چند درصد از مبتلایان به قارچ سیاه از دنیا می‌روند؟

یک متخصص عفونی گفت: اینکه چند درصد از این بیماران از دنیا می‌روند، به مسائلی از جمله اینکه این عفونت کدام قسمت از بدن را درگیر کرده و چه زمانی متوجه ابتلا به این بیماری شویم و زود بتوانیم آن را جراحی کنیم، بستگی دارد.

, چند درصد از مبتلایان به قارچ سیاه از دنیا می‌روند؟, رسا نشر - خبر روز

شروین شکوهی در پاسخ به این سوال که چند درصد از مبتلایان به قارچ سیاه از دنیا می‌روند؟، گفت: اینکه چند درصد از این بیماران از دنیا می‌روند، به مسائل مختلفی از جمله اینکه این عفونت کدام قسمت از بدن را درگیر کند و چه زمانی متوجه ابتلا به این بیماری شویم، بستگی دارد؛ متاسفانه اگر این عفونت سبب درگیری مغز شود، احتمال مرگ افزایش پیدا می‌کند و چنانچه هنوز این عضو را درگیر نکرده باشد، احتمال فوت کمتر است. به طور کلی درصد مرگ‌ومیر در این بیماری کم نیست، اما اگر این عفونت در مراحل اولیه تشخیص داده شود و جراحی مناسبی صورت گیرد، احتمال بهبودی بیمار وجود دارد.

وی در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه چگونه می‌توان این بیماری را در مراحل اولیه شناسایی کرد؟، توضیح داد: افرادی که دچار بیماری‌های زمینه‌ای هستند، برای مدت طولانی از دارو‌های کاهنده سیستم ایمنی استفاده می‌کنند، دارای عضو پیوندی اند، مبتلا به سرطان هستند و بر اثر ابتلا به کووید بستری شده و کورتون و یا دارو‌های دیگر را دریافت کرده اند، اگر دچار علائمی نظیر گرفتگی بینی، ترشح از یک طرف یا دو طرف بینی، تغییر رنگ دور چشم و تغییر رنگ کام شدند، باید به این عفونت ویروسی شک کنیم.

این متخصص بیماری‌های عفونی ضمن اشاره به اینکه این بیماری شایع نیست و در گذشته هم بین افراد مبتلا به دیابت وجود داشته و در حال حاضر کمی بیش از گذشته مشاهده شده است، افزود: با توجه به اینکه موارد ابتلا به کووید افزایش یافته و در بسیاری از بیماران طول مدت درمان طولانی و غیر علمی است و در سن بالا به بیمار کورتون داده می‌شود، بیش از قبل از شاهد بروز این نوع بیماری هستیم، ولی آنکه فکر کنیم ابتلا به آن بسیار شایع است، اینگونه نیست.

رییس بخش عفونی بیمارستان لقمان حکیم در پاسخ به این سوال که آیا استفاده از ماسک می‌تواند از بروز قارچ سیاه پیشگیری کند؟، ادامه داد: تخم این قارچ روی گیاه، در هوا و بر روی اجسام مختلف وجود دارد و استفاده از ماسک نمی‌تواند از آن جلوگیری کند و فردی که در بیمارستان بستری است، امکان استفاده از ماسک را ندارد و ممکن است، گلی را بو کرده باشد و قارچ در بینی او باقی مانده باشد و هنگامی که سیستم ایمنیش ضعیف شود برای او بیماری زایی کند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. پذیرفتن ادامه