سلبریتیِ متعهد یعنی «آنجلینا جولی»، تمام!

آنجلینا جولی که تا کنون در هیچ شبکه اجتماعی فضای مجازی عضویت رسمی نداشت برای حمایت از مردم افغانستان به اینستاگرام پیوست.

سلبریتیِ متعهد یعنی «آنجلینا جولی»، تمام!

آنجلینا جولی رکورد رسیدن به یک میلیون دنبال‌کننده که پیش از این در اختیار جنیفر آنیستون بود را در این حضور غافلگیرکننده شکست و در یک ساعت نخست بیش از یک میلیون و ۷۰۰ هزار دنبال کننده پیدا کرد. تا کنون به بیش از ۵ میلیون نفر رسیده است.
این اخبار یک سلبریتی و سوپر استار جهانی است که از روز گذشته درباره او منتشر شده است، سلبریتی که در این برهه از زمان و تاریخ احساس مسئولیت کرده و هر آنچه از نظر خودش درست و مقدور است را انجام می‌دهد.
جولی علاوه بر کارهای سینمایی‌اش، به خاطر تلاش‌های بشردوستانه‌اش معروف است. او فعالیت‌های مختلفی از جمله حفاظت، آموزش و حقوق زنان را ترویج می‌کند و به عنوان فرستاده ویژه کمیساریای عالی سازمان ملل متحد برای پناهندگان (UNHCR) همواره مشغول حمایت از پناهندگان در سراسر جهان بوده است.
او اولین مطلب خود در اینستاگرام را به نامه ای از یک دختر نوجوان افغان اختصاص داد که در آن ترس هایش از حقوق زنان در پی تحولات اخیر در این کشور صحبت کرده است. جولی در زیر این نامه نوشت: «این نامه ای است که از یک دختر نوجوان در افغانستان دریافت کردم. در حال حاضر ، مردم افغانستان توانایی برقراری ارتباط در رسانه های اجتماعی و ابراز آزادی خود را از دست داده‌اند. بنابراین به اینستاگرام آمده ام تا داستان آنها و صدای کسانی را که در سراسر جهان برای حقوق اولیه انسانی خود مبارزه می کنند به اشتراک بگذارم».
در نامه منتشر شده، دختر نوجوان ذکر کرده است: « پیش از ورود طالبان او می‌توانسته به محل کار و مدرسه برود و حقوقی داشته است. او ادامه داد: اما اکنون همه ما از آنها میترسیم و فکر میکنیم همه رویاهایمان از دست رفته است. برخی میگویند که طالبان عوض شده است اما من اینطور فکر نمیکنم چون آنها گذشته بسیار بدی دارند. فکر میکنم مدرسه من بسته شود و نگرانم که ما بیست سال به عقب بازگردیم و ما دوباره هیچ حق و حقوقی نداشته باشیم… ما دوباره آزادی‌هایمان را از دست داده و بار دیگر زندانی میشویم.»
جولی در بخش دیگری از مطلبش در واکنش به قدرت رسیدن دوباره طالبان و در حمایت از مردم افغانستان نوشته است: «بعد از صرف این همه پول و زمان، ریخته شدن خون و از دست رفتن زندگی‌ها، اکنون به این نقطه رسیده‌ایم و درک این ناکامی تقریبا غیرممکن است. همچنین طرز برخورد با پناهجویان افغان که جزو توانمندترین مردمان جهان هستند، ناراحت کننده است. میدانم که اگر آنها ابزار و احترام داشتند، چقدر میتوانستند برای خودشان کار انجام دهند. من با زنان و دختران فراوانی ملاقات کردم که نه تنها آموزش میخواستند، بلکه برای آن می‌جنگیدند.»
در دو دهه گذشته آنجلینا جولی تقریبا در تمام نقاط دنیا از جمله افغانستان و سوریه با پناهندگان دیدار کرده است و علاوه بر کمک های نقدی، او دست این پناهجویان را در دست گرفته، با آن ها صحبت کرده و داستان این افراد رنج دیده را برای هرکس که میل شنیدن داشته باشد، تعریف کرده است.
البته جولی همواره هم متفاوت بوده است مثلا در تمام دنیا بازیگران و سلبریتی‌ها تولیدات آرایشی بهداشتی با اسم و برند خود دارند تفاوت جولی با بقیه در اینجا بود که وقتی او محصولات خودش را با نام استایل جولی (Style Of Jolie) راه اندازی کرد، خیلی زود اعلام کرد تمامی سود این محصولات صرف اعمال خیریه خواهد شد.
زمانی که تقریبا تمام دنیا دربرابر اتفاقاتی که در میانمار برای اقلیت روهینگایی می افتاد، سکوت کرده بود آنجلینا جولی به بنگلادش سفر کرد تا از نزدیک با این مسئله آشنا شود. جولی در این سفر از محل اسکان بزرگترین جمعیت پناهنده دنیا در سال ۲۰۱۹ دیدن کرد وجهان را بخاطر عدم انجام فعالیت های ضروری برای جلوگیری از شروع این وضعیت، محکوم کرد. جولی در این سخنرانی افزود: «وحشتناک ترین جنبه آواره شدن مسلمانان روهینگایی اینجاست که این اوضاع کاملا قابل پیش بینی و پیش گیری بود.»
جهان امروز که در محاصره کرونا، رکود اقتصادی، انواع و اقسام اخبار ناامید کننده و … قرار گرفته است را فقط با انسانیت و اقدامات انسانی می توان قابل تحمل تر کرد و این فعالیتهای آنجلینا جولی از این زمره است.
تعهد اجتماعی مهمترین تعهد انسان در زندگی جمعی است. هر شخصی که تعهد اجتماعی دارد و در برابر جهان و اتفاقات آن خود را به کری ، کوری و لالی نمی‌زند قطعا جایگاه اجتماعی‌اش هم بالاتر است.
در کشور خودمان هم هنرمندان و ورزشکارانی از این دست وجود دارد، هدیه تهرانی، پرویز پرستویی، رسول خادم، سجاد گنج زاده، محسن چاوشی و … چه نکوست که هر کسی که به هر دلیلی موقعیتی پیدا کرده است یا معروف و محبوب شده است، از این پتانسیل خود برای بهتر کردن جهان استفاده کند.
این جهان را انسانهای نیکوکار زیباتر می‌کنند.
 

منبع: عصرایران

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.