آیا می‌توانیم به «دکتر گوگل»  اعتماد کنیم؟

 

بسیاری از افراد عادت دارند به محض مشاهده برخی علائم بیماری در بدن خود به فضای مجازی متوسل شده و علائم بیماری خود را در موتور‌های جستجو مانند گوگل بررسی کنند، اما سوال مهم این است که آیا این نوع اطلاعات قابل اعتمادند یا خیر.

پزشکان می‌گویند جستجوی علائم به صورت آنلاین می‌تواند منجر به اضطراب بیش از حد شود، اما یافته‌ها نشان می‌دهد که انجام تحقیقات درست از منابع معتبر آنلاین، می‌تواند فایده داشته باشد.

طبق گزارشی جدید که توسط دانشکده پزشکی هاروارد و دانشکده بریگهام  منتشر شده است، اگر پس از جستجوی علائم به صورت آنلاین بیماری را تشخیص دهید، فرضیه شما ممکن است دقیق باشد. افراد پس از جستجوی علائم به صورت آنلاین، بیشتر درمورد تشخیص بیماری آگاه می‌شوند.

علاوه بر این، شرکت کنندگان پس از جستجوی علائم، میزان اضطراب بالایی را گزارش نکردند و اغلب توانستند تشخیص دهند که آیا بیماری خطرناکی دارند یا خیر. دکتر دیوید لوین، نویسنده مطالعه و متخصص داخلی در بیمارستان بریگهام و  دانشکده پزشکی هاروارد، در بیانیه‌ای گفت: «کار ما نشان می‌دهد که به احتمال زیاد ممکن است به بیماران خود بگوییم به گوگل اعتماد کنید.»

دکتر گوگل, آیا می‌توانیم به «دکتر گوگل»  اعتماد کنیم؟, رسا نشر - خبر روز

محققان از ۵۰۰۰ نفر خواستند که مطالعه موردی شامل علائم مختلف بیماری‌ها را بخوانند و سپس تشخیص دهند بیماری مذکور را دارند یا خیر. شرکت کنندگان علائم را به صورت آنلاین جستجو کردند و تشخیص‌هایی با آگاهی بیشتر دادند. تشخیص‌ها پس از جستجوی آنلاین شرکت کنندگان دقیق‌تر بود.

البته همچنان شکی نیست که  جستجوی جدی علائم می‌تواند منجر به اضطراب بی دلیل شود، برای مثال برخی افراد با وسواس شدید، حتی یک مشکل پوستی ساده را به سرطان پوست مرتبط می‌کنند، درواقع پزشکان هشدار می‌دهند که جستجوی بیش‌از حد علائم می‌تواند منجر به تشخیص اشتباه یا درمان نادرست شود.

در نهایت به همه افراد توصیه می‌شود که به جای جستجوی افراطی اطلاعات در وبسایت‌های نامعتبر، به اطلاعات وبسایت‌های معتبر پزشکی مراجعه کنند.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code