“مرجعیت رسانه ای” چگونه به داخل ایران برمی گردد؟

هم اکنون هر فرد متقاضی برای نشر متن های خود به راحتی می توانند در پیام رسان ها یک کانال ایجاد کنند که به مانند یک رسانه تمام عیار فعالیت می کند بدون هیچ مجوز و دردسری.  عصرایران؛ رضا غبیشاوی – حسن روحانی رئیس جمهوری در افطاری امسال رسانه ها گفت که مرجعیت رسانه ای […]

هم اکنون هر فرد متقاضی برای نشر متن های خود به راحتی می توانند در پیام رسان ها یک کانال ایجاد کنند که به مانند یک رسانه تمام عیار فعالیت می کند بدون هیچ مجوز و دردسری.

 عصرایران؛ رضا غبیشاوی – حسن روحانی رئیس جمهوری در افطاری امسال رسانه ها گفت که مرجعیت رسانه ای در ایران از رسانه های داخلی به رسانه های خارجی منتقل شده است. او همچنین خواستار بازگشت مرجعیت رسانه ای به داخل شد.

در این باره می توان نکات زیر را مطرح کرد:

۱- مرجعیت رسانه ای در خارج از کشور یعنی رسانه های فارسی زبان خارج از کشور و مشخص است که منظور کدام رسانه ها هستند. همان رسانه هایی که در ایران خبرنگار ندارند و به دلیل شرایط خاص، به روزنامه نگاری گلخانه ای می پردازند و قادر به گزارش و خبررسانی عینی نیستند.

نکته مهم این است شرایط به گونه ای شده که “رسانه گلخانه ای” نسبت به رسانه ای که می تواند خبرها را به صورت عینی پوشش دهد در جایگاه برتری قرار گرفته است.

مرجعیت رسانه ای چگونه برمی گردد؟

۲- اعلام رسمی درباره انتقال مرجعیت رسانه ای از داخل به خارج از کشور را می توان به صدا درآوردن یک زنگ خطر بزرگ دانست. زنگ خطری که نشان می دهد سیاست های در پیش گرفته شده در برابر رسانه های داخلی به صورت خاص و عام نه تنها منجر به تامین اهداف نشده بلکه عملا نتیجه عکس داده و به همین دلیل هم اکنون نیاز فوری به تغییر آن وجود دارد. به ویژه در شرایط فعلی که افراد تلاش می کنند با دریافت حداکثر اطلاعات مورد نیاز، به پیش بینی آینده بپردازند تا بتوانند از خود یا جامعه یا هر دو حمایت کنند.

۳- پیشنهاداتی برای بازگشت مرجعیت رسانه ای به داخل:

– لغو مجوز صدور مطبوعات و تبدیل شیوه انتشار مطبوعات و رسانه ها در ایران از صدور مجوز به ثبت (ثبت نام نشریه و مدیر مسوول و آدرس دفتر آن) یا اعلامی ( انتشار و اعلام نام مدیر مسوول و آدرس دفتر نشریه)

هم اکنون در کشورهای توسعه یافته، افراد متقاضی انتشار رسانه بعد از ثبت نام رسانه و اعلام مدیر مسوول آن در دفتری ویژه در دادگستری یا وزارت فرهنگ یا شهرداری، می توانند رسانه خود را منتشر کنند.
در صورتی که فردی مدعی بروز تخلف شده، می تواند به دادگاه مراجعه و شکایت و پیگیری کند.

– فیلترینگ توییتر، یوتیوب، فیس بوک، تلگرام، وبلاگ گوگل برداشته شود.

– صدور مجوز کتاب لغو شود. موسسه های نشر و انتشارات می توانند بدون نیاز به کسب مجوز، کتاب چاپ کنند.

– همه یارانه های نقدی و غیرنقدی ارائه شده به موسسات نشر ، چاپ کتاب و انتشارات و مطبوعات لغو شود.

– صدور مجوز برای ساخت و پخش فیلم و تئاتر لغو شود. همه یارانه ها به بخش فیلم و تئاتر لغو شود.

– در صورت وجود شکایت، افراد می توانند به دادگاه شکایت و پیگیری کنند.

– زندان و توقیف نشریات از مجازات جرایم رسانه ای و فرهنگی حذف و جریمه مالی جایگزین آن شود.

– محدودیت ها و جرایم برای رسانه ها و مطبوعات و کتاب و فیلم به موارد معین و مشخصی محدود شود از جمله:
توهین، نقض حریم خصوصی افراد، تبلیغ و تحریک به نژادپرستی، کینه توزی و خشونت ورزی

تشخیص این موارد بر عهده دادگاه خواهد بود.

همچنین براساس قانون اساسی، محاکمه روزنامه نگاران باید به صورت علنی و با حضور هیات منصفه برگزار شود.

البته باید به این نکته اشاره کرد و آن اینکه هم اکنون هر فرد متقاضی برای نشر متن های خود به راحتی می توانند در پیام رسان ها یک کانال ایجاد کنند که به مانند یک رسانه تمام عیار فعالیت می کند بدون هیچ مجوز و دردسری.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.