غلامحسین امیرخانی: مأموریت هنر ترسیم اعتدال است

رئیس انجمن خوشنویسان ایران گفت: مأموریت هنر این است که انسان را به بیداری و هوشیاری برساند و معنای اعتدال را ترسیم کند که این امر در خوشنویسی نمود بیشتری دارد و باید به نقطه اعتدال برسیم تا کار به خوبی دیده شود.

, غلامحسین امیرخانی: مأموریت هنر ترسیم اعتدال است, رسا نشر - خبر روز

غلامحسن امیرخانی در ششمین دوسالانه ملی خوشنویسی ایران که امروز ۲۶ مهر ماه در عمارت چهل‌ستون قزوین برگزار شد، تصریح کرد: هنر جنبه عاطفی و انسانی دارد که دل و چشم ما را روشن می‌کند، هنر باید در همه جای دنیا مراقبت شود و ما امانت‌داران آن هستیم.

وی افزود: برگزاری دوسالانه خوشنویسی شوق و ارادت و دوام و همت و غیرت نیاز داشت، امروز شاهد برگزاری ششمین دوره این دوسالانه هستیم و متوجه می‌شویم که خوشنویسی جایگاه خودش را پیدا کرده است، هر هنری در دوره تاریخی خود باید مورد تجلیل قرار بگیرد، در گذشته که امکانات رسانه‌ای نبود مردم توقع کمتری داشتند اما در شرایط فعلی جایگاه هنر و فرهنگ و ساختن دنیایی مناسب انسان، اهمیت والایی پیدا کرده است.

رئیس انجمن خوشنویسان ایران اظهار کرد: انسان زمانی پیشرفت می‌کند که احساس کند در جایگاه واقعی خودش قرار گرفته است؛ خوشنویسی میراث گرانقدری است که از نیاکان به ما ارث رسیده است، خوشنویسی هندسه آسمانی متصل به اصل معنا است، من در ۶۵ سال زندگی ۵۰ استاد خوشنویسی داشتم که باید قدردان آن‌ها باشم، هنر این سعادت را دارد که انسان از جانب اثر هنری پیام تاریخ را به گوش مردم برساند.

وی تأکید کرد: هنر می‌تواند در قالب تابلو، عکس و صوت و آواز تاریخ را به نمایش بگذارد، هنر شاخ و برگ پهناوری دارد که باید با توجه به سلیقه و طبع مردم از این ظرفیت استفاده کرد، مأموریت هنر این است که انسان را به بیداری و هوشیاری برساند و معنای اعتدال را ترسیم کند که این امر در خوشنویسی نمود بیشتری دارد چرا که یک هزارم عدم اعتدال در کلمات قابل درک است و سر سوزن عیبی قابل فهم است باید به نقطه اعتدال برسیم تا کار به خوبی دیده شود.

امیرخانی اظهار کرد: اعتدال گم شده این دوران است، اعتدال جوهر فرهنگ آیینی ماست اگر ما خودمان را به مذهب شیعه مزین کردیم حاصل سفارش چندین هزار کتاب و نکته شامل عدالت، عفت، شجاعت و حکمت است که به کلمه اعتدال منتهی می‌شود، صاحبنظران باید این موارد را مورد توجه قرار دهند.

وی بیان کرد: برقراری عدالت و اعتدال کار یک نفر نیست و ملت باید در کنار هم قرار بگیرند تا اعتدال حاکم شود، زمانی خوشنویسی می‌تواند دلنشین باشد که اعتدال داشته باشد، امانت بزرگی به گردن ماست و ما صاحب کشوری پر از تاریخ و فرهنگ هستیم که باید این امر را معنایابی و به درستی به دنیای امروز معرفی کنیم و در این میان اهالی هنر باید پیشقدم شوند.

 

منبع: ایسنا

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.