میلیاردر رسانه‌ای هنگ‌کنگی به ۱۲ ماه حبس محکوم شد

 

میلیارد هنگ کنگی فعال در حوزه رسانه به همراه ۹ تن دیگر از فعالان دموکراسی‌خواه این دولتشهر امروز جمعه بعد از گناهکار شناخته شدن بابت شرکت در تجمعات غیرمجاز، حکم محکومیت خود را دریافت کردند.

به گزارش رویترز، این نخستین بار است که “جیمی لای”، یکی از برجسته‌ترین فعالان دموکراسی خواه هنگ کنگ حکم مجازات دریافت می‌کند و دادگاه ۱۲ ماه حبس برای او در نظر گرفته است؛ کسی که از ما دسامبر بعد از مخالفت با وثیقه‌اش در ارتباط با یک محاکمه دیگر مرتبط با امنیت ملی در زندان به سر می‌برد.میلیاردر رسانه‌ای هنگ‌کنگی به ۱۲ ماه حبس محکوم شد|خبر فوری

امروز حدود ۱۰۰ نفر شامل دیپلماتهای خارجی، در بیرون از ساختمان دادگاه صف بسته بودند تا یک صندلی برای شرکت در جلسه دادرسی به دست بیاورند.

لای اوایل آوریل از بابت دو محاکمه جداگانه دیگر از جمله در ارتباط با تجمعات غیرقانونی در ۱۸ و ۳۱ اوت ۲۰۱۹ گناهکار شناخته شد.

دولتهای غربی و گروه‌های حقوق بشری بین‌المللی از بازداشتهای مکرر او انتقاد کرده و از بابت تضعیف آزادی‌ها در این کانون مالی جهانی شامل آزادی بیان و تجمع، اظهار نگرانی کرده‌اند.

قاضی پرونده او در ارتباط با تجمعات ۱۸ اوت او را به همراه مارتین لی، بنیانگذار مشترک حزب دموکراتیک، بزرگترین حزب اپوزیسیون هنگ کنگ، در دهه ۱۹۹۰ که اغلب او را با لقب “پدر دموکراسی” هنگ کنگ می‌خوانند، محکوم شناخت.

لی در ضمن ورودش طی امروز به دادگاه گفت: من کاملا آرام هستم و آماده روبرو شدن با مجازاتم هستم.

دیگر متهمان این پرونده که گناهکار شناخته شده‌اند عبارتند از “مارگارت انجی” به همراه چند چهره دموکراسی خواه کهنه کار دیگر از جمله لی چئوک یان، آلبرت هو، لئونگ کووک هونگ، سید هو، آئو نوک هین و لئونگ ییو چونگ. دو تا آخر اقرار به گناهکاری کرده‌ بودند.

در محاکمه دوم نیز همان قاضی، لای و لی چئوک هان را به همراه یئونگ سام گناهکار شناخت. درگیری‌های ۳۱ اوت جزو بدترین درگیری‌های مرتبط با اعتراضات هنگ کنگ محسوب شده و طی آنها پلیس از گاز اشک آور و ماشین‌های آب پاش علیه معترضان دموکراسی خواه پرتاب کننده کوکتل مولوتوف استفاده کرد. هر سه نفر در آن پرونده اقرار به گناهکاری کردند.

لی چئوک یان در پستی طی پنجشنبه در فیسبوک گفت، انتظار دارد زندانی شود اما ذهنش “مثل اقیانوس و آسمان آزاد است”.

اعتراضات سال ۲۰۱۹ هنگ کنگ ابتدا در واکنش به اقدام پکن در تشدید فشار به آزادی‌های گسترده در این دولتشهر برگزار شدند. پکن از آن زمان تاکنون با تصویق قوانین امنیت ملی فراگیر تسلطش بر این دولتشهر را تشدید کرده و به محکومیت هر چیزی که به عنوان براندازی، جدایی طلبی، تروریسم یا تبانی با نیروهای خارجی تلقی کرده باشد، از جمله با در نظر گرفتن مجازات حبس ابد پرداخته است.

لای، بنیانگذار مجله اپل دیلی، مکررا به واشنگتن سفر می‌کرده، با مقامهایی همچون مایک پامپئو، وزیر خارجه سابق آمریکا دیدار کرده تا به جلب حمایت از دموکراسی در هنگ کنگ بپردازد و پکن او را “خائن” خوانده است.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.