فوربس: شمار میلیونر‌های ایران ۲۰ درصد بیشتر شد

در همین زمینه
مجله فوربس در گزارشی اعلام کرد: با وجود تحریم‌ها و کرونا، شمار میلیونرهای ایران ۲۰درصد بیشتر شده اما مردم فقیرتر شده‌اند.

نشریه آمریکایی فوربس شمار میلیونرها در ایران علی رغم اینکه این کشور از تحریم‌های آمریکا و کرونا رنج می برد، رشدی انفجاری داشته.
در سال ۲۰۲۰میلادی، تعداد افراد با ارزش ثروت خالص بالا در ایران ۲۱.۶درصد رشد کرده در‌حالی‌که میانگین جهانی این آمار در سال ۲۰۲۰ حدود ۶.۳درصد بوده همچنین میزان ثروت این طبقه در ایران نیز همین سال بیش از ۲۴.۳ درصد رشد داشته که آن‌هم بسیار بیش‌تر از میانگین جهانی است.
حالا ایران به لحاظ شمار میلیونرها در مقام چهاردهم جهان و نخست خاورمیانه ایستاده و حتی از بزرگ‌ترین رقیبش، عربستان که با ۲۱۰ هزار میلیونر در رده ۱۷ جهانی قرار دارد، پیش افتاده.
این مجله بنابر گزارش «ثروت جهانی» از سوی مرکز مشاوره «کپ جمینی»، می‌گوید سرمایه‌گذاری در بورس و استخراج رمز ارزها دو منبع اصلی افزایش میلیونرها در ایران بوده.
دولت ایران شهریور ۹۹ یک درصد از ذخیره صندوق توسعه ملی را به بازار بورس تزریق کرد و دی ۹۹ هم مبلغ ۲۵ تریلیون ریال به این بازار تزریق کرده.
بنابر این گزارش حدود ۷۲ درصد از میلیونرهای ایران در بازار رمز ارز سرمایه‌گذاری کرده‌اند و برق ارزان در ایران یک مزیت نسبی بالا برای استخراج رمز ارز و رونق بازار ارزهای دیجیتال است.
مزارع استخراج رمز ارز به قدری برق مصرف می کردند که منجر به خاموشی های پی‌درپی می شد.
این مجله اما افزوده: «با این حال افزایش ثروت و تعداد میلیونرهای ایران، کاملا در تضاد با اقتصاد ضعیف این کشور است و بنابر آمارهای «شورای اسلامی کار» بیش از ۶۰ درصد جمعیت ایران به دلیل هزینه های زندگی در فقر نسبی زندگی می‌کنند. .
قیمت اقلام روزمره با افزایش ۵۰ درصدی تورم هنوز هم روزانه در حال افزایش هستند. بیماری کرونا هم به بیکاری و فقر در ایران دامن زده است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.