عربستان-ایتالیا؛ میزبانان مشترک جام جهانی ۲۰۳۰!

عربستان به دنبال میزبانی مشترک با ایتالیا در جام جهانی ۲۰۳۰ است.

عربستان سعودی برای میزبانی جام جهانی ۲۰۳۰ خیز برداشته و قصد دارد این میزبانی را به طور مشترک با ایتالیا به دست بیاورد. دو کشوری که بیش از ۲۰۰۰ مایل با یکدیگر فاصله دارند.

تلاش ها برای گرفتن میزبانی جام جهانی ۲۰۳۰ از مدتی پیش شروع شده و برای مثال اخیرا بوریس جانسون نخست وزیر انگلیس خبر از احتمال میزبانی مشترک انگلیس و ایرلند برای این رقابت ها داد. اسپانیا و پرتغال نیز چنین ایده ای را در نظر دارند و میزبانی مشترک را تقاضا کرده اند.

جام جهانی ۲۰۳۰ احتمالا با ۴۸ تیم برگزار خواهد شد و شاهد انجام ۸۰ مسابقه خواهیم بود و به همین دلیل فیفا ایده میزبانی مشترک دو کشور را بیشتر مورد توجه قرار خواهد داد.

طبق گزارش منتشر شده در نشریه اتلتیک، عربستان سعودی در حال همکاری با شرکت مشاوره جهانی “Boston Consultancy Group” مستقر در ایالات متحده برای پیدا کردن کشوری برای میزبانی مشترک است و فعلا ایتالیا بیشترین شانس را دارد.

همچنین عربستان میزبانی مشترک با دو کشور عرب زبان شمال آفریقا و خاورمیانه ای مصر و مراکش را نیز در نظر دارد ولی مشکل اینجاست که این دو کشور از لحاظ بودجه و نیز زیرساخت، کمبودهایی جدی دارند.

عربستان چند سالی است که در ورزش شروع به سرمایه گذاری های جدی کرده است و به خصوص پس از رسیدن میزبانی جام جهانی ۲۰۲۲ به کشور همسایه قطر، حالا به طور جدی کسب میزبانی بزرگترین تورنمنت فوتبالی جهان را هدف گذاری کرده است.

عربستان در سال های اخیر میزبانی چند رویداد ورزشی معتبر را برعهده داشته است. دسامبر ۲۰۱۹ دیدار بوکس سنگین وزن جهان بین آنتونی جاشوا و اندی روئیز در این کشور برگزار شد. رالی داکار و نز میزبانی گرندپریکس فرمول یک( برای نخستین بار) از دیگر رویدادهای مهم برگزار شده در عربستان بوده اند.

در یکی دو سال گذشته بحث خرید مالکیت باشگاه نیوکاسل توسط محمد بن سلمان نیز در میان بوده که به سرانجام نرسیده است.

ارتباط ایتالیا و عربستان در زمینه ورزشی هم در چند سال اخیر رشد داشته و برای مثال تاکنون دو دیدار سوپرکاپ ایتالیا در عربستان برگزار شده و سومی را نیز سال آینده شاهد خواهیم بود. ایتالیا اخیرا توانست فاتح یورو ۲۰۲۰ شده و بار دیگر بر قله فوتبال اروپا قرار بگیرد.

عربستان اما برای کسب میزبانی جام جهانی با موانعی جدی نیز روبرو است. مشکلات مربوط به حقوق بشر که باعث شد تا بن سلمان نتواند مالکیت نیوکاسل را برعهده بگیرد، جنگ یمن و نیز ترور جمال خاشقچی در سفارت عربستان در ترکیه، از دیگر معضلات عربستان در راه میزبانی جام جهانی هستند.

با توجه به این موارد، انگلیس امیدوار است که طرح میزبانی مشترک با ایرلند بتواند از شانس بیشتری برای میزبانی جام جهانی ۲۰۳۰ برخوردار باشد.

در همین رابطه یکی از منابع دولتی انگلیس به تلگراف گفت:« این یک پیشنهاد کاملا مناسب است. همه ما دور هم جمع می شویم و یک تورنمنت خارق العاده را برای کل دنیا برگزار می کنیم.

من فکر می کنم این قدرت همکاری ما را نشان می دهد. این فرصتی خارق العاده برای همه ماست که دور هم جمع شده و یک تورنمنت کانل و خوب را  برگزار کنیم.»

انگلیس اخیرا میزبان دور نیمه نهایی و فینال یورو ۲۰۲۰ بود که با حواشی زیادی نیز همراه شد. هجوم هولیگان ها برای ورود به ورزشگاه ومبلی بدون در اختیار داشتن بلیت و کتک زدن هواداران ایتالیا در پایان بازی، باعث شده تا اتحادیه فوتبال انگلیس، ضمن جریمه خاطیان، به فکر وضع قوانینی جدید برای کنترل بیشتر آشوب گری باشد.

این نگرانی اکنون وجود دارد که چنین اتفاقات تلخی، می توانند مانعی برای میزبانی بریتانیا تلقی شوند یا خیر؟

 

منبع: ورزش سه

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.