نداریم تا اینکه نسبتی بین درآمد و برند را تعیین کنیم. بحث تعداد قهرمانی‌ها در رقم تأثیری ندارد. نسبت درآمد سال گذشته به ضریب رشد در پنج سال با نرخ ۲۵ درصد کم و تبدیل به یک رقم پایه شد. روزی که قرار به ارزش‌گذاری شد، اولین توصیه‌شان این بود که رقم را مساوی کنید، وگرنه بیچاره می‌شوید. شخص وزیر اقتصاد و دارایی و وزیر ورزش و جوانان در هیئت واگذاری حضور داشتند. کارشناس رسمی دادگستری هم حضور داشت. ما به وزیر ورزش و اقتصاد و دارایی گفتیم کیلویی عدد نگویید. اینجا کارشناس حضور دارد تا عدد و رقم را با منطق بگوید.

زمین فوتبال برای استقلال و پرسپولیس یک معدن است به شرطی که حق‌شان را بدهیم
قربان‌زاده تصریح کرد: صورت‌های مالی در روند ارزش‌گذاری تغییر نمی‌کند، مگر کاری که آجورلو کرد. ایشان گفت ملکی را که دولت با استقلال مشارکت دارد، تفکیک فیزیکی می‌گیرد و طبق مصوبه هیئت دولت ۱۶ هزار متر به ۲۰ هزار متر کمپ مرحوم ناصر حجازی اضافه می‌شود. اتفاقی که قرار است بیفتد جشن ملی است و تنها کسانی که ریگی در کفش‌شان باشد، مخالفت می‌کنند. مسیری انتخاب شده که یک ریال دولت برندارد. زمین فوتبال برای استقلال و پرسپولیس یک معدن است به شرطی که حق‌شان را بدهیم. امیدوارم در این مسیر سنگ‌اندازی نکنند. در سال جدید هم نماد در بورس باز می‌شود تا سهم دولت به زیر ۵۰ درصد برسد.

منبع: تسنیم
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

For security, use of CloudFlare's Turnstile service is required which is subject to the CloudFlare Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.