بعضی از ترکیبات، خواص و کاربردهای شگفت انگیزی دارند که اگر از آن‌ها مطلع باشیم می‌توانیم با صرف هزینه کمتر، بسیاری از مشکلات کوچک را حل کنیم.

, کاربردهای جالب جوش شیرین؛ از رفع بوی بد تا سفید کردن دندان‌ها, رسا نشر - خبر روز

جوش شیرین یکی از همین ترکیبات بسیار مفید و کاربردی است.
جوش شیرین یا سدیم بی‌کربنات کاربردهای زیادی دارد و اخیرا محققان دریافته‌اند که جوش شیرین می‌تواند به سلامت کلیه‌ها هم کمک کند. در واقع بیمارانی که از بیماری مزمن کلیوی رنج می‌برند از قرص‌های روزانه جوش شیرین استفاده می‌کنند و این کار باعث می‌شود عملکرد آن به سطح طبیعی برسد. در اینجا به برخی از کاربردهای دیگر جوش شیرین می‌پردازیم.

صاف کردن پوست
خمیرمایه‌ای ساخته شده از جوش شیرین و آب می‌تواند بهترین دوست شما باشد،​ می توان از آن برای صاف کردن لکه‌های خورشیدی پوست و یا کهیرها استفاده کرد و یا برای تسکین گزیدگی ناشی از نیش حشرات هم آن روی پوست مالید.

حفظ خاک
شما می‌توانید مقداری جوش شیرین را به خاک باغچه بیافزایید تا میزان اسیدی بودن آن متعادل شود. از طرفی می‌توانید مقداری از آن را به آب گیاهانی بیافزایید که دوستدارِ محیط اسیدی نیستند.

از بین بردن بوی بد
ترکیبات آلکالین موجود در جوش شیرین آن را به ترکیبی فوق العاده و منحصر به فرد در تجزیه ذرات بدبو تبدیل می‌کند. می‌توانید جوش شیرین را در سبد رخت چرک‌ها و کفش‌های بدبو بریزید. قوطی‌ای درباز و حاوی جوش شیرین را در یخچال بگذارید تا بوی بد یخچال را از بین ببرد.

استفاده از جوش شیرین برای ضدعفونی میوه‌ها و سبزیجات
اگر می‌خواهید خیالتان راحت شود، از جوش شیرین استفاده کنید. اگر شستن میوه و سبزی با آب سرد به نظرتان کافی نیست، جوش شیرین به شما کمک زیادی می‌کند. مطالعات اخیر نشان می‌دهند که خیساندن میوه و سبزی در جوش شیرین موثرترین روش برای از بین بردن بقایای سموم دفع آفات از میوه‌هایی مانند سیب است.

شامپوی روشن کننده
موهای ما برای اینکه از انباشت محصولات آرایشی مختلف خلاص شوند همیشه در حال التماسند! مقدار کمی جوش شیرین به شامپویتان اضافه کنید و مانند همیشه از آن استفاده کنید. با اینکار توده‌های انباشت شده روی موهایتان تمیز می‌شود.

تنظیم عملکرد معده
جوش شیرین برای از بین بردن ترش کردن معده خواص فراوانی دارد؛ وقتی دچار این حالت شدید، یک قاشق جوش شیرین را با یک لیوان آب مخلوط و میل کنید تا وضعیت معده‌تان خوب شود. می‌توانید برای کاهش اسیدی بودن غذاهایی که گوجه فرنگی دارند مقداری از این محلول را به سس یا سوپتان اضافه کنید.

سفید کننده‌ دندان
یک قاشق غذاخوری جوش شیرین را با ۵ قطره پراکسید هیدروژن و چند قطره آب مخلوط کنید. برای سفید کردن دندان‌هایتان، جوش شیرین و پراکسیدهیدروژن را در ظرف کوچکی باهم ترکیب کنید تا خمیر غلیظی بدست بیاید. آنگاه فقط اگر نیاز بود به آن آب اضافه کنید. خمیر بدست آمده را توسط یک مسواک، با رعایت تساوی به دندان‌هایتان بمالید، و اجازه دهید تا ۵ دقیقه بر روی دندان‌هایتان باقی بماند.

آنگاه با خمیردندان معمولی تان دندان‌هایتان را بشویید و سپس آبکشی کنید. برای نتایج پایدار، می‌توانید یکبار در هفته این فرآیند را تکرار کنید.