موفقیت دارویی که میزان بستری کرونایی ها را تا ۵۰ درصد کاهش می دهد

به گفته مدیر شرکت داروسازی مِرک، قرص تولید این شرکت در آزمایش‌های بالینی توانسته میزان موارد بستری در افرادی را که به ویروس کرونا مبتلا هستند تا ۵۰ درصد کاهش دهد.

موفقیت دارویی که میزان بستری کرونایی ها را تا 50 درصد کاهش می دهد

شرکت مرک با انتشار گزارش جدیدی از نتایج تحقیقات خود تاکید کرده این نتیجه برای کسانی که به بیماری کرونا مبتلا شده‌اند صدق می کند. این مطالعه روی بیش از ۷۵۰ فرد بزرگسال مبتلا به کووید ۱۹ با علائم خفیف و یا متوسط، صورت گرفته و نتایج امیدوار کننده‌ای به دست آمده است. آنها اعلام کردند برای دریافت مجوزهای لازم از FDA در ایالات متحده آمریکا برای تولید این دارو اقدام خواهد کرد.

در این طرح، نیمی از بیماران در یک دوره پنج روزه داروی خوراکی تولید شرکت مِرک به نام مولنوپیراویر را دریافت کردند و به نیم دیگر بیماران دارونما داده شد. پس از پایان این دوره، ۱۴ % از کسانی که دارونما دریافت کرده بودند در بیمارستان بستری شدند، این در حالی است که در میان کسانی که داروی مولنوپیراویر مصرف کرده بودند تنها هفت  درصد بستری مشاهده شد. شرکت مِرک همچنین اعلام کرده هیچ یک از افرادی که داروی این شرکت را مصرف کرده‌اند جان خود را از دست نداده‌اند! . این در حالیست که در گروه دیگر، هشت مرگ ثبت شده است.

یک گروه مستقل از پزشکان متخصص که این مراحل آزمایشی را زیر نظر داشتند پس از مشاهده این نتایج قوی، توصیه کردند فاز آزمایشی پایان داده شود، چرا که نتایج بسیار قابل توجهی حاصل شده است. این رویه‌ای معمول است و زمانی که نتایج اولیه نشان دهد یک دارو به شکل واضحی موثر واقع شده، شرکت‌ها از انجام آزمایش‌های بیشتر خودداری می‌کنند و سریعا برای دریافت مجوز از مراکز مربوطه درخواست اجازه تولید می‌کنند.

بیمارانی که در این طرح مورد آزمایش قرار گرفته‌اند در مدت ۵ روز ۸ قرص دریافت کرده‌اند. مرک می‌گوید در میان کسانی که مولنوپیراویر دریافت کرده‌اند عوارض‌هایی مشاهده شده است. این شرکت جزئیات بیشتری در این رابطه منتشر نکرده است.

دکتر دین لی، نایب رئیس آزمایشگاه‌های تحقیقاتی مرک به خبرگزاری آسوشیتدپرس می‌گوید: «این دارو از آنچه فکر می‌کردیم موفق‌تر و اثرگذارتر عمل کرده است. وقتی شما پس از مصرف یک دارو شاهد کاهش ۵۰ درصدی میزان بستری شدن و مرگ و میر هستید، این یعنی یک اثر بالینی قابل توجه به ثبت رسیده است.»

ایالات متحده در حال حاضر یک داروی ضد ویروسی به نام رمدسیویر را تایید کرده که به صورت وریدی برای کسانی که به صورت شدید با بیماری کرونا درگیر هستند، تزریق می‌شود. در صورتی که قرص تولیدی شرکت مرک بتواند مجوزهای لازم را کسب نماید، تحولی چشمگیر در مسیر مقابله و کنترل همه‌گیری کرونا حاصل شده است.

نتایج مطالعات قبلی نشان داده که این دارو برای کسانی که قبلا با نوع شدید بیماری کووید درگیر بوده و بستری شده‌اند، مناسب نیست.

بسیاری از کارشناسان عفونی و بهداشتی از جمله آنتونی فائوچی، متخصص ارشد بیماری‌های عفونی ایالات متحده، مدت‌هاست که خواهان تولید داروی مناسبی هستند که بیماران بتوانند در هنگام ظاهر شدن علائم بیماری کووید-۱۹ مصرف کنند؛ همانطور که داروی استاندارد آنفلوانزا تامیفلو به مبارزه با بیماری آنفلوانزا کمک می‌کند. چنین داروهایی به عنوان کلید کنترل امواج عفونی در آینده و کاهش تاثیر همه‌گیری شناخته می‌شود.

آنطور که نتایج تحقیقات مِرک نشان می‌دهد، قرص مِرک با ایجاد اختلال توانایی ویروس کرونا در کپی کردن کد ژنتیکی و قدرت تولید مثل را از این ویروس سلب می‌نماید. دولت آمریکا متعهد شده ۱.۷ میلیون از این دارو را در صورتی که از سوی FDA مجاز اعلام شود، خریداری کند. شرکت مِرک اعلام کرده می‌تواند ده میلیون عدد از این قرص را تا پایان سال جاری میلادی تولید کند. این شرکت هنوز قیمت مشخصی برای این قرص در نظر گرفته نشده است.

این تنها قرصی نیست که برای مقابله با بیماری کووید-۱۹ در دست بررسی است. شرکت‌های دیگری از جمله فایزِر داروهای مشابهی را مطالعه می‌کنند که بتواند بر کرونا غلبه کند. فایزر اعلام کرده در هفته‌ها و شاید هم ماه‌های آتی می‌تواند نتایج مربوط به داروهای در حال بررسی خود را منتشر کند.

پیش از آنکه مرحله آزمایش بالینی داروی شرکت مِرک به صورت زودهنگام به پایان برسد، این شرکت از بیش از ۱۵۰۰ بیمار در سراسر جهان برای حضور در این مرحله ثبت نام کرده بود. نتایج گزارش شده در روز جمعه شامل بیمارانی بود که در مناطقی مختلفی از جهان از جمله آمریکای لاتین، اروپا، آفریقا و ایالات متحده آمریکا در این طرح حضور داشتند.

 

منبع: یورو نیوز

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

For security, use of CloudFlare's Turnstile service is required which is subject to the CloudFlare Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.