موج انصراف از خودروهای پیش‌فروشی

 

کاهش انتظارات تورمی شهروندان از یکسو و رشد نرخ کارخانه‌ای خودروها از سوی دیگر، طرح‌های فروش خودروسازان را تحت تأثیر قرار داده، به نحوی که گفته می‌شود برخی از برندگان قرعه کشی‌های قبلی، به انصراف روی آورده اند.

طی سال جاری چندین طرح فروش فوق‌العاده و پیش‌فروش توسط دوخودروساز بزرگ کشور به اجرا درآمد و برندگان آن نیز به واسطه قرعه کشی انتخاب شدند. استقبال از پیش‌فروش به دو دلیل قیمت غیر قطعی و طولانی بودن زمان تحویل، همواره کمتر از فروش فوق العاده ها بود و حالا نیز خبر می‌رسد موجی از انصراف دامان آن را گرفته است.موج انصراف از خودروهای پیش‌فروشی|خبر فوری

بر این اساس، برخی مسوولان فروش خودروسازان می گویند تعدادی از برندگان طرح‌های فروش اعلام انصراف کرده‌اند، آن هم در حالی که نام آنها با عبور از فیلتر قرعه کشی، انتخاب شد. اینکه چرا برخی از برندگان طرح‌های پیش‌فروش خودرو روی به انصراف آورده‌اند، با موضوع رشد قیمت کارخانه‌ای خودروها در ارتباط است.

چندی پیش شورای رقابت قیمت خودروهای کم تیراژ را آزاد کرد و گفته می‌شود این موضوع می‌تواند مقدمه‌ای باشد برای لغو نرخگذاری دستوری باقی خودروها. هرچند واکنش‌هایی منفی دامان مصوبه شورای رقابت را گرفته، با این حال هنوز خبری مبنی بر لغو این مصوبه منتشر نشده و بنابراین تصور عمومی این است که قیمت خودروهای موردنظر رشدی شدید (نزدیک به بازار) را تجربه خواهد کرد.

اگر این اتفاق رخ دهد، خودروهایی که در این دسته قرار دارند و پیش‌فروش شده‌اند، هنگام تحویل با قیمتی بسیار بالاتر از تصور مشتریان عرضه خواهند شد. در این شرایط و وقتی قرار باشد قیمت‌ها متناسب با نرخ روز بازار تعیین شوند، طبیعی است که خیلی‌ها روی به انصراف بیاورند.

اما اتفاق دیگری که رخ داده، خوش بینی به آینده بازار خودرو و احتمال کاهش قیمت است. خیلی‌های گمان می‌برند در صورت بازگشت آمریکا به برجام و لغو تحریم‌ها، انتظارات تورمی کاهش یافته و نرخ ارز پایین‌تر می‌آید و بنابراین قیمت خودرو نیز نزول خواهد کرد.

از همین رو پیش‌بینی می‌شود استقبال از طرح‌های پیش‌فروش خودرو از این ناحیه هم تحت تأثیر قرار گرفته و کم شود. در واقع خیلی‌ها احتمال می‌دهند با کاهش هرچه بیشتر تورم بازار، بتوانند نیازشان را از بازار تأمین کرده و خود را درگیر پروسه ثبت نام و قرعه کشی و انتظار چندین ماهه برای تحویل، نکنند.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.