«درخت گردو» رکورد «دینامیت» را می‌شکند؟

 

مهسا بهادری: در هفته گذشته فیلم سینمایی «گیسوم» با کارگردانی نوید به‌تویی و «درخت گردو» با کارگردانی محمدحسین مهدویان به صورت رسمی اکران خود را آغاز کردند. این فیلم‌ها در مدت زمان محدودی که روی پرده رفتند، فروش نسبتا خوبی را تجربه کردند و باید دید این شرایط برای آن‌ها ادامه دار است یا خیر.

دلیل افت فروش «دینامیت» نامعلوم است

فیلم سینمایی «دینامیت» با کارگردانی سید مسعود اطیابی، دو ماه است که در سینماها اکران می‌شود این فیلم در هفته گذشته فروش ۶۰۰ میلیون تومانی را برای خود رقم زد و نسبت به دو هفته قبل تنها ۲۵ میلیون تومان افزایش فروش داشت. این فیلم با بازی پژمان جمشیدی، نازنین بیاتی، احمد مهرانفر و زیبا کرمعلی که در شصت روز گذشته صدر نشین گیشه بوده، تا کنون رقم نه میلیارد و ۸۵۰ میلیون تومان را برای گیشه خود به ثبت رسانده است.

این میزان از فروش در شرایط کرونایی نسبتا مطلوب به نظر می‌رسد اما، این فیلم در روزهای ابتدایی اکران تقریبا هفته‌ای یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان فروش داشت اما حالا این میزان با افت چشمگیری مواجه شده و فروش فیلم نسبت به هفته‌های ابتدایی به یک سوم رسیده است.

تازه‌های اکران/ نتیجه رقابت مهدویان با اطیابی چیست؟

پس از «دینامیت» جایگاه دوم جدول فروش، به فیلم سینمایی «درخت گردو» پنجمین فیلم محمدحسین مهدویان می‌رسد. این فیلم که پنج روز است روی پرده سینما رفته، در سی و هشتمین جشنواره فیلم فجر، سیمرغ بلورین بهترین کارگردانی و بهترین بازیگر مرد با بازی پیمان معادی را کسب کرد.

فیلم سینمایی «درخت گردو» با بازی پیمان معادی، مینو شریفی، مهران مدیری و مینا ساداتی، اولین‌بار در آبان ۱۳۹۹ و در ۲۸ سانس، به صورت ویژه برای مردم کردستان به نمایش در آمد و فروش یازده میلیون تومانی را برای خود ثبت کرد. پس از آن نیز اعلام شد این فیلم از نهم تیر و همزمان با اکران «دینامیت» روی پرده سینما می‌رود، اما این کار انجام نشد و در نهایت «درخت گردو» پس از دو ماه، از هشتم شهریور روی پرده سینما رفت.

این فیلم که داستان بمباران شیمیایی سردشت را به تصویر می‌کشد، در مدت پنج روز توانست فروش دویست میلیون تومانی را برای خود ثبت کند که فروش خوبی است. البته «دینامیت» در پنج روز ابتدایی، ۷۱۲ میلیون تومان را برای گیشه خود ثبت کرد که باتوجه به ارقام، به نظر می‌رسد «درخت گردو» تا کنون توانسته یک سوم «دینامیت» مخاطب جذب کند.

علاوه بر «درخت گردو»، در هفته گذشته و از دهم شهریور، فیلم سینمایی «گیسوم» با کارگردانی نوید به‌تویی، تهیه کنندگی سعید سعدی و بازی پگاه آهنگرانی، رضا داوودنژاد، مارال بنی‌آدم، حسین صوفیان، شبنم گودرزی و شاهرخ فروتنیان روی پرده سینما رفت. این فیلم در این مدت توانست با ۳۰۰ مخاطب، فروش هشت میلیون تومانی را تجربه کند.

«گیسوم» که در سی و هشتمین جشنواره جهانی فیلم فجر توانست به بخش سینمای سعادت راه پیدا کند، روایتگر داستان زنی جوان است که پس از مرگ مادرش متوجه می‌شود، پدرش زنده است. او به دلیل کنجکاوی مجبور می‌شود، از فرانسه به ایران بیاید تا پس از ۳۰ سال او را پیدا کند. او به همراه همسرش و گروهی از دوستان قدیمی برای یافتن پدرش به شمال ایران سفر می‌کند. اما به تدریج، در طول این سفر، همسر این زن جوان و دوستانش می‌فهمند که او رازهای نگفته بسیاری دارد.

حدود دو هفته پیش، شورای صنفی نمایش برای بهبود وضعیت فروش فیلم‌ها اعلام کرده بود که قصد دارد، «درخت گردو»، «گیسوم»، «موچه خوار» و «کله پوک» را اکران کند. مرتضی شایسته، دبیر شورای صنفی نمایش، هفته گذشته اعلام کرد دو فیلم سینمایی «مورچه‌خوار» و «کله پوک» باید ۱۰ قرارداد از سینماهای تهران را به شورای صنفی نمایش ارائه دهند و اجازه اکران بگیرند.

«درخت گردو» رکورد «دینامیت» را می‌شکند؟

«هفته‌ای یکبار آدم باش» پس از پنج ماه در لیست پرفروش‌ها

فیلم سینمایی «هفته‌ای یکبار آدم باش» با کارگردانی شهرام شاه‌حسینی و بازی پژمان جمشیدی و پژمان بازغی از ۲۷ اسفند ۱۳۹۹ روی پرده سینما رفته، در هفته گذشته با ۱۵ میلیون جایگاه سوم گیشه را به خود اختصاص داد. این فیلم پس از پنج ماه اکران در سینماها، با ۶۵ هزار مخاطب، مبلغ یک میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومان را به دست آورد.

در هفته‌ای که گذشت، فیلم سینمایی «مدیترانه» با کارگردانی هادی حاجتمند، با اختلاف دو میلیون تومانی نسبت به «هفته‌ای یکبار آدم باش» و با فروش ۱۳ میلیون تومانی در جایگاه چهارم جدول فروش قرار گرفت. این فیلم با بازی پوریا پورسرخ و مهرآوه شریفی‌نیا پیش از اکران «درخت گردو» با فروش ۱۸ میلیون تومانی در جایگاه دوم قرار داشت. «مدیترانه» که اکران را از چهار مرداد آغاز کرده، تا کنون ۱۰۰میلیون تومان را در گیشه خود به ثبت رسانده است.

فیلم‌هایی که زیر ده میلیون تومان فروش داشتند

فیلم سینمایی «سیاه باز» با کارگردانی حمید همتی و با شعار تبلیغاتی اولین فیلم سینمایی درباره بیت کوین، تا کنون که یک ماه و دو هفته از اکران آن می‌گذارد ۶۹ میلیون تومان را از آن خود کرده است. این فیلم با بازی شاهد احمدلو، المیرا دهقانی، آتیلا پسیانی و افسانه بایگان، در هفته گذشته موفق شد هفت میلیون تومان را در گیشه خود ثبت کند.

در جایگاه بعدی هم فیلم «قصه عشق پدرم» با کارگردانی محمدرضا ورزی قرار دارد. این فیلم که اکران خود را از ابتدای تیر آغاز کرده است، در یک هفته گذشته مبلغ سه میلیون تومان و در مجموع ۳۰ میلیون تومان را در گیشه به نام خود ثبت کرده است مرحوم چنگیز جلیلوند، مهرآوه شریفی‌نیا و مصطفی زمانی از بازیگران این فیلم ملودرام هستند.

«درخت گردو» رکورد «دینامیت» را می‌شکند؟

«آیدین» با ۵ میلیون صدر نشین هنر و تجربه

در هفته دوم شهریور، سینمای هنر و تجربه، فروش بهتری را تجربه کرد. «بوتاکس» از صدرجدول فروش کنار گذاشته شد و مستند«آیدین» با پنج میلیون و ۲۰۰ هزار تومان، صدر نشین شد. «آیدین» مستندی از اشکان مهیار است که زندگی آیدین نیکخواه بهرامی، بسکتبالیست تیم ملی را که در سال ۱۳۸۶ بر اثر سانحه رانندگی درگذشت، به تصویر می‌کشد. این مستند در هفت روز گذشته افزایش فروش دو میلیون تومانی را تجربه کرد و در مجموع نیز فروش هفت میلیون تومانی را برای خود ثبت کرده است.

«آیدین» در سیزده روز توانست رقم هفت میلیون و دویست هزار تومان را برای خود ثبت کند و در هفت روز گذشته هم افزایش فروش را تجریه کند. اما فیلم «بوتاکس» ساخته کاوه مظاهری با فروش دو میلیون ۵۰۰ هزار تومانی کار خود را پایان داد. فیلم «بوتاکس» با بازی سوسن پرور و مهدخت مولایی اولین‌بار در سی و هشتمین جشنواره جهانی فیلم فجر به نمایش در آمد و اکران عمومی خود را در ششم مرداد آغاز کرد. این فیلم جایزه بهترین فیلم جشنواره جهانی فیلم فجر را به خود اختصاص داده و با وجود قاچاق شدن، تا کنون ۲۵ میلیون تومان را برای گیشه خود ثبت کرده است.

فیلم‌های هنر و تجربه و فروش زیر یک میلیون تومان

فیلم سینمایی «آبجی» با کارگردانی مرجان اشرفی‌زاده و بازی گلاب آدینه، پانته‌آ پناهی‌ها، علیرضا استادی، معصومه قاسمی‌پور، حمیدرضا آذرنگ، شیرین یزدان‌بخش و بابک حمیدیان، در هفته گذشته با فروش ۵۰۰ هزار تومانی جایگاه سوم جدول فروش را به خود اختصاص داد. طلا و عطی (آبجی)، مادر و دختری هستند که سالیان سال در کنار یکدیگر زندگی می‌کنند؛ اما این وضعیت پایدار نیست و روزهای جدایی از راه می‌رسند. این جدایی در حالی اتفاق می‌افتد که آبجی به دلیل شرایط ویژه‌ای که دارد بسیار وابسته به مادر است و طلا در زمان باقی مانده به دنبال امنیتی برای آینده دخترش است. فیلم سینمایی «آبجی» که از اواسط خرداد اکران خود را آغاز کرده، با هزار و ۲۹۰ مخاطب فروش ۲۹ میلیون تومانی را برای خود رقم زده است.

فیلم سینمایی «پسر» با کارگردانی نوشین معراجی کار خود را از ابتدای تیر آغاز کرده و تا کنون نه میلیون تومان فروخته است. از این مبلغ ۳۴۰ هزارتومان سهم هفته اخیر است. این فیلم با بازی سهیل قنادان، ناهید حدادی، مجتبی فالحی و اتابک نادری روایت زندگی پسری ۴۰ ساله و گریزان از تنهایی است که سعی دارد خود را تکیه‌گاه مادر نشان دهد اما با فوت مادرش اوضاع وخیم‌تر می‌شود چون او توانایی برقراری ارتباط درست با دیگران را ندارد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.